Iglo Architects’in Tasarladığı YC Inox Fabrikası Pandemi Döneminde Hız Kesmedi

Mimari tasarım süreci Iglo Architects tarafından yürütülen, Tayvanlı çelik devi YC Inox’un Dilovası’ndaki 80 milyon dolarlık dev yatırımının inşaatı ihale sürecinin tamamlanmasıyla başlayacak. Projede 2021 yılının son çeyreğinde test üretimlerine geçilmesi planlanıyor.

Dünyanın en büyük beş çelik üreticinden biri olan Tayvanlı YC Inoxfirması, Dilovası Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde aldığı 35.000 ve 20.000 metrekarelik arazilere kuracağı fabrika yapılarının tasarım sürecini, Türkiye’de konunun en yetkin mimarlık ve tasarım ofislerinden biri olan Iglo Architects ileyürütüyor.

Tayvan merkezli YC Inoxfirmasına ait Dilovası Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi içindeki iki ayrı parselde planlanan Paslanmaz Boru Üretim Tesisi ile paslanmaz sac yüzey işlemleri için Service Center Binası ve idari merke​zleri Mimar Zafer Karoğluve Mimar Esen Akyar Karoğluortaklığındaki Iglo Architectstarafından tasarlandı. Hafriyat çalışmaları devam eden arazilerde planlanan 60.000 m2kapalı alana sahip yapıların inşaatına ihale sürecinin tamamlanmasıyla başlanacak.

Türkiye’de sıfırdan yapılacak ilk Tayvan yatırımı olması nedeni ile farklı sektörlerdeki Tayvanlı firmaların da dikkatle izlediği bu değerli yatırıma ev sahipliği yapmak ülkemiz için yeni pazarlar oluşturmak adına da önemli fırsatlar sunuyor. İç pazarla birlikte ihracatı da hedefleyen 80 milyon dolarlık yatırımla 300 kişiye istihdam sağlanacak.

Pandemi dönemine rağmen hız kesmeden ilerleyen projede 2021 yılının son çeyreğinde test üretimlerine geçilmesi planlanıyor.

Iglo Architects Hakkında:

Iglo Architects, 2001 yılında Zafer KAROĞLUve Esen AKYARtarafından kuruldu. Bugüne kadar farklı sektörlerden gelen müşterileri için Türkiye’deki birçok şehirde ve yurt dışında mimari tasarım, proje ve uygulama alanlarında hizmet verdi. Mimarlık alanında işlevsel tasarımlar ve uygun maliyetli çözümler üreten Iglo Architects, kullanıcılara yepyeni bir tasarım süreci yaşatıyor; müşteri memnuniyetinden ve özenli bir ekip çalışmasından ödün vermeyerek yoluna devam ediyor.

Iglo Architectstasarımı Cimpor Çimento Fabrikası 2011 yılında, Mecaplast Ar-Ge yapısı 2012 yılında, Logipark Lojistik Tesisleri ise 2013 yılında Arkiv Seçkileriarasına girdi. P Blok Prodüksiyon ve Post-Prodüksiyon Stüdyosu 2010 Intera İç Mimarlık Ödülleri’nde‘Ofis’ kategorisinde birinci, 2013 Leaf Interior Design Awards’taise ‘Yılın Ticari Yapısı’ kategorisinde finalist oldu. Tuzla’da tasarlanan Logipark Lojistik Tesisleriayrıca 2013 Arkiv İşveren Ödülü’nü almaya hak kazandı.

ICI Fabrika ve Yönetim Binasıprojesi, 2014 yılında Dünya Mimarlık Festivali’nde (WAF) “Ofis Projeleri” kategorisinde de finale kalma başarısını gösterirken, 2015 yılında Sign of the Citygayrimenkul ödüllerinde “Devam Eden Projeler” kategorisinde En İyi Endüstri Yapısıödülüne layık görüldü; aynı yıl, tüm dünyadan uluslararası mimari ve iç mimari projelerin yer aldığı prestijli paylaşım portali World Architecture Community’nin 19. Proje döngüsünde de kazanan projeler arasında yer aldı. Iglo Architectstasarımı Parsan Genel Müdürlük ve İdare Binası, Cityscape 2015 Mimarlık Ödülleri’nde “Geleceğin Ticari Yapıları” kategorisinde finale kalırken,ICI Fabrika ve Yönetim Merkeziile Ortana Fabrika ve Yönetim Binasıprojeleri, The Planödüllerinde “Production” kategorisinde finalist olma başarısını gösterdi. 2016 MIPIM‘’Best Futura Project’’ kategorisinde Türkiye’den seçilen tek finalist olarak ICI Fabrika ve Yönetim Merkeziile yarıştı.ICI Fabrika ve Yönetim Merkezi”Ofis/Endüstri Yapıları” kategorisinde2017 iF Design Ödülü’ne layık görülürken, 2A Asia Architecture Awards 2017’de finalist olarak yarıştı. Anatolia Tilesprojesi 2016 American Architecture Prize‘’Honorable Mention’’ ödülünün sahibi oldu. Son olarak İzmir Satış Ofisiprojesi “Office” kategorisinde, Anatolia Tilesprojesi ise “Factories” kategorisinde 24th Cycle of World Architecture Awards’a layık görüldü.