LIGNA, 100’ü aşkın ülkeden ağaç işleme ve ahşap işçiliği sektörlerini   Hannover Fuar Merkezi’nde bir araya getiriyor 

Ağaç işleme ve ahşap işçiliği sektörünün dünya çapındaki en önemli buluşma noktası LIGNA Fuarı 4 yıl aradan sonra sektör profesyonellerini tekrar bir araya getirmeye hazırlanıyor. Almanya’da 15-19 Mayıs 2023 tarihleri arasında Hannover Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek fuarın ağaç işleme makinaları deneyimine ek olarak bu yıl odak noktasında “Ağaç İşlerinin Dönüşümü”, “Çevreci Materyal İşleme” ve “Prefabrik Yapı Süreçleri” olacak. 

Dünya üzerinde 100’ü aşkın ülkeden ağaç işleme ve ahşap işçiliği sektörlerini bir araya getiren LIGNA Fuarı, 4 yılın ardından gerçekleşecek organizasyonunda 10 salon ve açık hava fuar alanında toplam 7 ürün segmentinde ilklere sahne olurken, sürdürülebilirlik odağında kapılarını açmaya hazırlanıyor. LIGNA bu yıl tüm dünyadan yenilikçi makine, tesis ve teknolojileri keşfetmek isteyen 90 binden fazla ziyaretçiye ev sahipliği yaparken; fuar katılımcılarına da 2023 yılında yenilikleri keşfetme, iş anlaşmaları yapma ve iş ağını genişletme fırsatı sunacak. Fuarın ‘LIGNA.Stage’ forum alanında, odak konuların yanı sıra işe alım ve sürdürülebilirlik konularında kullanıcı odaklı sunumlardan oluşan çeşitli etkinlikler gerçekleşecek. Merakla beklenen LIGNA’ya, uzun yıllardır katılım gösteren şirketlerin üçte ikisinden fazlası bu yıl da yer alacaklarını belirtirken, sektörde dünya devi şirketler fuar için erkenden yerlerini ayırttı. 

Katılımcıların LIGNA heyecanı 

100’den fazla ülkeden 1.100’den fazla katılımcı ve 41.200’ü uluslararası olmak üzere 75 binden fazla ziyaretçinin katıldığı son organizasyonunu geride bırakarak, ağaç işleme endüstrisinin trendlerini ve yeniliklerini sektör profesyonelleriyle buluşturan LIGNA Fuarı bu yıl; 90 binden fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapmayı ön görüyor. Fuarda; özel ve seri üretime yönelik ürün ve makineler, yüzey teknolojisi, ahşap esaslı panel üretimi, kereste fabrikası teknolojisi, ağaçtan enerji, makine ekipmanları ve otomasyon teknolojisi, ormancılık, tomruk ve kereste üretimi için makineler olmak üzere 7 segmentte ürünler ziyaretçilerle buluşturulacak. LIGNA fuarında yer almak için firmaların sabırsızlıkla beklediklerini belirten LIGNA Başkanı Stephanie Wagner, “Son birkaç ay içinde yapılan mevcut rezervasyon oranlarına ve münazaralarımıza dayanarak, katılımcılarımızın yalnızca makine ve ekipman değil; ürün ve hizmetlerinin tüm yönlerini canlı olarak sergileme fırsatı sunan LIGNA’ya karşı yüksek memnuniyet oranı ve bağlılığı olduğunu doğrulayabiliriz” dedi. Fuarda sergilenecek ürün çeşitliliğinden bahseden Wagner, “Katılımcılarla yakın bir iş birliği içinde olarak, LIGNA 2023’ün önde gelen uluslararası fuarı olmaya devam edeceğine inanıyoruz. Değer zincirinin tamamı boyunca ahşap işçiliği ve ağaç işlemenin tüm aşamaları -hasattan yüzey kaplamaya kadar- için yenilikçi çözümler sergilenecek. Bu da LIGNA’nın merkezinde bulunan hammadde olarak sadece ahşap değil, plastik, cam, taş ve kompozit gibi diğer malzemeleri de içeriyor” dedi. 

LIGNA 2023’te sürdürülebilirliğe odaklanıyor 

Dijitalleşme ve sürdürülebilirlik odaklı çalışmalar her geçen gün ahşap işçiliği ve ağaç işleme endüstrisinin tüm alanlarına yayılıyor. İş modelleri ve süreçlerini kökten değiştiren şirketler geliştirdikleri çözümlerle geleceğe odaklanıyor. Sektörün nabzını tutan çalışmalar gerçekleştiren LIGNA’nın 2023 gündeminde de “Ahşap İşlemenin Dönüşümü” başlığı altında; bağlantılı makineler, insan-makine etkileşimi, IoT platformları, Bina Bilgileri Modelleme (BIM) veya artırılmış ve sanal gerçeklik ile değer zincirinin tamamı boyunca dijitalleşme alanındaki mevcut ve gelecekteki gelişmeler ele alınacak. Ayrıca fuarda ahşap akış denetimi, robotlar, lojistik, standardizasyon, yüzey işleme ve bulut tabanlı veri yönetimi gibi konular da işlenecek. 

Gerçekleşecek 2023 organizasyonu üzerine Stephanie Wagner açıklamasında; “Dünyanın önde gelen ticaret fuarı olarak, tematik ortamıyla LIGNA, sektör gelişimi için itici güç olarak görülüyor. Fuarın odak noktasındaki konular da bu iddiayı destekliyor. Mayıs 2023’de Hannover’de, LIGNA’yı geleceğe yönelik bir vitrin haline getiren yenilikleri bir kez daha deneyimleyeceğiz” dedi.