Konut kredi faizlerinin düşmesini bekleyen 3 milyon konut alıcısı var

Yıllık konut satış verilerini değerlendiren Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, satışların artması için konut kredi faizlerinin düşmesi gerektiğine dikkat çekti. Özyurt “2024’te konut satışlarına yönelik bazı kampanyaların hayata geçmesini bekliyoruz. Bu kampanyalar konut kredi faizlerini yüzde 2’nin altına indirecek ve 15-20 yıllık ödeme planları şeklinde olmalı. Konut almak isteyip de bekleyen 3 milyon civarı bir kitlenin var olduğunu biliyoruz” dedi.

İnşaat ve gayrimenkul sektörünün hiç de iç açıcı olmayan bir seneyi geride bıraktığını söyleyen Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, açıklanan yıllık konut satış rakamlarının da bu tablonun göstergesi olduğunu belirtti. Resmi rakamlara göre, konut satışlarının 2023 yılında bir önceki yıla göre yüzde 17,5 azaldığına dikkat çeken Özyurt, sektörün ve dolayısıyla da piyasaların dengeye gelmesi için ciddi tedbirler alınması gerektiğinin altını çizdi.

 

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Tamer Özyurt “2023 yılı, konut satışlarının yüzde 17,5 azalarak 1 milyon 225 bin 926’ya gerilediği bir yıl oldu. Kredili satışlarda ise yıllık yüzde 36,6 azalış söz konusu, sadece aralık ayındaki kredili satışlardaki düşüş yüzde 72,3 olarak gerçekleşti. Bu da ev almak isteyen vatandaşın, yüksek faizler nedeniyle banka kredisi kullanamadığını gösterdi” diye konuştu.

 

“Vatandaş, kira öder gibi ev sahibi olmalı”

Türkiye’nin normal şartlarda yıllık konut satış pazarının 1,5 milyon adet bandında olduğunu dile getiren Tamer Özyurt, konut fiyatlarının, inşaat girdi maliyetlerindeki yüksek artış ve enflasyonist ortam nedeniyle zirve yaptığını hatırlattı.

Konuyla ilgili görüş ve önerilerini paylaşan Özyurt, şunları söyledi: “Konut fiyatları dar ve orta kesim için ulaşılmazken, şimdi herkes için zor bir hale geldi. Konut satın almak ancak banka kredisi kullanmakla mümkün. Nakti olan yatırımcı ise konut almak yerine parasını yüksek banka fazilerine yöneltti. Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda 2024 yılında konut satışlarını arttırmaya yönelik bazı düzenlemelerin hayata geçirilmesini bekliyoruz demek uygun olur. Bu düzenlemeler konut faizlerini yüzde 2’nin altına indirecek şekilde ve 15-20 yıllık ödeme planları halinde olmalı. Konut almak isteyip de bekleyen 3 milyon civarı bir kitlenin var olduğunu biliyoruz. Üstelik bu kesim ev alamadığı için kirada oturmak zorunda kalıyor. Vatandaşın kira öder gibi ev sahibi olması sağlanmalı.

 

“Gözlerimizi kamunun çizeceği yol haritasına çevirdik”

Sektörel denge, arz ve talebin daha sağlıklı bir şekilde buluşmasını sağlayacak tedbirlerle mümkün olacaktır. Diğer yandan üretici için de kredi kullanımı çok zor hale geldiğinden konut arzı yavaşlamış durumda, ruhsatı alınan projeler bile beklemede. Yeni konut projesi açmak yerine, varolan projeleri bitirmeye odaklanmış önünü görmekte zorlanan bir sektörde iş yapıyoruz. Barınma öncelikli ihtiyaçtır ve devreye alınacak sistemlerle konut arzı artırılmalıdır. Kredi muslukları hem üretici ve hem de alıcı için açılmalıdır. Yüksek maliyetlerin dizginlenmesi, yatırımları artıracak şartların sağlanması, üretim ve satışları artırıcı uygulamaları devreye alınması gibi çalışmaların olacağı bir yılın içerisindeyiz. Konut üreticileri olarak şimdi gözlerimiz kamunun çizeceği yol haritasına çevrildi.”