Kastamonu Entegre’den Gelecek Nesillere Armağan: 50. Yıl Hatıra Ormanı

Ağaç bazlı panel sektörünün yarım asırlık global markası Kastamonu Entegre,gelecek nesillere daha yaşanılır bir dünya bırakmak için çalışmalarını sürdürüyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 11 Kasım günü saat 11.11’de tüm Türkiye’de gerçekleştireceği 11 milyon fidanı toprakla buluşturma kampanyasına destek veren Kastamonu Entegre, 11.000 adet fidan dikerek 50. yıldönümüne özel bir hatıra ormanı yaratacak.

Doğanın ve ekolojik sistemin korunması konusunda yürütmekte olduğu projelerle öne çıkanağaç bazlı panel sektörünün global markası Kastamonu Entegre,kuruluşunun 50. yılında 11.000 fidanı toprakla buluşturarak sürdürülebilir dünya için bir hatıra ormanı oluşturacak. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 11 Kasım 2019 tarihinde saat 11.11’de tüm Türkiye’de uygulamaya koyduğu 11 milyon fidanı toprakla buluşturma kampanyasına katılım gösteren Kastamonu Entegre, İstanbul-Çekmeköy’de dikeceği 11.000 fidanla projeye önemli bir katkı sağlamış olacak.

Ormanların sürdürülebilirliği yönünde öncü çalışmalar

Sürdürülebilir çevre yaklaşımlarını, kurumsal yönetim ilkelerinin ayrılmaz bileşeni olarak gören Kastamonu Entegre, aynı zamandaTarım ve Orman Bakanlığı ile TEMA Vakfı öncülüğünde kurulan ENAT A.Ş’nin ikinci büyük ortağı.Şirket, üretimde kullandığı odun hammaddesini, ormanlarda yapılan gençleştirme ve bakım faaliyetleri sonrasında ömrünü tamamladığı belirlenen ormanlardan temin ediyor. Bu bakım çalışmalarının ormanların sürekliliğinin sağlanması ve verimliliğinin artması için çok önemli olduğunu dile getiren Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız, endüstriyel plantasyon ormancılığı alanındaki çalışmalarla kavramı yaygınlaştırmayı, doğal orman alanlarının daha iyi korunmasını ve karbon emisyonunun azaltılmasını hedeflediklerini belirtiyor.

Türkiye çapındaki projeye anlamlı katkı

Kastamonu Entegreolarak bugüne dek, ENAT A.Ş. ile birlikte yürütülen çalışmalar sonucunda 14.000 dönüm araziye 1,7 milyon fidan diktiklerini ifade eden Haluk Yıldız, “ Kuruluşumuzun 50. yılında ismimizi geleceğe taşıyacak bir projeyi hayata geçirerek, çocuklarımızda çevre bilincini geliştirmeyi, geri dönüşüm ve sürdürülebilirlik konularında farkındalık yaratmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 7’den 77’ye toplumun bütün kesimlerinin katılımıyla tüm Türkiye’de eşzamanlı olarak gerçekleştirmeyi planladığı 11 milyon fidan dikimi projesinin bir parçası olmaktan çok mutluyuz” dedi.