FVK’nın Genel Müdürü Nail Kütük: Önceliğimiz, hammadde ve zaman tasarrufu ile en yüksek kalite

Kartela konusunda sektörün başarılı ve inovatif markalarından biri olan FVK’nın Genel Müdürü Nail Kütük ile görüşerek, hem FVK’yı yakından tanıma fırsatı yakaladık, hem de kartela konusunda, gerçek ustasından detaylı bilgiler edindik.

     – ORSİAD: FVK’dan bahseder misiniz?

     – FVK: FVK, 2009 yılından bugüne ahşap sektöründe kullanılan PVC ve MDF Lam renk kartelaları, sunum malzemeleri ve ürün numune standları üretimini Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde toplam 1900 m² kapalı alanda kurulu üretim tesisinde sürdürmektedir.

Kuruluş tarihimiz çok eski olmamasına karşın, 40 yılı aşkın sektör tecrübesine ek olarak FVK’nın teknik düzeydeki gelişmişliği, farklılığı ve ulaştığı yüksek kalite seviyesi ile yurtiçinde tanınan ve bilinen bir firma olmuştur. Amacımız; “Müşteri Odaklı” çalışma anlayışımız ile tüm müşterilerimizin “Kalite”, “Maliyet” ve “Zamanında Teslim” taleplerini gözeten üretimler gerçekleştirerek onların kesintisiz tercih ettikleri tam bir çözüm ortağı olmak… Ve bunu da başardığımızı düşünüyoruz.

Kısa süre içinde ulaştığımız rekabet gücü yüksek konumdan hareketle ve güvenle yurt dışına da açılarak, aynı benzer ürünleri de kullanan ahşap sektöründeki yabancı firmalara da üretim yapmayı ve hizmet vermeyi sürdürüyoruz.

 

     – ORSİAD: FVK’nın başlıca farklılıkları nelerdir?

– FVK: FVK’nın çıkış noktası; sektöründe en kaliteli çözümleri sunarken, aynı zamanda hammadde ve zaman tasarrufu da sağlayarak fark yaratmaktır. 2011 yılında kullanmaya başladığımız; Ar-Ge’si tamamen tarafımıza ait olan, sektörün en az fire veren PVC kartela makinesini hala sürekli geliştirmeye devam ediyoruz. Klasik üretim metodları ile yapılan üretimlerde, frenin en büyük sebebi özellikle bobin sonu olan 30-50 metrenin kullanılamamasıdır.

Sektörümüzde, PVC kartela üretiminde hala ortalama fire payı %20-25 aralığındayken, kendi sistemimizle sadece %1-2 fire ile üreticilerin kartelalar için harcadığı ürün maliyetini %23-%24’e varan oranda azaltıyoruz. Hem hız hem de maliyet avantajı sağlayan ve hala sürekli geliştirmeye devam ettiğimiz sistemimizle gurur duyuyoruz.

 

     – ORSİAD: Üretim kapasitenizi öğrenebilir miyiz?

     – FVK: Üretim süreçlerimizi ölçüp, raporlamak ve sürekli olarak daha da iyileştirmeye yönelik girişimlerde bulunmak, düzenli gelişimimizin anahtarı. 2009 yılında kurulduktan sonra tam 2 yıllık Ar-ge sürecinin ardından ürettiğimiz ve 2011 yılında kullanmaya başladığımız düşük fireli ve yüksek hızlı FVK Kartela Basım ve Kesim makinamız bugün sadece %1 fire ile, sadece 1 gün içerisinde 500.000 yaprak üretim kapasitesine sahiptir.

 

     – ORSİAD: Öne çıkan başka ürünleriniz de var mı?

– FVK: “YENİ” 3 BOYUT EFEKT Baskılı Ahşap Parke ve MDF Lam Renk Kartelası üretimimiz de bir başka inovatif ürünümüz. Herhangi bir hammadde veya ürün kullanmadan, sunulacak ürünün ofset baskısı üzerine 3. Boyut baskı yöntemi ile fuarlara taşıması çok kolay, nakliyesi de üretimi de çok daha düşük maliyetli kartela broşürleri üretiyoruz.

AR-GE bölümümüzün özel geliştirdiği tam otomatik seri üretim makine parkurumuz ile tek yüzey ve çift yüzey dekor basımı, kesimi ve kodlama prosesleri yüksek kalitede sonuç vermektedir. HPL Renk Kartelası üretim bandımızın günlük üretim kapasitesi 100.000 adettir.  Parke Numune Standı konusundaysa, demonte ve kolay taşınabilen, marka ile ürünü şık ve doğru şekilde yansıtmak üzere özel olarak geliştirilmiş LVT, SPC ve AHŞAP Parkeler için modern tasarımlar sunuyoruz. Müşterilerimizin isteklerine daha odaklı ve daha çabuk yanıt verebiliyoruz,” açıklamasını yapıyor.