Pervanovo, Hırvat mobilya üreticisi Spin Valis’i satın aldı

Hırvatistan’daki Bjelin Industries’in ve İsveç’teki Välinge Group’un ana şirketi olan Pervanovo, yan kuruluşu Välinge Hırvatistan aracılığıyla Hırvat mobilya şirketi Spin Valis’in %85 hissesini satın almak için bir anlaşma imzaladı. Yakında hisselerin %100’ünün alınması hedeflenirken bu satın alma, Välinge’nin tıklamalı kilit teknolojisiyle büyük ölçekli mobilya üretimi ve pazarlamasının başlangıçta planlanandan daha hızlı gerçekleştirilebileceği ve meşe malzemenin mevcudiyetinin artacağı anlamına geliyor.

 

Spin Valis, Bjelin Spinvalis olarak yeniden adlandırılacak. Hırvatistan’ın en büyük masif meşe mobilya üreticilerinden biri olan Spin Valis’in üretiminde aynı zamanda yapıştırılmış masif levhalar ve biyoenerji ve güneş panellerine dayalı elektrik yer alıyor. Hırvatistan’ın Požega kentinde bulunan Spin Valis’in 420 çalışanı bulunuyor.

Pervanovo Invest AB’nin sahibi ve CEO’su Darko Pervan satın almayla ilgili şunları söyledi: “Hırvatistan’daki beşinci satın almamızı tamamladığımız için mutluyuz. Tüm üretim tesislerimizde yeni teknoloji, bina ve makinelere büyük yatırımlar yapıldı. Avrupa’nın en büyük ahşap döşeme fabrikasını kurduğumuz Ogulin’deki yeni tesisimiz ile Hırvat şirketler grubumuz özellikle meşe bazlı ürünlerde çok verimli ve rekabetçi olacak. Spin Valis ve diğer tüm Hırvat şirketlerimiz çok karlı bir duruş sergiliyorlar. Spin Valis’in satın alınması Hırvatistan’daki satışlarımızı 30 milyon € artırarak 170 €’ya çıkaracak milyon ve 2022 faaliyet sonucumuz 40 milyon €’yu aşacak. Amacımız Spin Valis’i birinci sınıf bir mobilya üreticisi olarak geliştirmeye devam etmek ve Bjelin Spacva’daki mobilya üretimimizle birlikte hedefimiz Avrupa’nın önde gelen mobilya üreticilerinden biri olmaktır.”

Välinge CEO’su Niclas Håkansson ise şöyle konuştu: “Hedefimiz, patentli teknolojilerimizi kendi üretim ve satışlarımızla ticarileştirmek. Välinge’nin birbirine tıklamayla geçmeli mobilya teknolojisini uygulayarak Spin Valis şirketinin mobilya üretimini büyük ölçüde genişletebileceğimize inanıyoruz. Ayrıca, Woodura® sertleştirilmiş ahşap teknolojimizi mobilya uygulamalarına dahil edeceğiz. Uluslararası satış kadromuz ve online satışlarımızın Spin Valis mobilya satışlarının büyümesine büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz. Ogulin’de Woodura teknolojisine dayalı yeni yüksek kapasiteli zemin üretimine ek olarak, gelecekteki zemin ve mobilya üretimimizi daha da entegre ve uygun maliyetli hale getirecek yeni bir temel malzeme fabrikasına yatırım yapmayı planlıyoruz.”

Bjelin Industries’in CEO’su Stjepan Vojinić ise, “Spin Valis’in devralınması, üretimimizi ve satışlarımızı önemli ölçüde artıracak ve çalışan sayımız toplam 2.200’e çıkacak. Hırvatistan’daki yatırımlarımız şimdiye kadar yüzlerce yeni istihdam yarattı ve tüm tesislerimiz çok modern ve verimli. Üretim ve satış koordinasyonu, özellikle masif mobilya, üç katmanlı parke, lameller, kaplama, elemanlar ve yapıştırılmış paneller gibi meşe ürünlerin yanı sıra biyoenerji için pelet ve briketler söz konusu olduğunda karlılığı önemli ölçüde artıracaktır. Woodura® kaplamalı ahşap zemin üretimine yönelik yeni yatırımlarımız ve Bjelin Spačva ve Bjelin Otok’taki yeni kaplama üretim kapasitelerimiz 2023 ve 2024 yıllarında faaliyete geçtiğinde bu durum daha da güçlenecektir. Spin Valis’in satın alınmasıyla birlikte, ürünlerimizin sürdürülebilirliğine daha fazla katkı sağlayacak yeşil elektrik ve termal enerji üretimine de güçlü bir şekilde girdiğimizi belirtmekte fayda var” dedi.

Spin Valis’in Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu üyelerinin de bu sürecin sonucundan son derece memnun olduğu belirtilirken Spin Valis Denetleme Kurulu başkanı Vinko Pisarović şunları söyledi: “Mülkiyetten çıkış sürecimizin temel amacına ulaşıldığını memnuniyetle söyleyebiliriz. Spin Valis’i, 3.000’den fazla patenti olan ve çalışanlarına karşı mükemmel tavrıyla tanınan, deneyimli ve yenilikçi yeni sahibine teslim ediyoruz. Herkese iyi şanslar diliyorum ve bu girişimin uzun vadeli başarı getireceğinden eminim.”