Projelerinde “sürdürülebilirliğe” odaklanacak

Türkiye’nin önemli gayrimenkul geliştiricilerinden birisi olan intAvrasya Uluslararası İnşaat, bu yıl içinde İstanbul Kartal’da başlaması planlanan karma proje ile birlikte bundan sonra gerçekleştireceği tüm gayrimenkul projelerini sürdürülebilirlik felsefi üzerine inşa edecek.

“Kaynakların sonsuz olmadığını ne yazık ki erişim ve tedarik sıkıntısı yaşadıkça daha iyi anlıyoruz. Sonraki nesillere sadece yaşanabilir konutlar değil, sürdürülebilir bir yaşam da bırakmak geleceğimizin sigortası ve sektör olarak ortak sorumluluğumuz” diyen intAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sesli, 2022 yılı içerisinde temelini atmaya hazırladıkları toplam 900 milyon liralık yatırım değerine sahip yeni projede temelden başlayarak her aşamada sürdürülebilirlik üzerine odaklandıklarını açıkladı. Sesli, “intAvrasya olarak Türkiye’de yenilenebilir enerji sektöründe de yatırımlarımız var. Projemizi, alternatif kaynaklarla kendi enerjisini üretebilen, enerjisini verimli kullanan, doğal ışıktan maksimum düzeyde yararlanan, yeşil alan yoğunluğuna sahip, atıklarını geri dönüştürebilen bir mimariyle tasarlıyoruz” dedi.

Binaların çevreci enerjisi Fransız ortaktan

İnşaat sektöründe çevre dostu ve teknolojik projelere olan ihtiyaç gittikçe artıyor diyen Ali Sesli, “Enerjiye erişimin zor ve pahalı olmaya başladığı bu dönemde verimlilik ve tasarruf kritik öneme sahip. Hayata geçireceğimiz konut projelerinin aydınlatmasında güneş enerjisinden faydalanmamızı sağlayacak altyapıyı, yenilenebilir enerji sektöründe 80 yıllık geçmişi olan Fransa merkezli ortağımız sağlayacak” dedi.

İleri teknoloji ve modern mimariyi buluşturacak

“Hayata geçirdiğimiz her bir proje, çevresinin mimari, sosyal ve finansal gelişimine öncülük etti” diyen Sesli, değişen beklenti ve ihtiyaçlara yanıt verebilmek için ileri teknolojiyle modern mimarinin buluştuğu, yaşamı kolaylaştıran akıllı yapılara imza atmaya hazırlandıklarını söyledi.

Sesli; “Konut fiyatlarındaki artış devam edecek”

Konut fiyatlarındaki pahalılığa da değinen Ali Sesli, “Gayrimenkulde fiyat artışları bu yıl da devam edecek. İnşaat maliyetlerinin öngörülemeyen biçimde yükseliyor olması nedeniyle yeni yatırımların azalması, piyasada arz sorununu da beraberinde getiriyor. Arz çok azaldı. Artık satacak gayrimenkul bulamamak en büyük sorun. Ayrıca buna yurt dışı alıcıların yoğun ilgisi de eklenince mevcut talebi karşılayamayan gayrimenkulde fiyatların artması kaçınılmaz hale geldi” dedi. Sesli, son dönemde konuşulan KDV indiriminden ziyade konut kredi faizlerinin aşağı çekilmesinin yurt içi alıcıları hareketlendireceğini, yeni bir kentsel dönüşüm atağının ise inşaat sektörüne can suyu olacağını vurguladı.