MMFA “Döşeme Altlığı” Teknik Bültenini Güncelledi

Yeni Avrupa ürün standardı EN 16354: 2018, önceki Teknik Şartname CEN / TS 16354’ün yerine geçti. MMFA, bu nedenle, teknik bültenin kaplama malzemelerini kapsayan güncellenmiş bir versiyonunu yayınladı. Yeni belge, derneğin www.mmfa.eu adresli web sitesinin ana sayfasından ücretsiz olarak PDF formatında indirilebilir. Şu anda mevcut dil sürümleri Almanca ve İngilizce, ancak Fransızca ve Hollandaca sürümlerinin de kısa bir süre ekleneceği belirtiliyor.

Çoğu durumda, doğru taban döşemesi seçimi, zemin kaplama sisteminin hasar görmeden çalışabilmesi için çok önemlidir. 2014 yılında yayınlandığından bu yana, MMFA’nın “Çok Katmanlı Modüler Zemin Kaplamaları Malzeme Altlığı (MMF) – Test Standartları ve Performans Göstergeleri” başlıklı Teknik Bülteni pratik tavsiyeler ve özel tavsiyeler veriyor. 08/2019 tarihli yeni baskı, yeni EN 16354: 2018 (Laminat yer döşemeleri – Altlıklar – Spesifikasyonlar, gereklilikler ve test yöntemleri) dikkate alınarak ve aynı zamanda güncellenmiş sınıflandırmayı göz önünde bulundurarak MMFA’nın “Ahşap – Polimer – Karışık” ürün kategorileri için ürün standardizasyonu, araştırma ve geliştirme durumu ile uyumludur.

 

Ayrıca MMFA bülteninin eki olarak, HDF çekirdeği olan ve olmayan farklı MMF ürünlerinin altlık gereksinimlerini açıkça özetleyen iki genel bakış tablosu yer alıyor. MMFA’nın HDF çekirdekli “Ahşap” kategorisindeki ürün yapıları, laminat parke ile aynı olan altlık gereksinimlerine sahip bulunuyor. Burada altlığın minimum CS değeri (basınç dayanımı) 10 kPa ve daha ağır işler için minimum 60 kPa’dır. MMFA’nın “Polimer” ve “Karışık” kategorilerindeki ürünlerin çok farklı gereksinimleri vardır ki özellikle hasar görmemesi için, bu zemin kaplamaları, yüksek basınç dayanımı olan astar malzemeleri gerektirir. Bunlar için altlığın CS değeri en az 200 kPa ve daha ağır işler için en az 400 kPa olmalıdır.

MMFA Teknik Bültenlerinin amacı, genel olarak geçerli, şirkete özel olmayan kılavuzlar ve farklı ürün grupları için öneriler sunmaktır. İlgilenen herhangi bir uzman ve kullanıcı, dosyaları derneğin web sitesi olan www.mmfa.eu adresinden ücretsiz olarak indirebilir.