İHRACATIMIZIN ARTMASI SAVUNMA SANAYİSİNE BAĞLI

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından, bu yılın nisan ayına ilişkin ihracat verileri açıklandı.

Nisanda ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15 artarak 13 milyar 549 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti.

 

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan MÜSİAD Ankara Başkanı ve DEİK Türkiye-Endonezya İş Konseyi Başkanı İlhan Erdal “İhracatımız, yılın ilk 4 ayında yüzde 10,4 artışla 54,7 milyar dolara ulaştı. Son 12 ayda ise 10,7 arttı ve 161,1 milyar dolar oldu. Bu rakamlar gösteriyor ki ihracat oranlarımız her geçen sene katlanmaya devam edecektir. Ankara 667 milyon dolar ile en fazla ihracat yapan 5. İlimiz oldu. Sürekli olarak dile getirmiş olduğumuz HAB projesinin önemini tekrar vurgulamak istiyorum. Savunma sanayisine yapacağımız yatırım hem Ankara’nın hem de Türkiye’nin ihracat oranlarının daha da artmasına neden olacaktır. Günümüz dünyasında savunma sanayi, bilişim ve yazılım sektörü büyük önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

 

Tarıma ve Hayvancılığa Yatırım Yapılmalı

 

Türkiye’nin tarım ve hayvancılık alanında da atması gereken adımların önemine dikkati çeken Başkan İlhan Erdal, “Büyük bir potansiyele sahip olduğumuz hayvancılık sektöründe ithal eden konumdan ihraç eden konuma gelmemiz gerekiyor. Türkiye, coğrafyası ile bu duruma çok elverişli. Halk arasında Tiftik Keçisi olarak bilinen ‘Ankara Keçisi Oğlağı’ diye bir ürünümüz var. Ankara Keçisi Oğlağı’nın et kalitesinin en çok verim gösterdiği coğrafya Ankara coğrafyası ve dünya üzerinde en kaliteli yetiştiği yer de Ankara bölgesidir. Neden bunu dünya çapına yaymayalım? Hem yatırımcıların hem de devletimizin bu noktada üzerine düşeni yapması gerekiyor” dedi. Yerli otomobil vurgusu da yapan İlhan Erdal “Gelişmiş ülkelerin istatistiklerine baktığımızda en fazla ihracatı yapan sektörlerden birinin otomotiv sektörü olduğunu görüyoruz. Yerli otomobil ile bizler de bu pazarın içinde yerimizi alabiliriz. Millileşme ve yerli üretim ülkemizin ihracat oranları için büyük önem taşıyor“ vurgusunu yaptı.

 

Erken Seçim Ekonomimizi İyileştirecek

 

Erken seçim sürecinin iş dünyasını olumlu yönde etkileyeceğini sözlerine ekleyen MÜSİAD Ankara Başkanı ve DEİK Türkiye-Endonezya İş Konseyi Başkanı İlhan Erdal şunları söyledi: “Oluşan belirsizlikler her zaman en çok iş dünyasını ve ekonomiyi etkilemiştir. Seçim sürecinin erkene alınması bu noktada hareketlilik sağlayacaktır. Bu durum 2023 hedeflerimize ulaşmak için de büyük bir fırsat. Ayrıca Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın Bakanlar Kurulu sonrası vergi, cezalar, borçlar, öğrenci affı, imar barışı ve emeklilere ödenecek ikramiyeyle ilgili açıkladığı yapılandırma ve destek paketi, reformların sürdürülebilir olduğunu göstermesi açısından son derece önemli. Ekonominin herhangi bir alanında yapılan bir düzenleme tüm alanlara bir kelebek etkisi oluşturacaktır. Milyonlarca vatandaşımızı ilgilendiren bu düzenlemeler, sağladığı kolaylıklarla beraber bir anlamda reel sektörde ekonomi yönetimi ile ilgili taraflar arasındaki ekonomik barışı güçlendirecektir. Ekonomiyi ve piyasaları canlandıracak reform paketlerinin devam ettirilmesini temenni ediyorum”