İTALYAN AĞAÇ VE MOBİLYA TEKNOLOJİSİ SEKTÖRÜNDE OLUMSUZ TREND SONUÇLARI

İtalyan Ağaç ve Mobilya Teknolojisi alanında Nisan-Haziran 2020 dönemi ne yazık ki şaşırtıcı bir haber getirmedi. Confindustria konfederasyonuna bağlı ahşap mobilya teknolojisi şirketlerinin üye birliği olan Acimall tarafından yapılan üç aylık araştırma sonuçları zor bir durumu tasvir ediyor: ağaç işleme makineleri ve aletlerinin siparişlerindeki düşüş, makine mühendisliğinin tüm segmentleri ve tüm ekonomi ile paralel olarak güçlü bir şekilde devam ediyor. Nisan ayında fabrikaların durması ve Mayıs ayında imalat operasyonlarının yavaş ve kademeli olarak toparlanması göz önüne alındığında bu sonucun kaçınılmaz olduğu belirtiliyor. Haziran ayında tamamen faaliyete geçilmiş olsa da çoğu şirketin organizasyon modelini kaçınılmaz olarak değiştiren büyük işten çıkarmalar ve uzaktan çalışmalar sebebiyle derinden etkilenen üçüncü çeyreğin nihai sonucunu kurtaramamış görünüyor. Bu nedenle, birkaç kaynağa göre önümüzdeki aylarda hem iç piyasadan hem de yurt dışından beklenen bir talep artışı olacağı konuşuluyor.

Tüm sektörü temsil eden bir istatistik örneği üzerinde gerçekleştirilen üç aylık anket, İtalyan ahşap işleme makineleri ve araçları endüstrisindeki siparişlerin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 39,2 oranında azaldığını ve bunun da karşılığının uluslararası talepteki % 34,2’lik bir azalma ve iç talepteyse etkileyici şekilde % 59,2’lik bir çöküş yarattığını gösteriyor. Sipariş defteri 2,4 ay genişlerken, 2020’nin başından beri fiyatlar yüzde 0,5 arttı (Mart 2020 sonunda yüzde 0,8) ve gelirler de ortalama yüzde 29,8 azaldı.

Kalite anketi durumu ortaya koyuyor ve işletme sahiplerinin beklentilerini yansıtıyor: Görüşülen kişilerin yüzde 7’si pozitif bir üretim eğilimine işaret ederken (birinci çeyrekte yüzde 12), yüzde 86’sı üretimde düşüş olduğunu bildirdi.

İstihdam ise bekleme moduna devam ediyor. 2020’nin ilk çeyreğinin sonunda, şirketlerin yüzde 69’u istihdamda bir düşüş bekliyordu, şimdi bu rakam yüzde 47’ye düşerken, yüzde 53 istihdam eğiliminin istikrarlı olacağına inanıyor. Hiç kimse istihdam için olumlu bir eğilim öngörmüyor. Mevcut stoklar yüzde 27’sine göre sabit kalırken, yüzde 20’lik bir büyüme ve yüzde 19’luk bir azalma bekliyor.