Mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörü ihracatta istikrarı sürdürdü

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 2023 Kasım ayı ihracat rakamlarını açıkladı.

Yoğun faaliyetler sonucu ihracatta istikrarı yakalayan Türkiye, tarihin en yüksek ihracat rekorunu kırdı. Kasım ayında Türkiye’nin ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,2 artarak 23 milyar 11 milyon dolar oldu. Her geçen gün gelişip büyüyerek Türkiye’nin en çalışkan ve üretken sektörleri arasında yer alan Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri sektörü ise kasım ayında 690 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Sektör, 11 ayın sonunda 7,3 milyar dolarlık ihracata ulaştı.

 

Türkiye’nin 2023 Kasım ayına dair ihracat verileri Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından paylaşıldı. Kasım ayı ihracatı geçtiğimiz yılın aynı ayına oranla yüzde 5,2’lik artışla 23 milyar 11 milyon dolar olarak gerçekleşirken, son 12 aylık ihracat ise yüzde 0,9 artışla 255,8 milyar dolara ulaştı. Mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörü ise kasım ayında da çalışmalarının karşılığını aldı. Kasım ayında 690 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren sektör, 11 ayın sonunda 7,3 milyar dolarlık ihracata ulaşarak sürdürülebilir şekilde büyüdüğünü kanıtladı. İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Erkan Özkan, “İhracatta yakaladığımız istikrar bizleri mutlu ediyor. Ülkemizde ve yakın bölgemizde yaşanan gerilimleri düşündüğümüzde üretmek ve ihraç etmek zaman zaman zorlasa da sektörümüz dinamik yapısıyla pek çok sorunun üstesinden gelebiliyor. Tarihin en yüksek ihracat rakamına ulaşılan kasım ayında sektör olarak sunduğumuz katkıyla gurur duyuyoruz. Şimdiden 2024 yılının planlarını, uluslararası arenada gerçekleşecek fuarları, yapacağımız ülke ziyaretlerini planlıyoruz. Gelecek her yılın bir önceki yıldan daha başarılı olması için gayret ediyoruz” dedi.

 

İhracat pazar çeşitliliği artıyor

Mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörü ihracatının yüksek olduğu geleneksel pazarlarının yanı sıra dahil olduğu diğer pazarlarda da payını her geçen gün artırarak bir yandan pazar hakimiyetini korurken diğer yandan pazar çeşitliliğini artırıyor.   Mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörünün ihracatından en çok payı Orta Doğu, Avrupa Birliği ve Afrika ülkeleri aldı. 10 milyon dolar ve üzeri ihracat yapılan pazarlarda yüzde 5 ve üzeri ihracat artışı yaşanan ülkelerin ilk on sırasında; Suudi Arabistan yüzde 257,36, Kongo Demokratik Cumhuriyeti yüzde 183,03, Malta yüzde 59,53, Ukrayna yüzde 57,19, Sırbistan yüzde 46,16, Moldova yüzde 42,21, Karadağ yüzde 32,87, Fas yüzde 31,82, Yemen yüzde 24,61 ve Beyaz Rusya yüzde 24,59 artışla yer aldı.

Hedef istikrarı 2024’te de sürdürmek

Ürün ve tasarım kalitesini her geçen gün geliştirip üretim ve istihdama yaptığı yatırımlarla büyümesini sürdüren mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörü yakaladığı başarıyı devam ettirmek için yoğun çaba sarf ediyor. Dünya pazarından aldığı payı artırarak dikkatleri üzerine çeken sektör bir yandan mevcut pazarlarında varlığını güçlendirme hedefiyle çalışırken diğer yandan gelecek yıllarda yeni pazarlara dahil olmak için çabalıyor. 2024 yılında da yüksek enerji ile çalışacaklarını dile getiren Özkan, “Sektörümüz iç piyasanın tüm ihtiyacını karşılayacak güce sahip, dış piyasada da artan üretim hacmimizle pazar payımızı artırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Yılın son ayına girerken tüm olumsuzluklara rağmen başarılı ihracat rakamlarına ulaştığımız için mutluyuz. Yakaladığımız bu istikrarı, sektörümüzün güzel enerjisi ve yüksek üretim kabiliyeti ile 2024 yılında da devam ettirmeyi planlıyoruz. Gelecek yıl hem İslam İşbirliği Teşkilatı Ülkeleri Stratejisi kapsamında ziyaret edeceğimiz ülkelerin hem katılacağımız çeşitli fuarların ihracatımıza önemli katkılar sağlayacağına eminiz. Olabildiğince çok ülke ziyareti yaparak ihracatçılarımızın yeni iş birlikleri yapmalarına zemin hazırlamayı planlıyoruz. Bu sayede pazardaki gücümüzü artırarak yükselişimizi sürdürmeye devam ederken ülkemizin ekonomisine de önemli katkılarda bulunacağız” dedi.