MMFA araştırma projelerine yatırıma devam ediyor: İki Yeni Teknik Bülten Daha Hazırlanıyor

 

Almanya Bielefeld merkezli dernek MMFA (Çok katmanlı modüler döşeme derneği), kurulduğundan bu yana kısa bir süre olmasına rağmen, uluslararası pazarda bir Avrupa ağı olarak varlığını kabul ettirmiştir. Dernek, zemin döşeme sektörü ve tedarikçilerinden büyük piyasa oyuncularını biraraya getirebilmiştir. MMFA’nın en önemli hedeflerinden biri de, tüm piyasalarda modüler katmanlı döşeme ürünleri için yüksek kalite standartlarının uygulanmasıdır. Bu amaçla dernek, standar komitelerine aktif olarak katılır, diğer endüstri kuruluşları ile işbirliği yapar ve pilot araştırma projeleri üzerinde çalışmalar sürdürür.

mfnd1601_b7_MWindmoeller
MMFA Başkanı Matthias Windmöller, derneğin yıllık raporunun olumlu olduğunu şöyle açıklıyor; “2015 yılı MMFA için iyi bir yıl olmuştur ve piyasalarda modüler katmanlı ürünlere eğilimin arttığı artık çok iyi bilinmektedir. Aynı zamanda genç bir Avrupalı Birlik olarak MMFA, uluslararası bir organizasyon olarak sektörce onaylanmış ve tanımmıştır.
mfnd1601_b4_HARO

 

Windmöller bu kabulün, MMFA’nın diğer endüstri kuruluşları ile sahip olduğu işbirlikçi tarzı iletişimine bağladığını belirtiyor. Çok katmanlı zemin ürünleri birçok farklı türlerdedir ve lamine ahşap, mantar ya da plastik ürünler gibi farklı malzemelerden oluşabilmektedir. Windmöller; “MMFA döşeme sektöründeki diğer dernek ve sanayi ilişkili hatlarla işbirlikçi bir diyalog içindedir. Biz tüm oyuncuların, bu ayrıntılı teknik değişimlerden yarar sağlayacağına inanıyoruz” diyor.
Yeni EN 16511 resmen yayınlandığında, endüstri için yeni bir dönüm noktası olmuştu. Bu standard MMFA’nın katılımı ile hazırlanmıştı. Derneğin faaliyetleri Avrupa bölgesinin ötesinde olsa da, ISO seviyesinde standardizasyon komitelerince dünya genelinde temsil edilmektedir.

 

Uygun ürün standartları, yenilikçi katmanlı kaplamaları güvenlik, kalite ve sürdürülebilirlik değerlendirmeleri için vazgeçilmezdir. Piyasada karışık ürünlerin artan çeşitliliği göz önüne alındığında, bir önceki test yöntemleri artık yeterli değildir ve revize edilmesi gerekmektedir. MMFA ürün testlerinin geliştirilmesi için çalışmalarını sürdürmektedir. Bu çalışmaların son örneği olarak da piyasaya iki yeni teknik bülten sunmaya hazırlanmaktadır. “Enstalasyon” ve “Temizlik ve Bakım” konularını kapsayan bu iki yeni teknik bülten 2016 bahar aylarında yayınlanacaktır.

 

MMFA’ya yeni yılında başında katılan dört yeni üye olan Aspecta BV (Hollanda), Novalis Global Flooring GmbH (Almanya), ter Hürne GmbH & Co. KG (Almanya) ve Toppan Cosmo Europe GmbH (Almanya) ile birlikte dernek büyümeye devam etmektedir. MMFA’nın bir sonraki olağan genel kurul toplantısı 9-10 Mayıs, 2016 tarihlerinde, Güney Almanya’nın Thansau kentinde gerçekleşecektir.