Koza (The Cocoon)

Amerikan Sertağaç ‘Koza’sı, Dubai Creek Harbour’daki Yeni Evinde

Enstalasyon, termal-modifiye Amerikan dişbudağı için canlı bir örnek vaka test görevini üstleniyor

T.ZED Mimarları ve Amerikan sertağaç endüstrisinin önde gelen uluslararası ticaret birliği Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC) arasındaki işbirliğinin ürünü olan ‘Koza’ (The Cocoon) adlı enstalasyon, bir liman kordonu olan Dubai Creek Harbour Promenade mevkiinde gözlem güvertesi görevi yapmaya başladı. Orjinal olarak Downtown Design Dubai 2016 için inşa edilen enstalasyon, Dubai’ye ‘Geleceğin Yaşamı’nı getiren yeni bir yaşam deneyimi RiseDCH’nin bir parçası olarak, Dubai Creek Harbour limanındaki yeni evini buldu. Müzik, perakende, teknoloji tasarımı ve gastronomi dünyasının yükselen trendleri ve kavramlarını sergileyen RiseDCH, ‘Koza’yı daimi olarak ağırlayacağını belirtirken, enstalasyon, termal-modifiye Amerikan dişbudağı ve ak meşesi için canlı bir örnek vaka test görevi yapmaya devam edecek. T.ZED Mimarları Kurucusu ve Müdürü Tarık Al Zaharna konuyla ilgili şöyle konuştu: “Kozaya’ yeni bir kullanım verilmesi, yeni bir hayat verilmesi anlamına geliyor. Koza’yı rıhtım boyunca uzanan, modern bir insan yapımı manzara yerleştirmek, kullanıcıların ‘bağlamsal’ olarak algıladıkları bir meydan okuyuş anlatımını sürdürüyor. Termal modifiye dişbudağından elde edilen yeni maddesellik ise, bu doğal maddenin, nasıl bir hava ortamında varolacağı konusundaki bir deneydir. Biz bu konuda endişelenmiyoruz ve hatta bu durumu teşvik ediyoruz. ‘Koza’nın oluşum temelindeki orijinal fikirlerin bazıları, bu yeni konumuna göre yeniden tercüme edildi diyebiliriz. Şimdi, şehir manzarası, ufuktaki rıhtım mesafesi boyunca

çerçeveli oldu. Üst taraftaki ‘aydınlık’ aracılığıyla farklı bir yansıma anı sağlanıyor. Kısacası, termal modifiye edilmiş dişbudak ve pavyona yeni bir hayat vermiş olduk.”

T.ZED Mimarları ve AMBB Mobilya İmalatı, daha önce Türkiye’deki fuarlarda AHEC pavyonlarının yapımında kullanılan termal modifiye Amerikan dişbudağını, yapısal unsurlarda kullanılan Amerikan ak meşesi ile birlikte değerlendirerek bu enstalasyonu gerçekleştirdiler. Enstalasyonun bu yeni konumu ise, termal-modifiye dişbudağının ve ak meşenin daha sık kullanıldığı yerlerden çok farklı bir iklim ve bağlamdaki dayanıklılık ve performansını test etmek için bir fırsat sağlamaktadır. T.ZED Mimarları Kurucusu ve Müdürü Tarık Al Zaharna’ya göre enstalasyonla ilgili en büyük zorluk, termal-modifiye dişbudağını belirli bir miktarda kullanmak değil, aynı zamanda en az miktarda fire ile yeni bir hayat kazandırmaktır.

“Yapımında kullanılan malzemeleri sergilemek üzere tasarlanan ‘Koza’ geçen seneki Downtown Design’da yoğun ilgi gördü ve aynı zamanda bu ticaret fuarının kalabalığında ‘sessiz bir alan’ fırsatı yarattı. AHEC içinse, termal modifiye edilmiş Amerikan sertağaçlarının (TMT) sunduğu imkânları önemli ölçüde vurgulama ve Amerikan sertağaçlarıyla çalışmanın çevresel faydaları hakkında tartışma yaratma fırsatı verdi” diyen AHEC Afrika, Orta Doğu, Güney Asya ve Okyanusya Direktörü Roderick Wiles şöyle devam etti: “Koza ile ilgili olarak amacımız onu fuarda sergilemek ve ardından da Dubai ve Birleşik Arap Emirlikleri çevresinde kamusal alanda uzun süreli varlık göstermesini sağlamaktı. Şimdi Dubai’deki liman bölgesi olan Dubai Creek Harbour’da (DCH) yeni evini bulan enstalasyon, gelişen DCH manzarasına hoş bir katkı sağlıyor. Daha da önemlisi, Amerikan sertağaçları için canlı bir örnek vaka test görevi yapıyor. ”

AHEC Hakkında
Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC), tüm önemli Amerikan sertağaç şirketlerini ve tüm büyük Amerikan sertağaç ürünleri ticari birliklerini temsil eden, ABD sertağaç endüstrisinin lider uluslararası ticaret birliğidir. AHEC dünya çapında Amerikan sertağaçlarının, 50’den fazla ihracat pazarında tanıtımını yapmaya yönelik, mimar, hazırlayıcı, tasarımcı ve son aşama kullanıcılarına türlerin çeşitliliği, ürünler ve tedarik kaynaklarına dair teknik bilgi sağlamaya odaklanan bir program yürütmektedir. Ayrıca, AHEC tam seri teknik yayınlar da üretmektedir. Daha fazla bilgi için lütfen www.americanhardwood.org adresini ziyaret ediniz.

T.ZED Architects Hakkında
T.ZED Architects, Mimarlık, İç Mimarlık ve Tasarım alanlarında çok ödüllü uluslararası bir mimarlık ofisidir ve Dubai ofisi aracılığıyla Ortadoğu’da, Lüksemburg ofisi ile de Avrupa’da faaliyet göstermektedir. Şirket, 2015 yılında, daha öncesinde ABD ve Avrupa’da çok sayıda başarılı projenin mimarı olan Tarik Al Zaharna tarafından kurulmuştur. T.ZED Architects, dünya çapında özel ve ticari müşterileri için farklı ölçeklerde ve sektörlerde, yüksek detaylı proje teslimatı gerçekleştirmektedir. Daha detaylı bilgi için www.tzed-architects.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Amerikan Ak Meşesi (Quercus spp.)
Ak meşe renk ve görünüm bakımından Avrupa meşesine benzer. Amerikan ak meşesi diri odunu açık renklidir. Öz odun açık kahverengiden koyu kahverengiye değişir. Ak meşe çoğunlukla düzgün liflidir, öz ışınları kırmızı meşeye göre daha uzundur ve farklı ve çekici desenler üretir. Orta veya kaba dokuya sahiptir. Ak meşe bu nedenle daha fazla desene sahiptir. Amerikan ak meşe yaygındır ve renk tutarlılığı ve yüksek hacimli kenarlı kereste üretimi ve kaplama ya uygunluğu gibi sebeplerle, bir çok mobilya, zemin döşeme ve doğrama üreticileri için dünya çapındaki ihracat pazarlarında popüler bir seçimdir. Ahşabı orta derece eğilme ve kırılma gücüyle, sert ve ağırdır. Sertliği az ancak buharda eğilmesi çok iyidir.

Amerikan Dişbudağı Hakkında (Fraxinus spp)
Amerikan dişbudağının görünümü Avrupa dişbudağına benzerdir. Diri odunu açık renkliden, hemen hemen beyaza kadar, öz odunuysa grimsi kahverengiden açık kahverengiye ve soluk sarı şeritli kahverengiye kadar değişmektedir. Ağaç genel olarak düzgün liflidir ve kaba, yeknesak bir dokuya sahiptir. Açık renkli diri odun oranı ile miktarı ve diğer özellikleri, yetişme bölgelerine göre değişiklik gösterir. Örneğin, Güney dişbudağı kerestesi daha hızlı yetişir ve daha fazla diri odun içermektedir. Bu nedenle daha yüksek bir beyaz renk yüzdesine sahiptir fakat Kuzey dişbudağı ile karşılaştırıldığında, daha açık bir doku ve lif yapısına sahiptir.

Bu termal-modifiye dişbudak, kontrollü bir ortamda yüksek sıcaklıklara maruz kalmış ve bu durum ahşabın kimyasal ve fiziksel özelliklerinin kalıcı olarak değişmesine neden olmuştur. Nemi emmez ve boyutsal olarak çok kararlıdır. Nem değişimleriyle birlikte eğilmeye ve bükülmeye daha az eğilimli oluşu onu, dış ortamda kullanım için mükemmel hale getirmektedir.