Satış ve Pazarlama Grup Müdürü Ingrit Tela Orma’yı anlatıyor

ORMA olarak hedefimiz Avrupa Pazarı…

Salgın nedeniyle sıkıntılı geçen Nisan ve Mayıs 2020 ayından sonra Haziran 2020 ayının başlamasıyla birlikte önce mobilya ve ardından panel sektörümüzde büyük bir canlanma yaşandı. Orma olarak Covid-19 etkisinde geçen Nisan ve Mayıs aylarını de iyi değerlendirip,  değişime hızlıca ayak uydurarak TSE Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi’ni sektörde firma bazında ilk edinen şirket olduk. Bununla birlikte E0, CARB ve EPA sertifikalarımız iç piyasada güçlü endüstriyel firmalar tarafından ilgi görürken ihracat kanalında özellikle de Avrupa ülkelerinde artan bir taleple karşılaşmamızı sağladı.

Dünyada E1 sınıfı formaldehit emisyonlu ürünler standart olarak yaygın bir şekilde kabul görmektedir. Sıfır formaldehit salınımına sahip E0 sınıfı ürünleri de Türkiye’de ilk defa ORMA olarak biz üretmiştik. CARB ve EPA belgesi ise dünya pazarındaki büyük mobilya üreticileri için çok önemlidir, bu belge yonga levhadaki formaldehitin düşük ve mevzuata uygun olduğunu gösterir.

Ayrıca Break Wood isimli özel bir teknoloji ile üretilen yeni sac yüzeyine basılı desenlerimiz piyasada yoğun bir ilgi ile karşılandı. Hemen devamında yeni bir yüzey daha geliştirdik, çok yakında onu da pazara sunacağız. ORMA olarak desenlere doku katmaya ve desenlerimizde gerçekçi hisler sunacak detayları sağlayan yüzey teknolojilerine büyük önem veriyoruz. Yeni girdiğimiz desenler de bu sacların doğrudan karşılığını sağladığından yoğun bir ilgi ile karşılaşıyoruz.

Kalite belgelerimiz, yeni saclarımız-desenlerimiz ile ABD, Kanada, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya başta olmak üzere pandemi sonrası ihracat kanallarımızda satışlarımızı artırdık. İç piyasada endüstriyel müşterilerimiz ile büyürken ihracatta Avrupa ülkeleri başta olmak üzere piyasanın yoğun ilgisi ile karşılaştık.