Sosyal Konut Kampanyası Hakkında İnşaat Firmalarının Değerlendirmeler.

Tamer Özyurt / Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı:

Talep ve dileklerimiz yanıt buldu”

Konut sektörü dönem dönem düzenlenen kampanya ve desteklerle canlı tutulmaya çalışılsa da konut talebinin karşılanması için köklü çözümlerin üretilmesi gerekiyordu. Üretim maliyetlerinin yüksekliği, yüksek döviz kuru, alım gücünün düşüklüğü, yüksek talep ve düşük arz mevcut durgunluğun sebebi olarak karşımıza çıkıyor. Konut satış rakamlarının istenilen seviyeye ulaşması için konut üreticileri de konut almak isteyen kesim de kampanya ve teşviklerle desteklenmeli.Bunu her zaman dile getiriyoruz. Biz şirket olarak da ulaşılabilir projeler üreterek, mümkün olan en kolay ödeme şekillerini oluşturuyoruz. Şimdi bu açıklanan projeyle, bu talep ve dileklerimiz yanıt bulmuş oldu. Bu kadar büyük bir toplu konut projesi bugüne kadar yapılmamıştı. Olumlu bir hareket oldu, sonuçlarını da en kısa sürede göreceğiz.

Abdülkadir Akkuş/ Akkuş Group Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı:

“Özellikle orta gelirlinin faydalanacağı bir proje”

Böyle bir sosyal konut projesinin, barınma ihtiyacının bu kadar yoğun olduğu bir dönemde hayata geçirilmesini çok olumlu bir gelişme olarak karşılıyoruz. Dar ve özellikle de orta gelirli vatandaşın konut sahibi olmasının yolu açıldı. Üstelik öğrenci ve gaziler de bu konutlara yönelebilecek. Konuta ulaşamayan kişiler ulaşabilir hale gelecek. Proje, sadece konut değil arsa temini ve atıl olan 50 bin ofisin konuta dönüştürülmesini de kapsıyor.  Hepsini bir arada değerlendirdiğimizde orta kesimin ciddi fayda sağlayacağını söyleyebiliriz. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki;  bir yandan konut kredi faizlerinin 1’in altına inmesi şart. Bankalar da vadeleri 120 aya kadar uzatacak. Bu olmadığı sürece sektörde istediğimiz hareketi göremeyiz.

Abdüssamet Bahadır / Bahaş Holding CEO’su:

“Faydalı ve örnek bir proje”

TOKİ projesinde ödeme ve taksit seçeneklerinin, düşük gelir grubunu zorlamayacak bir sınıra çekilmesi son derece memnuniyet verici. Hiç evi olmayan vatandaş için önemli bir fırsat, kira öder gibi taksitlerle ev sahibi olma imkanı sağlanacak. Diğer taraftan ucuz konut projesinin kira fiyatlarına da etkisi olacak, zaman içerisinde konut arzının daha da artmasıyla fiyatların gerilemesi sağlanacaktır. Ayrıca projenin yerel ve yatay mimari anlayışına göre inşa edilecek konutlardan oluşması, sıfır atık hedefiyle yola çıkılması, enerji verimli, iklim dostu malzemelerle üretilecek olması da dikkat çekici. Proje bu yönüyle de faydalı ve örnek oluşturacak özellikler taşıyor.

Ali Akman / AkmanHolding Yönetim Kurulu Başkanı:

“Dar gelirli için fırsat niteliğinde bir hamle”

Cumhuriyet tarihinin en büyük ve kapsamlı toplu konut hareketi başlatılıyor. Bu projeyi, bir ömür çalışıp da konut sahibi olamayan dar gelirli vatandaş için fırsat niteliğinde bir hamle olarak değerlendiriyorum. Konut sahibi olmak isteyenler gerçekçi yaklaşımlarla desteklendiği zaman, konut sahibi olma oranı yükselir, yatırımlar artar, gayrimenkul sektörü hareketlenir. Biz Kanada’nın Toronto şehrinde önemli gayrimenkul yatırımlarını hayata geçiriyoruz. Orada yatırım çalışmaları sırasında gösterilen, destek ve teşvikler üreticinin de vatandaşın da işini çok kolaylaştırıyor. Bu nedenle yatırımlar hız kesmeden sürüyor. Bu tür desteklerin ülkemizde de hayata geçirilmesi umut verici olacaktır.

İhsan Çulhalık / İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı:

“Dar gelirli vatandaşı çok olumlu etkileyecek”

Böylesine büyük bir projenin TOKİ eliyle yürütülecek olması güven duygusunu da berberinde getiriyor. Tüm illeri kapsayan bu kampanyanın konut edinmek isteyen dar ve orta gelirli vatandaşları çok olumlu etkileyeceğini düşünüyoruz. 81 ilde, 250 bin konut, 100 bin altyapılı konut arsası… Bunlar azımsanacak rakamlar değil. TOKİ projesinden konut almak istemeyen dilerse arsalara kendi konutunu yapma imkanı da bulacak. Gençler, emekliler, engelliler, şehit yakınları ve gazilere yönelik özel kontenjanlar olacağı açıklandı. Bu dev hamle ile dar gelirli önemli bir fırsat yakalamış olacak.