Türk Kimyacılar Vietnam ve Tayland’a Çıkarma Yaptı

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından “Kimya Sektörü Vietnam-Tayland Sektörel Ticaret Heyeti” gerçekleştirildi. Vietnam’ın Ho Chi Minh ve Tayland’ın başkenti Bangkok’ta gerçekleştirilen heyete 29 Türk firmasından 54 temsilci katıldı. 4 gün boyunca süren etkinlik kapsamında 430’dan fazla ikili iş görüşmesi gerçekleştirildi.

İKMİB tarafından kimyanın tüm alt sektörüne yönelik düzenlenen sektörel ticaret heyetlerinin üçüncüsü Vietnam-Tayland’a gerçekleştirildi. Kimya sektörünün ihracatını artırmak, ihracat pazarlarını genişletmek ve var olduğu pazarlarda payını artırmak amacıyla düzenlenen “Kimya Sektörü Vietnam-Tayland Sektörel Ticaret Heyeti” 12-18 Aralık 2022 tarihleri arasında Ho Chi Minh ve Bangkok’ta gerçekleştirildi. İKMİB Yönetiminin heyet liderliğinde düzenlenen etkinliğe ilaç-gıda takviyeleri, medikal, kozmetik-temizlik, plastik ev ve mutfak eşyaları, kimyasal hammaddeler olmak üzere 6 sektörde faaliyet gösteren 29 Türk firmasından 54 temsilci katıldı. Etkinlikte Vietnam’da 58 Vietnamlı alıcı ile 200’den fazla iş görüşmesi, Tayland’da 60’dan fazla Tayland’lı alıcı ile 230’dan fazla iş görüşmesi gerçekleştirildi.

 

Adil Pelister: “Sektörümüzün Vietnam’a ve Tayland’a ihracatı arttı”

 

İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “Kimya sektörel ticaret heyetlerimizin üçüncüsünü Vietnam-Tayland’a gerçekleştirdik. Vietnam 2022 yılında 99 milyon nüfusu ve 414 milyar dolarlık GSYİH ile Güneydoğu Asya’nın en hızlı büyüyen ülkelerinden biri (%7) olan ASEAN üyesi bir ülke. Vietnam, savaş (1955-1975) sonrasındaki dönemden itibaren ekonomisinde ve uluslararası sisteme entegrasyonunda önemli aşamalar kaydetmiş ve son 20 yılda yıllık ortalama yüzde 6,7’lik kayda değer bir ekonomik büyüme oranına ulaşmış. Dünya Bankası “İş Yapma Kolaylığı” endeksinde 70’inci sırada yer alan Vietnam, 98,3 milyonluk nüfusu ile dünyanın en kalabalık 15’inci ülkesi konumunda bulunuyor. Vietnam’a kimya sektörü ihracatımız 2019 yılında 68,2 milyon dolar iken 2022 yılı on bir aylık dönemde 74,7 milyon dolara yükseldi. Geçen yıla kıyasla yüzde 3 artış gerçekleşti. Vietnam’a en çok gerçekleştirdiğimiz ilk üç ürün grubumuz 30,3 milyon dolar ile anorganik kimyasallar, 19,9 milyon dolar ile eczacılık ürünleri ve 14,7 milyon dolar ile plastikler ve mamulleri oldu. Tayland’a ise sektör ihracatımız 2019 yılında 60 milyon dolar iken 2022 yılı on aylık dönemde 81,2 milyon dolara yükseldi. 2021 yılına kıyasla yüzde 18 artış oldu. Tayland’a en çok gerçekleştirdiğimiz ilk üç ürün grubumuz 54,1 milyon dolar ile anorganik kimyasallar, 7,2 milyon dolar ile eczacılık ürünleri ve 6,7 milyon dolar ile boya,vernik,mürekkep ve müstahzarları oldu. Düzenlediğimiz sektörel ticaret heyetleri ile bu pazarlara ihracatımızın daha da artacağına inanıyoruz. İKMİB olarak sektörümüzün ihracatını artırmaya yönelik faaliyetleri desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

 

Vietnam’da medikal ürünlerin ruhsatlandırılması hakkında bilgi alındı

 

Vietnam programı kapsamında Hanoi Ticaret Müşaviri Burak Cihan Ürkmez, heyeti ikili iş görüşmeleri gününde ziyaret ederek firmalara başarılar diledi. Vietnam ve Tayland’da gerçekleştirilen ikili iş görüşmelerinin yanı sıra pazar ziyaretleri yapılan etkinlikte satış kanalları ve fiyat düzeyleri hakkında bilgiler elde edildi.

Vietnam Sağlık Bakanlığı Medikal Dairesi yetkilisi Bạch Minh Hùng’dan medikal ürünlerin ruhsatlandırması konusunda süreçlere ilişkin bilgi alındı. Türk ihracatçı firmalar ikili iş görüşmeleri sonrasında toptancı firmalara, perakende ve toptan zincirlerine ziyaret gerçekleştirerek, pazara giriş koşulları ve trendler hakkında bilgi edindi.

 

Tayland Ticaret Odası ve Tayland Endüstrileri Federasyonu ile toplantı gerçekleştirildi

Tayland Endüstrileri Federasyonu Başkan Yardımcıları Arin Jira ve Petcharat Eksangkul ile Tayland Ticaret Odası Başkanı Rakesh Singh’ın katılımlarıyla 15 Aralık 2022 tarihinde gerçekleştirilen toplantıda iki ülkenin ticaretine yapılabilecek katkılar konusunda fikir alışverişi yapıldı. Aynı gün kozmetik grubu Thai Cosmetics Cluster kurumu ile bir araya gelerek Tayland kozmetik sektörünün ihtiyaçları ve pazara giriş şartları üzerine bilgi alındı. Program kapsamında T.C. Bangkok Büyükelçisi Serap Ersoy Türk heyetini ziyaret ederek başarılar diledi.