İstif Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Derneği’nin (İSDER) yeni başkanı Serkan Karataş

Taşıma, kaldırma ve istifleme makinaları sektörünün yüzde 80’inden fazlasını temsil eden İstif Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Derneği’nin (İSDER) yeni başkanı Serkan Karataş “İstif makinaları sektörünün ihracatının artırılması ve küresel ticaret savaşlarında Türkiye’nin yerinin sağlamlaştırılması öncelikli amaçlarımız arasında” dedi.”

İSDER üyelerinin yoğun katılımı ile düzenlenen Genel Kurul toplantısı sonrası yapılan yeni dönem ilk Yönetim Kurulu toplantısında Serkan Karataş oy birliği ile derneğin Yönetim Kurulu Başkanlığına seçildi.Çukurova Grubu’nda Genel Müdürlük görevini yürüten Serkan Karataş, İSDER’in yeni döneminin hayata geçireceği projeler ile sektörde adından daha fazla söz ettireceğini belirtti.

YÜKSEK UYUMLULUKVE VERİMLİLİK İÇERİSİNDE YOL ALACAĞIZ”

Türk sanayinde öncü çalışmalara imza atan istif makinaları sektörünün verimli üretimi ve dinamik iç pazar konularını çalışma merkezlerine alacaklarının da altını çizen Karataş şu açıklamayı yaptı:

“İSDER olarak çalışmalarımızı yürütürken birçok alanda örnek aldığımız ve bize rehberlik eden üst kuruluşumuz FEM’i organizasyonel anlamda da rehber alarak Başkan Yardımcılığı sistemimizi yeni bir yapıya kavuşturduk. Böylelikle her bir başkan yardımcımız dernek çatısı altında uzman oldukları alt sektörler ve alanlardan sorumlu en üst yetkili olacak. Her bir alt sektörün birbiri ile yüksek uyum ve verimlilik içerisinde yol almasını hedefliyoruz.”

Teknoloji ve dijitalleşme odağında verimli üretimi sağlayarak ihracata pozitif katkı sunacak yatırımların artırılması gerekiyor. Her fabrikada yer alan vinç, forklift, platform ve raf sistemleri gibi ‘istif makinaları’ üretimin her kademesinde görev almakta ve sanayinin olmazsa olmazları arasında bulunmaktadır. İstif makinaları sektöründe ülkemizden dünya markası çıkması hayal değildir. Üyelerimiz halihazırda sanayiyi teknoloji ile bütünleştiren yenilikçi girişimlerde bulunuyorlar. Küresel rekabette gücümüzü korumak ve artırmak için yeni yatırımlara ihtiyacımız var. Türkiye’nin coğrafi konumu ve imalattaki tecrübesini fırsata çevirerek global ölçekli markaların ülkemizde üretim yapmalarını teşvik etmeyi ve istif makinaları alanında küresel anlamda üretim üssü olmayı hedefliyoruz. İSDER, Türk makine sanayinin kapasitesinin farkında olan ve üyelerinin bu yenilikçi girişimlerini beslemeye her zaman hazır olan bir dernek. Yeni İSDER döneminde gerek kamudan, gerek uluslararası paydaşlarımızdan alacağımız desteği maksimum seviyeye çıkararak üyelerimizin ve Türk sanayinin daha güçlü bir şekilde yanında yer almayı amaçlıyoruz. Genç ve dinamik dernek kadromuzun ise yeni yönetimin yol haritasında en önemli pusulalardan biri olacağına inanıyoruz”

Serkan Karataş Başkanlığındaki Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu:

Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Karataş (ÇUKUROVA ZİRAAT ENDÜSTRİ VE TİC. A.Ş.), Platform Sektöründen Sorumlu Başkan Vekili / Sayman Serkan Acar(ACARLAR DIŞ TİCARET VE MAKİNA SANAYİ A.Ş.), Forklift ve İstif Sektöründen Sorumlu Başkan Yardımcısı Arda Atıf Doğanay (ENKA PAZARLAMA İHRACAT VE İTHALAT A.Ş), İmalat İlişkilerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Nazmi Kulakoğlu(CEYTECH MAKİNA SAN. TİC. A.Ş.), Üye İlişkileri ve Genişleme Komitesinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Faruk Köse (MST-SANKO MAKİNA PAZ. VE TİC. A.Ş), Eğitim ve Akademik İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı

Mustafa Çiper(STILL ARSER İŞ MAKİNELERİ SERVİS VE TİCARET A.Ş.), Vinç&Mobil Vinç Sektöründen Sorumlu Başkan Yardımcısı Alparslan Kurtmen (GÜRALP VİNÇ VE MAKİNE KONSTRÜKSİYON SAN. VE TİC.A. Ş.), Yönetim Kurulu Üyesi Aksel VOLKAN (BEŞİK RAF VE DONANIM SİSTEMLERİ SANAYİ VE TİC.LTD.ŞTİ), Yönetim Kurulu Üyesi Cemile İpar Polat (ÇÖZÜM MAKİNA SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ.), Yönetim Kurulu Üyesi Ender Akbaytogan (HASEL İSTİF MAK. SAN. ve TİC. A.Ş.), Yönetim Kurulu Üyesi Emre Taşcı (JUNGHEINRICH İSTİF MAKİNALARI SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.), Yönetim Kurulu Üyesi Eser Erkul (TOYOTA İSTİF MAKİNELERİ A.Ş.), Yönetim Kurulu Üyesi Levent Kıroğlu (SANKO MAKİNA PAZ. VE TİC. A.Ş.), Yönetim Kurulu Üyesi Şemi Bülent Beleda(TEMSA İŞ MAKİNALARI İMALAT PAZARLAMA VE SATIŞ A.Ş), Yönetim Kurulu Üyesi Yavuz Öztavlı (ÇUKUROVA İTHALAT VE İHRACAT TÜRK A.Ş.)

SERKAN KARATAŞ KİMDİR?

1975 İstanbul doğumlu olan Serkan Karataş, İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya ve Metalurji Fakültesi Metalurji Mühendisliği bölümünden 1996 yılında mezun oldu. 1996 yılından beri çalıştığı Çukurova Grubu’nda 2018 yılından itibaren Genel Müdürlük görevini sürdürmektedir. İSDER’in kurucu üyeleri arasında yer alarak 2016-2021 yılları arasında İSDER Başkan Vekili/Sayman görevlerini yürütmüştür.  2003 yılından beri Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nde (BJK) Kongre Üyesidir. Evli ve bir kız çocuk babasıdır.