Mobilyada “Osmanlı Esintisi”

Mobilyada “Osmanlı Esintisi”
Mobilyada “Osmanlı Esintisi”

1979 yılından bu yana dekoratif mobilya aksesuarları alanında faaliyet gösteren ÇEBİ, kapı kolu, kulp, düğme, askı, metal ayak, bağlantı aparatları, çocuk ve genç mobilyaları için aksesuarları üretmenin yanı sıra, mobilya kapak ve çekmece sistemleri ile mutfak aksesuarları üreticisi İtalyan FGV markasının da distribütörlüğünü yürütüyor. Firmanın yurt içinde olduğu kadar yurtdışında da satış/pazarlama konusunda önemli çalışmaları bulunuyor. İspanya, İtalya, Fransa, İngiltere, Almanya, Belçika, Romanya, Bulgaristan, Yunanistan, Slovenya, Ukrayna, Rusya, Belarus, Baltık ülkeleri, Cezayir, Libya, Ürdün, S.Arabistan, Mısır, Lübnan, Güney Afrika, Nijerya, Hindistan, Kanada, Yeni Zelanda, Avustralya, başta olmak üzere 41 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. 1998 yılından bu yana, İstanbul Sancaktepe’ de bulunan merkezinde faaliyet gösteren firma, toplam 16 bin metrekarelik ve iki binadan oluşan bir alanda entegre üretim gerçekleştirirken, modern üretim teknikleri ile farklı zevklere hitap eden özgün ürünler sunuyor.

İşte bu çalışmalardan biri de, ÇEBİ Tasarım ekibinin klasik formları, günümüzün mobilya ve mekan trendlerine adapte ederek yorumladığı Empire Collection. Koleksiyonun ilk serisi, Osmanlı döneminin ruhunu taşıyan form ve desenleri ile dikkat çekiyor. Yoğun ilgi ve talep gören mobilya kulpları ve düğmeler, pek çok proje ve mobilya firması tarafından kullanılmaya başlandığı gibi ÇEBİ bayilerinde de son kullanıcı ile buluşuyor. Koleksiyonun ilk serisinde bulunan motifler, Osmanlı’nın sıklıkla kullandığı desenlerin orijinallerine sadık kalınarak hazırlanmış. Her dem hattatların baş tacı “Vav” harfi, bu özel koleksiyonda da yerini alıyor. Osmanlı’nın simgesi olan lale, hem desen hem figür olarak ürünlerde karşımıza çıkıyor. Zamak malzemeden hazırlanan koleksiyonda, işlemeler ve kıvrımlar özenli işçiliğin izlerini taşırken modeller, pek çok farklı kaplama ve renk seçeneğine sahip.

ÇEBİ firması uzun yıllardır aynı sektörde faaliyet gösteriyor ve modern üretim tekniklerini takip ederek kaliteli, özgün ürünler piyasaya sunuyor. 2008 yılından bu yana kendi bünyesinde oluşturduğu tasarım ekibiyle başarılı yoluna devam eden ÇEBİ Kilit ve Mobilya Aksesuarları Sanayi Ticaret A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çebi son koleksiyonlarıyla ilgili şunları söyledi; “ÇEBİ olarak öncelikli hedefimiz değişen mobilya trendlerini takip eden, fakat bunu yaparken de özgünlüğünden ve çizgisinden ödün vermeyen, böylece hem dönemin taleplerini karşılayan hem de uzun yıllar raflarda yer bulan ürünler ortaya çıkarmak. Bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Son koleksiyonumuz Empire Collection, trendler doğrultusunda oluşturduğumuz bir koleksiyon. İlk serisi ise Osmanlı motiflerini içeren Osmanlı koleksiyonu. Avant-garde serisi de klasik çizgilerin yeniden yorumlanışı ile kullanıcıya modern alternatifler yaratan bir seri. Yıl içerisinde pek çok yenilikle tüketicinin karşısına çıkıyor olacağız.”

Markalaşmanın önemine de dikkat çeken Mustafa Çebi şöyle devam etti; “Ülkemizde mobilya endüstrisi son yıllarda önemli bir yol kat etti. Bu gelişme ile beraber mobilya üreticileri kullanılacak aksesuarların tasarım, kalite ve ergonomisine de dikkat etmeye, seçici davranmaya başladılar. Tüketiciler ise mobilyaları ile birlikte gelen, mobilyaya katma değer kazandıran aksesuarların getirdiği kullanım kolaylığı ve estetiği de fark ettiler. Ev hanımları bile bugün mobilya alırken kullanılacak olan teknik malzemeleri (menteşe, ray, kaldır kapak sistemleri, vb) isimleri ve markaları ile soruyor. Aynı kural aksesuar içinde geçerli bir hal almaya başladı ve tüketiciler kullanılan aksesuarın markasını sorgulamaya başladı. Tabi bu bizim için bir avantaj, çünkü en başından beri oluşturmaya çalıştığımız imajımız ve tasarımlarımızla özellikle tercih edilen bir marka olmuş durumdayız.”