PELİ PARKE DİYARBAKIR’DA İŞ ADAMLARI VE BASIN MENSUPLARIYLA BİR ARAYA GELDİ

Vezirköprü Orman Ürünleri Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tarkan Baki Bekiroğlu, Marka ve İletişim Yöneticisi Meltem Öztaş, Güneydoğu Bölge Müdürü Emre Oyanık, Diyarbakır Bölge Sorumlusu Garip Say, Malatya Bölge Sorumlusu Önder Ağzıküçük, Van Bölge Sorumlusu Memet Uğur Arslan, Batman Bölge Sorumlusu Ertan Yıldız Tavacı Recep Usta’da iş adamları ve basın mensupları ile bir araya geldi. Açılış konuşmasını Marka ve İletişim Yöneticisi Meltem Öztaş’ın yaptığı toplantıda Peli Parke yöneticileri ve çalışanları basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde kurulu bulunan ve Turanlar Group kuruluşlarından olan Vezirköprü Orman Ürünleri, dünyada 49 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor.

Vezirköprü Orman Ürünleri’ni ve Güneydoğu Bölgesi’ndeki faaliyetlerinin tanıtımı için Diyarbakır’da düzenlenen toplantıda konuşan Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tarkan Baki Bekiroğlu, Türkiye’de ilk 500 sanayi kuruluşun içinde yer aldıklarını hatırlatarak hedeflerinin üç yıl içinde ilk 100’e girmek olduğunu belirterek, parke sektöründe lider olmak için çalıştıklarını söyledi.

Bekiroğlu, Türkiye’de birçok ilki gerçekleştirdiklerini vurgulayarak şunları söyledi:

“Avrupa’da birçok üretici ile rekabet edecek en geniş ürün çeşitliliğine sahibiz. Üretimin %20’sini yurtdışına ihraç ediyoruz. Ürünlerimizi 49 ülkede pazarlıyoruz.. 10 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaştık. İhracatta pazar payını daha da genişleteceğiz. Parke dışında dekoratif iç mekan kapıları üretmeye başladık.”

5 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLIYOR

Karadeniz’in tek entegre tesisi olan Vezirköprü Orman Ürünleri üretim tesislerinin, yaklaşık 900 kişiye istihdam sağladığını belirten Bekiroğlu, orman köylüsü, nakliyecisi ve kooperatifleri ile birlikte yaklaşık 5 bin kişiye istihdam sağladıklarının altını çizdi. Ve Turanlar Group’ta toplam bin 700 kişinin çalıştığını da sözlerine ekledi.

Tesisin ormana yakın olması da birçok avantajı beraberinde getiriyor” diyen Bekiroğlu “Fabrikaya gelen hammadde ormanların bakımı sonucu ortaya çıkan atıklardan oluşuyor. Bir tek dal gerekli olan ağacı kesmiyoruz. Ormanları rehabilite ediyoruz. Ağaçlar budanarak daha verimli hale gelirken budanan dallar hammadde olarak fabrikaya geliyor. Budanan ağaçların haricinde ülkemize katkı sağlamak için her yıl belli miktarda ağaç dikiyoruz. Bize hammaddeyi sağlayan orman köylüsü. Devlet orman köylüsünü çalıştırıyor, ağaçların bakımını yaptırıyor, ormanları temizletiyor. Bu atıklarla beraber ormana finansman sağlayan tesis, orman köylülerini istihdam ediyor. Ömrünü tamamlamış kurumuş dal ve ağaçlardan parke üretiliyor, ihraç ediliyor ve ülkeye döviz kazandırılıyor. Bu fabrikalar neredeyse sıfırdan ülkeye katma değer yaratan fabrikalar’’ dedi.

1953’DE KURULDU, 2017’DE %38 BÜYÜDÜ

1953’ten beri sektörde olan Turanlar Group’un 1996 yılında yapılan özelleştirmeyle aldığı Vezirköprü Orman Ürünleri 100 milyon Euro’yu aşan bir öz sermaye yatırımıyla Peli Parquet, Peli DK (Dekoratif Kapılar) ve Peli Paper markalarının üretimini gerçekleştiriyor. Bu tesiste sadece parke olarak yılda 25 milyon m2 parke üretiliyor. 2017 yılında 2016 yılına göre %38 büyüme gösterdi.

Parke olarak ihracata Doğu Avrupa ile başlayan firma şu anda Orta Doğu Bölgesi’ne, İran’a, Kuzey Afrika ve Doğu Avrupa’ya ihracat yapıyor.

ÜRETTİĞİ KAĞIDI DÜNYADA SADECE 4 FİRMA ÜRETEBİLİYOR

Vezirköprü Orman Ürünleri’nde Peli Parke ve Peli DK dışında nitelikli ve özellikli diye adlandırılan filtre kağıtta üretiliyor. 2008 yılında Gürcistan’dan alınan tesisi Türkiye’ye taşıyıp üzerine ciddi yatırımlar yaparak poşet çay kağıdı, filtre kağıt ve akü kağıdı üretmeye başlayan Vezirköprü Orman Ürünleri bugün Güney Amerika’dan Çin’e kadar pek çok ülkeye ihracat yapıyor.

http://www.peliparke.com/