San Deco’nun “CO_DE: Color By Design” projesi ile Renklerin büyülü dünyasına yolculuk…

Türkiye’nin ilk efekt boya üreticisi olarak 1965 yılından bu yana sadece ülkemizde değil 4 farklı kıtada, 40’ı aşan ülkede faaliyetlerini sürdüren San Deco, kendi sektöründe fark yarattığı inovatif yaklaşımıyla “ezber bozmaya” devam ediyor. Yarım asrı aşan başarı hikayesiyle Türk boya sanayinin büyümesine katkı sunan şirket, aynı zamanda sektörün vizyonunu genişletecek yenilikçi projelere imza atıyor.

San Deco, yapı sektörüne sağladığı çok boyutlu katkılara ve yenilikçi projelere bir yenisini ekledi. Mimarlık ve tasarım dünyasına katkı koyacak “CO_DE: Color By Design” projesi, sonuç ürünleriyle izleyenleri renklerin büyülü dünyasında bir yolculuğa çıkartıyor. Küratörlüğünü ünlü mimar Yeşim Hatırlı’nın üstlendiği projede Türkiye’nin önde gelen mimarlık ve iç mimarlık ofislerinden 84 tasarımcı 70 eserle yer alıyor.

“TÜRKİYE BOYA DÜNYASINDA KATMA DEĞERLİ ÜRETİMİN MERKEZİ OLABİLİR”

San Deco’nun yarım asırlık tecrübesiyle boya sanayisi ve mimarlık dünyasına tasarım odaklı inovatif fikirler sunan bir marka olduğunu vurgulayan San Deco Yönetim Kurulu Başkanı Gülperi Odabaş, “Kocaeli-Dilovası ve Cezayir fabrikalarımızdaki üretimlerimizle, dört kıtada 40’tan fazla ülkeye yayılan uluslararası pazar gücümüzle, özellikle dekoratif boya sektörünün önde gelen markası olduk. Kurulduğumuz günden bu yana sektöre yepyeni bir dinamizm katmak için çalışıyoruz.” dedi.

Sektörde global bir Türk şirketi olmalarında ortaya koydukları dikkat çekici projelerin de rolüne değinen Odabaş, “CO-De: Color By Design, bu projelerden sadece biri. Hedefimiz, Türk boya sanayinin katma değerli bir şekildebüyümesine ve aynı zamanda nitelikli istihdamının artmasına katkısunmak. Böylece nitelikli ustalarınyetişmesi ve yenilikçi mimarların gelişimini hedeflerken, Türkiye’yi bu alanda tasarımın ve katma değerli üretimin merkezi olarakkonumlandırmayı amaçlıyoruz. Modern mimaride estetik algısı her geçen gün değişse de renklerin gücü değişmedi. Biz de renklerin gücünü kavramış bir marka olarak, CO-De: Color By Designile değerli isimlerin ilham verecek paletleriyle ölümsüz bir kaynağa imza atıyoruz. Sektörün gelişimine, mimar ve tasarımcılara verdiğimiz destek farklı projelerle de devam edecek.” diye ekledi.
ULUSLARARASI ALANDA İLHAM VERECEK

CO_DE: Color By Design projesinin yaratıcısı ve küratörü Yeşim Hatırlı ise projenin amacını şu sözlerle anlatıyor: “Projemizin öncelikli hedefi, yapı ve tasarım sektörünün farklıpaydaşlarına; mimarlara, iç mimarlara, tasarımcılara, mimarlık ve tasarımöğrencilerine, sanatla ilgili diğer disiplinlere ve perakende ürün kullanıcılarına ilham verecek renk paletleri oluşturmak.”

“Projeye katılan değerli tasarımcılarımızdan, bir yapının iç mekanında ya da dış cephesinde uygulanabilecek pano veya duvar grafiği tasarlamalarını, kullanacakları dört renk ile bir renk paleti oluşturmalarını istedik” diyen Hatırlı, sözlerine şöyle devam ediyor: “Mimarların özgür düşünsel arka planla tasarladıkları bu özgün tasarımlar için oluşturdukları renk paletleri, mimarlık, yapı ve tasarım alanlarının tüm paydaşları için ilham verici nitelikte … Sanat ve hayat ara kesitinde hareket etmeye alışkın mimarların, insan algısı, psikolojisi üzerinde etkin ve hayatın tam merkezindeki renk kavramı için ürettikleri bu külliyat, sektörün tüm paydaşlarına iletilmek üzere kitap ve renk paleti kartelaları haline getirdi. Kitapta ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nin çok değerli hocalarından Prof. Dr. Jale Erzen’in renklerle ilgili zihin açıcı yazısı da yer alıyor. Projemizin sonuç ürünü olan yeni renk paletlerinin, San Deco 2021 kataloğunda yer alarak sadece ülkemizde değil, uluslararası ortamda da ses getireceğine inanıyoruz. Dijital platformda hazırlanan sergi ve tasarımcılarla yapılan söyleşiler günümüzün en etkin paylaşım ortamı olan sosyal medyada izlenebilecek. ‘

CO_DE: Color By Design projesinin diğer bir ayağı bu olan dijital sergi , 4 Ekim Dünya Mimarlık Günü’nde kitap lansmanının da yapılacağı ve canlı olarak yayınlanacak bir etkinlikle açılacak. Sergi 4 Ekim _30 Kasım tarihleri arasında www.codecolorbydesign.com adresindenziyaret edilebilecek. Tasarımcıların kendi üretimlerinin arka plan hikayelerini anlattıkları Mimar Banu Uçak Güneş’in moderasyonunu yaptığı söyleşilerle birlikte tasarımlar, dijital sergi ile eşzamanlı olarak ekim ayı boyunca sosyal medya ortamında paylaşılacak.

San Deco Hakkında:

Yüzde 100 yerli sermayeye sahip Türkiye’nin ilk efekt boya üreticisi San Deco, kimya sanayindeki faaliyetlerine 1965 yılında başladı. İç ve dış cephe boyaları ile sıva üretimi yapan kuruluş, 90’lı yıllarda gelişmiş pazarlar ile sektörü yönlendiren son tüketici beklentilerini dikkate alarak Ar-Ge ve üretimde dekoratif segmentte yer alan efekt boya üzerine yoğunlaştı. Kocaeli Gebze ve Cezayir’de toplam 11 bin m² alana kurulu, 29 bin ton üretim kapasitesine sahip 2 tesisinde üretim faaliyetlerini sürdüren şirket, dört kıtada 40 ülkeye yayılan uluslararası pazar gücüyle sektörünün önde gelen markası olmaya devam ediyor.