MMFA Yıllık Toplantısı Mönchengladbach’da Yapıldı

Geçtiğimiz günlerde Almanya’nın Mönchengladbach kentinde gerçekleşen bu yılki MMFA (Çok Katmanlı Modüler Döşeme Derneği) toplantısı, sektördeki son gelişmeleri ve dernek projelerinin mevcut durumunu öğrenmek isteyen 80 katılımcıyı ağırladı. 25-26 Nisan tarihleri arasında düzenlenen bu paydaş toplantısı, MMFA üyeleri Ungricht ve Saueressig Tasarım Stüdyosu ev sahipliğinde gerçekleşti. Toplantıda MMFA’ya üç yeni üye üye kabul edildi ve programa göre yeni bir Yönetim Kurulu seçildi.

MMFA Genel Kurulu, önümüzdeki iki yıl boyunca görevini sürdürmek üzere Matthias Windmöller’in (Windmöller GbmH) Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı onayladı. MMFA ile altı başarılı yıl sonrasında, Kurucu Başkan Volker Kettler (MeisterWerke Schulte) yeniden seçime girmedi. Üyeler uzun bir alkışla teşekkür ederken, teknik alanlarındaki, standardizasyon, araştırma ve geliştirme alanlarında taahhütlerini ve öncü çalışmalarını takdir ettiklerini belirttiler. Kettler’in Başkan Yardımcılığı ve Teknik Komite Başkanı olarak görevlerini yerine getirdiği belirtilirken, görevi Piyasa Geliştirme Komitesi eski Başkanı olan Yönetim Kurulu Üyesi Sebastian Wendel (Akzenta / Classen Gruppe) tarafından devralındı. Carl Ruland ise Yönetim Kurulu’na seçildi ve Pazar Gelişim Komitesi’ne başkanlık edeceği belirtildi. Öte yandan Dr Peter M. Hamberger (Hamberger Döşeme) ise MMFA için tekrar denetçi olarak seçildi.

Üyeler kapalı oylama yöntemiyle oy kullanarak üç yeni şirketi ortak üye olarak kabul ettiler: Solutions SL (Elda, İspanya), H.B. Fuller Deutschland GmbH (Lüneburg, Almanya) ve I4F Lisanslama B.V. (Eindhoven, Hollanda). Bu yeni gelenleri dikkate alarak, Nisan 2018 sonu itibariyle, MMFA’nın 22’si tabii 27’si kısmi üye olmak üzere toplam 51 üyesi ve iki destekleyici üyesi bulunmaktadır.

MMFA 2017’de yoğun ve başarılı bir dönem icraati gerçekleştirdi. Araştırma projelerinde ve Pazar Geliştirme Komitesi tarafından iyi bir ilerleme kaydedildi. Başkan Matthias Windmöller sunumunda, Kasım 2017’de Düsseldorf’ta düzenlenen ortak oturuma atıfta bulunarak, ürün kümelenmesi hakkında önemli kararlar, yani ürün sınıfları için MMFA içindeki yeni gruplandırmaları anlattı. Bu yeni sınıflandırma, satış istatistiklerinin temeli olarak kullanılıyor ve 2018’in başından bu yana etkili. Atlantik bölgesinden sorumlu Windmöller konuşmasında, Kuzey Amerika Çok Katmanlı Döşeme Birliği MFA’nın sağladığı hızlı ilerlemeleri ve çalışma prensiplerini takdir etti. Her iki derneğin de yakın temas kurmaya ve profesyonel görüş ve bilgi alışverişinde bulunmaya devam edecekleri ifade edildi.

Toplantıda ayrıca, MMFA üyelerinin satışlarında olumlu eğilimin devam ettiği ancak üyelikteki büyümenin raporun temelini bozduğu ve önceki yıl rakamlarıyla karşılaştırmayı zorlaştırdığı açıklandı. Sebastian Wendel (Akzenta) mevcut MMFA satış rakamlarını toplantıya sundu. 1. Sınıf yer döşemesi için (HDF çekirdeği) Birlik, MMFA üyeleri tarafından tutulan dünya pazarının 2017’de % 90’ın üzerinde payının olduğu belirtildi. 2017 yılında, MMFA üyeleri dünya çapında 9.9 milyon m2 Sınıf 1 ürün satarken aynı yıl, bu sınıftaki satış hacimlerinin % 80 kadarı Almanya, Avusturya ve İsviçre’deki üyelere bağlanabileceği belirtildi. MMFA üyeleri “eski” MMFA Sınıf 2’de (polimer veya polimer kompozit bazlı) 2017 yılında 48 milyon m2’nin üzerinde satış gerçekleştirdi. Bunlardan 23 milyon m2’si Batı Avrupa ve 21 milyon m2’si Kuzey Amerika tarafından gerçekleştirildi. Dernek tarafından yapılan bir tahmine göre, 2017 yılında MMFA üyeleri Batı Avrupa’nın ana pazarında 2. Sınıf için yaklaşık olarak % 38’lik bir pay elde ettiler.