GİGDER Başkanı Ömer Faruk Akbal, Hedef, yurtdışına 15 milyar dolarlık konut satmak

Uluslararası yatırımcıya bu yıl sonuna kadar 5 milyar dolarlık konut satışı öngördüklerini söyleyen GİGDER Başkanı Ömer Faruk Akbal, 2023 yılında bu rakamı 15 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı.

Pandemi nedeniyle mart ayında düşüşe geçen yurtdışına konut satışlarının haziranda tekrardan arttığına dikkat çeken Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, bu yıl sonuna kadar uluslararası yatırımcıya toplam 5 milyar dolarlık konut satışı öngördüklerini aktardı.

2023’te bu rakamı 15 milyar dolara ulaştırmayı hedeflediklerini açıklayan Akbal, “Bu doğrultuda tanıtım dışında, hukuk, güvenlik ve eğitim alanında da projeler gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Hedef pazarlarımız arasında Avrupa ülkelerinin yanı sıra Çin, Hindistan ve Pakistan gibi ülkeler de yer alıyor.” dedi.

Haziranda yabancıya konut satışı yüzde 98 arttı

TÜİK’in açıkladığı Haziran 2020’ye ait uluslararası yatırımcıya konut satışı rakamlarını da değerlendiren Ömer Faruk Akbal, uluslararası yatırımcıya konut satışında 2020’nin ilk iki ayında bir önceki yıla göre büyük artış yaşandığını aktardı. Ancak pandemiyle satışların mart ayı itibarıyla düşmeye başladığını kaydeden Akbal, “Haziran ayında ise yükseliş ivmesine geri dönüldü. Haziran’da uluslararası yatırımcıya satılan konut satışında bir önceki aya göre yüzde 93’ün üzerinde artış oldu. GİGDER olarak yılın geri kalanında da satışlardaki yükseliş ivmesinin artarak sürmesini bekliyoruz. COVID-19’un seyredeceği yöne göre 2020 yılında toplamda yabancıya 30 bin ila 35 bin konut satışı yapılması bekliyoruz. Mevcut gidişat önemli ama biz bu yıl uluslararası yatırımcıya yaklaşık 5 milyar dolarlık konut satışı gerçekleşeceğini öngörüyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’de en çok konutu İranlılar alıyor

Türkiye’de konut yatırımı yapan uluslararası yatırımcıların uyruklarında bir önceki yıla göre ciddi bir değişim yaşandığını söyleyen Ömer Faruk Akbal, ancak ilk üçteki ülkelerin yerlerini koruduğunu belirtti. İranlıların Türkiye’de yaptıkları konut yatırımında ilk sırada yer aldığını kaydeden Akbal, İranlıları ise Irak ve Rusya Federasyonu vatandaşlarının takip ettiğini aktardı.

Bu yıl Türkiye’den en çok konut satın alanlar arasına Çinlilerin de girdiğine dikkati çeken Akbal, şöyle konuştu: “Türkiye konut yatırımında cazibesini artırıyor. Arap coğrafyası dışında da talep gelmeye başlıyor. Bu ülkelerden biri Çin. 2020’nin ilk altı ayında Çinliler, 415 tane konut aldı. Daha sistematik tanıtım faaliyetleriyle bu ilgiyi artırmak istiyoruz. Şu anda listede yer almayan Pakistan hızlı giriş yapabilir. Oradaki STK’lar ile temas halindeyiz, bunun önümüzdeki süreçte satışlara yansıyacağını düşünüyoruz. İngiltere pazarına yönelik çalışmalarımız sürüyor, yakında İngiltere de Türkiye’den en çok konut alan ülke sıralamasında ilk 10’a girecektir. Hindistan’dan konut yatırım talebi şu anda çok az ama potansiyeli yüksek bir ülke. Oraya yönelik de çalışmalarımız söz konusu.”

“Gayrimenkul yatırımlarının zirvesini İstanbul’a çekeceğiz”

Dünyada 400 milyar dolarlık bir uluslararası gayrimenkul yatırım pazarının bulunduğunu da açıklayan Ömer Faruk Akbal, Türkiye’nin ilk 5 pazar arasına girmesini hedeflediklerini aktardı. Bu doğrultuda İstanbul’u gayrimenkul yatırımının merkezi haline getirmek için çeşitli konferans ve zirveler düzenleyeceklerini söyleyen Akbal, şunları kaydetti:

“Uluslararası gayrimenkul yatırımlarının zirvesini İstanbul’a çekeceğiz. Yine yurt dışında doğru pazarlar bulmak için ciddi Ar-Ge çalışmalarımız olacak. Satış anlamında Türkiye’den daha önde olan İngiltere, ABD, Fransa ve İspanya gibi ülkeleri inceliyoruz. Söz konusu ülkeleri başarıya götüren adımları, araştırma firmaları vasıtasıyla tek tek analiz ediyoruz. Üyelerimizin firmalarını ve projelerini tanıtabileceği zeminler oluşturmak adına belirleyeceğimiz hedef ülkelerde roadshow’lar düzenleyeceğiz. Ayrıca insanların teknolojik altyapıdan faydalanarak belki de Türkiye’ye hiç gelmeden online platformlar aracılığıyla mülk sahibi olabilmelerine imkan sunmak için çalışıyoruz.”