The Butler

AHEC Milano’daki Wallpaper* El Yapımı Etkinliğinde Sergilenen ‘The Butler’ Projesi İçin David Chipperfield Mimarları ve e15 ile İşbirliği Gerçekleştirdi. Masif Amerikan söğüdünden yapılan ‘The Butler’, çağdaş yaklaşımı yansıtan büfeli bir vale standı projesi

 

Amerikan sertağaç endüstrisinin önde gelen uluslararası ticari birliği, Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC) bu kez, David Chipperfield Mimarları ve e15 ile ortaklığa girişerek bir otel dolabıyla bavul standının bir arada fonksiyon gösterebileceği ve bu sayede misafirlerin kolay ve rahat bir şekilde yerleşebildikleri gibi, ayrılırken de arkalarında bir şey bırakmayacakları yepyeni bir parça tasarımına imza attı. Milano’da, Arcade via San Gregorio 43 adresinde ve 12-15 Nisan 2016 tarihlerinde gerçekleşen Wallpaper* El Yapımı etkinliğinde sergilenen ‘The Butler’, AHEC’in bu yaratıcı ve hem Amerikan sertağaçlarını deneyimlemek için harika bir platform olan, hem de çok yetenekli tasarımcılarla çalışma imkanı sağlayan organizasyonla gerçekleştirdiği beşinci işbirliğidir.

Image 04

Londra merkezli David Chipperfield Architects Mimarlık Ofisi, 2016 Wallpaper* El Yapımı Sergisi teması olan seyahat ve Wallpaper* oteli kapsamında geleneksel otel dolabı ve çekmecelerine alternatif bir tasarım oluşturmaları için davet edildiler. Bu davet sonucunda David Chipperfield Mimarları, parçayı tasarladılar ve ilgili uygulamanın mobilya üretiminde e15 ile birlikte çalıştılar. Masif ahşabın en saf haliyle kullanımına öncülük eden e15, ‘The Butler’ projesini Amerikan söğüt ağacından gerçekleştirdi. Sık sık seyahat eden Wallpaper* ekibi, otel odalarında çantalarını nadiren tamamen açabilmekten ve standart dolaplardan faydalanamamaktan dert yanıyorlardı. Bu fikirden hareketle, otel odası deneyimini yeniden tanımlamak ve valiz açma işini zahmetsiz gerçekleştirmenin yanı sıra yeniden toparlanırken zarif bir deneyim yaratmak adına, büfe geçişi bulunan çağdaş bir vale standının tasarımını üstlenmek için David Chipperfield Architects görevlendirildi.

Image 02

“Çoğu otelin kötü tasarlanmış dolapları bulunuyor” diyen David Chipperfield ekliyor; “Bu kötü tasarımlı dolalar iyi organize olmadıklarından, bavulunuzu açmanın hiç bir keyfi kalmaz. ‘Butler’ fikri, bir makyaj masası tasarımı gibi fonksiyonel bir dolap tasarlayarak, otel odasını eğlenceli bir hale dönüştürmekten doğmuştur.”

 

Wallpaper* Mimarlık Editörü Ellie Stathaki ise konuyla ilgili şöyle konuşuyor; “Böylesine heyecan verici ve çok özgün bir parçada, böylesine seçkin bir yaratıcı ekip ile çalışmaktan son derece mutlu ve heyecanlıyız. Kereste, David Chipperfield’ın ve e15’in benzersiz tasarımıyla kavramsal otel odamız içinde güzelliğini sergiliyor.”

Image 01

Projede çalışan ve e15 ekibinin Kıdemli Ürün Tasarımcısı Jan Philip Holler, “Bu Amerikan söğüdüyle ilk çalışmamızdı. Amerikan söğüdü, e15’in birincil malzemesi olan Avrupa meşesinden çok daha yumuşak bir odun ama sonuçtan çok memnunuz,” diyor ve ekliyor; “Yüksek kaliteli işçiliğe odaklanan mobilyada, ahşabın zamanla genişletmesine veya küçülmesine izin veren arka parça boşluğu gibi bir dizi yapı detayları bulunmaktadır. Ana malzeme olarak kullanılan Amerikan söğüt, zengin bir malzeme karışımı oluşturmak için fırçalanmış pirinç, bitkisel deri ve Bianco Carrara mermer ile kombine edildi. Saf maddelerin bu etkileşimi, Butler’ın minimalize mimari tasarımı ile ilginç bir kontrast oluşturmaktadır.”

AHEC Hakkında

Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC), tüm önemli Amerikan sertağaç şirketlerini ve tüm büyük Amerikan sertağaç ürünleri ticari birliklerini temsil eden, ABD sertağaç endüstrisinin lider uluslararası ticaret birliğidir. AHEC dünya çapında Amerikan sertağaçlarının, 50’den fazla ihracat pazarında tanıtımını yapmaya yönelik, mimar, hazırlayıcı, tasarımcı ve son aşama kullanıcılarına türlerin çeşitliliği, ürünler ve tedarik kaynaklarına dair teknik bilgi sağlamaya odaklanan bir program yürütmektedir. Ayrıca, AHEC tam seri teknik yayınlar da üretmektedir. Daha fazla bilgi için lütfen www.americanhardwood.org adresini ziyaret ediniz.

 

Amerikan Söğüt Hakkında

Amerikan söğüdünün diri odununun genişliği yetişme koşullarına göre değişir ve açık kremsi kahve renklidir. Buna karşılık, öz odun soluk kızılımsı kahve ile grimsi kahve renklidir. Ahşabın ince ve pürüzsüz bir dokusu vardır, genellikle düz damarlı olmasına rağmen, bazen bu damarlar iç içe geçmiş veya desenli olabilir. Genellikle mobilya, doğrama, iç pervazlar, paneller, kapılar, spor aletleri, mutfak aletleri ve oyuncaklarda tercih edilmesinin yanı sıra bazı pazarlarda, cevizin açık tonlarını elde etmek ağaca renk verilerek kullanılmaktadır.

 

David Chipperfield Architects Mimarlık Ofisi Hakkında

1985 yılında kuruluşundan bu yana, David Chipperfield Mimarları, kültürel, konut, ticari, eğlence ve sivil projelerinin yanı sıra usta-planlama egzersizleri de dahil olmak üzere işin çeşitli uluslararası işler geliştirmiştir. Berlin’deki Neues Müzesi’nden, Stockholm’deki Nobel Merkezi’ne kadar farklı projeleri devam etmektedir. Londra, Berlin, Milano ve Şangay mimari uygulamaları, proje ve tipolojileri, David Chipperfield Mimarları’nın mükemmel tasarım anlayışını zenginleştirirken aynı zamanda mimarlık ofisine, 100’den fazla uluslararası ödül ve takdirname kazandırmıştır. Daha fazla bilgi için www.davidchipperfield.co.uk adresini ziyaret edebilir veya [email protected] adresine e-posta atabilirsiniz.

 

Wallpaper* Hakkında

Wallpaper*, gerçek anlamda uluslararası olan, zeki içeriğiyle son derece etkili, dünyanın en önemli tasarım ve stil dergisidir. Wallpaper* dergisinin, 93 ülkede okuyucuları vardır ve dünya genelindeki elit tasarımlara ulaşmada benzersiz bir başarısı söz konusudur. Farklı temalı konularıyla yılda 12 sayı basılan, her ay farklı bir sanatçı veya tasarımcının sınırlı sayıdaki kapağının yer aldığı Wallpaper* dergisinin, 1.15milyondan fazla Twitter takipçisi vardır ve aylık yayınlanan iPad sürümü ile, bir stil kutsal kitabından, uluslararası tanınan bir markaya dönüşmüştür. Daha fazla bilgi için www.wallpaper.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

e15 Hakkında

e15, yüksek kaliteli malzemeler ve yenilikçi, el işi üretim yöntemlerinin tutarlı ve ilerici tasarımıla buluşmasını temsil etmektedir. Küresel ev ve sözleşme pazarına hitap eden kaliteli, modern bir marka olarak e15, farklı ortamlara uyumlu mobilya, aydınlatma ve aksesuar koleksiyonları sunarken, iç mimariye de kapsamlı bir ışık tutmaktadır. e15, mimarlık ve tasarıma ait güçlü bir temel ile, tasarımcı ve sanat yönetmeni Farah Ebrahimi ile birlikte şirketin eş-kurucusu ve mimarı Philipp Mainzer’in ortak çalışmalarının eseridir. Tasarımcılar, mimarlar ve sanatçılar zümre ile yakın işbirliği içinde olan e15, markanın felsefesini ve farklı kültürler ve disiplinlere açık yaklaşımını yansıtan sanatsal ifadeleri, orijinal ürünleri geliştirir ve destekler. Daha detaylı bilgi için www.e15.com adresini ziyaret edebilir veya [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.