Merlin Enerji Sistemleri’nden Güvenli ve Tasarruflu Çözümler

Merlin Enerji Sistemleri, FRONIUS markasından sonra, Forklift sektörü için en büyük Li-Ion akü üreticileri arasında yer alan SUNLIGHT markasının da satış, servis hizmetleri için anlaşma yaptı. SUNLIGHT markasının tecrübesi ile toplam maliyetleri güvenli ve belirgin bir şekilde düşmesini sağlayacak çözümleri sunan Merlin Enerji Sistemleri işletmelerin tercihi olmaya devam ediyor.

Şirketin satışını yaptığını SUNLIGHT ürünleri, Li-FePO4 (Lityum Demir Fosfat) hücreleri sayesinde CE ve Yangın onay belgeleri ile fabrikalarda güvenle kullanılabiliyor. Akü kapasitesi operasyon kullanım yoğunluğuna ve şarj/mola sürelerine göre istenen şekilde tespit edilebilirken optimum akü kapasitesi ile deşarj ve kullanım süresi garanti edilebiliyor. Forklift markasından bağımsız olarak eski veya yeni tüm forkliftlere kolayca uygulanabilmesi sayesinde yedek akü, akü bakımı, şarj değişim süre ve masraflarını ortadan kaldırabiliyor. Ayrıca, LFP Akülerde, su ekleme, taşma, kaynama, kurşun asit gibi sorunlar olmadan hızlı şarj ile her yerde, her fırsatta şarj imkânı bulunuyor.Max iki saat şarj özelliği ile iki saat içinde aküler mola aralarında şarj edilebiliyor. Ara şarjlar her fırsatta ve her alanda yapılabiliyor. Hidrojen yayılım riski, asit, kaynama taşma problemleri oluşmadığı için akü odası yatırımına (havalandırma, soğutma vs) gerek kalmıyor. Cep telefonu ve bilgisayar pilleri gibi her alanda şarj edilebiliyor.

Üretici garanti süresi 5 yıl olan ve akünün ömründe %100’den fazla artış ile 7-8 yıl boyunca günlük kullanım ve daha yüksek deşarj performansı gösteren çözümler, gerilim ve akım daha dengeli olduğu için olası kart arızalarında ciddi düşüş sağlıyor.

Öte yandanelektrik tüketiminde %35’e varan düşüş sağlayarak 3 ton forklift ve 3 vardiya için günde 75kW’a varan enerji tasarrufu ile ayda 50-100 Euro aralığında avantaj yaratabilen bu yeni çözümlerle enerji tasarrufu da yeni bir boyut kazanıyor.

Bir başka dikkat edilmesi gereken nokta da en büyük gizli maliyet kalemleri olarak bilinen akü değişim süreleridir. Vardiya başına 20 -30 dk. ile ayda 15 saat operatör ve makine saati meşgul olabilir. Ayrıca, FL ömrü boyunca 20-30.000 defa akü değişim işleminde olası kazalar ile maddi hasarlar ve yaralanma riskleri oluşabilir. İşte yeni çözümün sunduğu avantaj dahilinde akü değişim darbeleri ve asit hasarları olmaması sayesinde makine temizliği ile makinaların 2.el değerinde ciddi bir artış sağlanabiliyor. Ekonomik akü ömrünün 6-8 yıl aralığında olduğu belirtilirken, istenirse bu sürenin sonunda, tüm hücrelerin makul bir maliyetle değiştirilerek %100 kapasiteye getirmenin mümkün olduğuna dikkat çekiliyor.