MOSDER: Mobilyada Hedef ABD Pazarı

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Mustafa Balcı, mobilya sanayinde çarkların tekrar dönmesiyle birlikte yeniden hareketlenen sektörde, özellikle ihracatta 2020’nin yıl sonu hedeflerini yakalamak için tam kapasiteyle çalışmaya devam ettiklerini belirterek, “Bu süreçte özellikle ihracatta yeni pazar hedefimiz Amerika kıtası ülkeleri ve özellikle ABD olacaktır” dedi.

Başkan Balcı, ABD ve Çin arasında yaşanan ticari gerginliğin Türk mobilyasına yarayacağını ifade ederken, “Sektörün Ar-Ge ekipleri, söz konusu bölgelerin konseptlerini yakından takip ediyor. ABD pazarından artı yüzde 5’lik bir pay almak bile ihracatımıza ivme kazandıracaktır” dedi.

Mustafa Balcı: “Tasarım gücümüz ve kalite anlayışımızla talep görüyoruz”

Türk mobilyacısının ABD pazarından beklentilerine değinen Balcı, şunları aktardı: Özellikle tasarım ve kalitede Türkiye önemli bir potansiyele sahip bulunuyor. Bu doğrultuda, geçtiğimiz yıl ABD’ye yaklaşık 200 milyon dolar olan ihracatımızı 1 milyar dolara çıkarmayı hedefledik. ABD, Çin ile korona virüs salgını nedeniyle ticari gerginlik yaşamaya devam ediyor. Yabancı alım heyetleri Türkiye’deki yüksek kapasiteli üreticilerle görüşmelerine devam ediyor. İhracatçı firmalarımızla bu süreci yürütüyoruz. Geçen yıl 3,5 milyar dolar olan toplam mobilya ihracatımızı bu yıl 4,5 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Sektördeki son 2 aylık durgunluğu özellikle ABD’ye yapacağımız ihracat artışıyla kapatmayı planlıyoruz. 2020’nin ikinci yarısını yoğun mesai yaparak geçirip inşallah hedeflerimize ulaşacağız.”

ABD ile 100 milyar dolarlık ticaret hedefinde mobilya ihracatı ön planda

Başkan Mustafa Balcı,  ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross’un korona salgınından önce gerçekleştirdiği Türkiye ziyaretinde iki ülke arasında 100 milyar dolarlık ticaret hedefinin altyapısını oluşturacak temel adımlar da atıldığını belirterek, “Öncelikli sektörler arasında mobilyanın ön plana çıktığı bu iş birliğinde, Türkiye ile ABD ticaret bakanlıkları başkanlığında sektör temsilcileriyle beraber sektörel komitelerin de kurulmasına karar verildi. Ülkemizin 2023 vizyonu doğrultusunda, yerli üretimi ve mobilya sektörümüzü ileriye taşıyacak her türlü iş birliğini MOSDER olarak destekliyoruz” dedi.

Başkan Balcı sözlerini, “Türk mobilya sanayii, son yıllarda ülke ekonomisi için lokomotif bir görev üstlendi. Korona nedeniyle çalışmalarımız sekteye uğramış olsa da yılmadan yerli ve milli üretimi geliştiren ar-ge çalışmalarımız, tasarım gücümüz, istihdam yatırımlarımız ve kaliteli üretimlerimizle sektörümüzü kalkındırmak adına çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz” diyerek noktaladı.