Pervanovo Hırvat kaplama üreticisi Furnir Otok’u satın aldı

Välinge Innovation firmasının da sahibi olan Pervanovo geçtiğimiz günlerde, yüksek kalite meşe üretimi yapan Hırvat firması Furnir Otok’u satın aldı. Meşe kaplama, Välinge Innovation tarafından geliştirilen ve patentlenen Woodura® üretim sürecinde en önemli ham madde. Devralmanın amacının, Woodura yüzeyi ile zemin kaplamalarının genişlemesi için yeterli miktarda uygun maliyetli yüksek kaliteli meşe temin etmek olduğu belirtildi.

Furnir Otok, Avrupa’daki en büyük meşe ormanlarından biri olan ve meşe kalitesiyle tanınan ünlü Spacva ormanının kalbinde yer alıyor. Şirket, devlete ait Hırvat orman şirketi Hrvatske Šume ile en yüksek meşe kalitesine sahip F1 Select sınıfına ait büyük miktarlarda olmak üzere uzun vadeli bir tedarik sözleşmesi imzaladı. Furnir Otok, son derece yüksek kaplama kalitesiyle tanınıyor ve Avrupa’nın en modern kaplama tesislerine sahip. 2011 yılında başlanan üretimi bugün ağırlıklı olarak Avrupa mobilya sektörüne tedarik sağlarken yaklaşık 7,5 milyon m2’ye ulaşmış durumda. Furnir Otok’un kapasitesi yaklaşık 15 milyon m2 ve 130 çalışanı var. Şirket 2017 yılında, 10 milyon Avro satış ve 3 milyon Avro FAVÖK bildirdi.

Furnir Otok d.o.o. firması satın almadan sonra “Bjelin Otok” olarak yeniden adlandırılacak ve mevcut müşterilere kaplama tedarik etmeye devam edecek. Bununla birlikte, birinci aşamada üretim, 15 milyon m2’lik mevcut kapasiteye yükseltilecek ve ikinci adımda, üretimin 20 milyon m2’ye çıkmasını sağlayacak yeni bir kaplama dilimleme hattı kurulacaktır. Woodura üretimi içinse ek miktarlar kullanılacak. Furnir Otok, üretimini kaplama yapıştırmada da genişletecek.  Buna ek olarak, Furnir Otok, kaplama üretimini Hırvatistan’daki diğer Pervanovo tesislerine genişletmek için gerekli olan bilgi ve donanıma sahip.

Öte yandan Pervanovo’nun Ar-Ge şirketi olan Välinge ise Ar-Ge faaliyetlerini kaplama teknolojisiyle genişleterek Woodura ile zemin üretimi için en uygun özel kaplamaları geliştirmeyi amaçlıyor. Pervanovo, döşeme uygulamaları için meşe kaplamaların Avrupa’da en büyük kaplama üreticisi olmayı hedefliyor. Kaplama, İsveç ve Hırvatistan’daki Pervanovo Woodura fabrikalarına, ayrıca Woodura üretimine yatırım yapacak olan Välinge lisanslarına da verilecek.

Pervanovo Invest AB Yönetim Kurulu Başkanı Darko Pervan konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Ahşap döşeme endüstrisi daha az meşe malzeme kullanan yeni modern üretim yöntemlerini ve çevre dostu teknolojileri tanıtmalıdır. Aynı miktarda meşe malzemeden, Woodura ile geleneksel parke zeminlere göre on kat daha fazla üretim elde ediyoruz. Bu satın alma, Avrupa parke üretiminin % 25’ini yeni uygun maliyetli ‘yeşil’ çevre dostu ahşap zeminler ile değiştirmek için yeterli miktarda yüksek kaliteli kaplamayı güvence altına alıyor. Yeni teknolojimizin büyük tüketici faydaları sağlayan, meşe ormanlarını koruyan ve ahşap döşeme kategorisine kayıp pazar paylarını geri alma olanağı veren bir oyun değiştirici olacağını umuyoruz.”