TÜRKİYE İMSAD AYLIK SEKTÖR RAPORU AÇIKLANDI

İnşaat malzemeleri sanayi üretimi 3. çeyrekte yüzde 3,4 azaldı 

Türkiye İMSAD, yapı sektörü ve ekonomi çevreleri tarafından dikkatle izlenen Aylık Sektör Raporu’nun kasım ayı sonuçlarını açıkladı. Yılın ilk iki çeyreğinde yükseliş kaydeden inşaat malzemeleri sanayi üretimi, temmuz, ağustos, eylül aylarında üst üste düşerek 3. çeyreği yüzde 3,4’lük kayıpla tamamladı. Yılın ilk 9 ayında ise inşaat malzemeleri sanayi üretimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,8 büyüdü. Raporda ayrıca inşaat sektörüne ilişkin 3. çeyrek sonuçlarının büyüme verisi ile ayrışmasına dikkat çekildi.

İnşaat malzemesi sanayisinin çatı kuruluşu Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan Aylık Sektör Raporu’nunekim ayı sonuçları açıklandı. Raporda, inşaat sektörünün diğer iktisadi faaliyetlerdeki büyümeye karşın 2022 yılı üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14,1küçüldüğü belirtilerek 2021 yılının üçüncü çeyreğinden başlayarak son 5çeyrektir küçülme yaşadığı belirtildi. İnşaat harcamaları üçüncü çeyrekte cari fiyatlarla geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 113,4artarak 512,5milyar TL olarak gerçekleşti. Artışın tamamı fiyat ve maliyet artışlarından kaynaklanırken, enflasyonist etkinin kuvvetlendiği izlendi.

Raporda, inşaat sektörüne ilişkin açıklanan küçülme verileri ile sahadaki gelişmeler arasında uyumsuzluğun daha belirgin hale geldiği vurgulandı. İnşaat sektörünün kendi iç dinamiklerindeki sıkıntılar devam ederken 2020 yılından itibaren inşaat ve konut sektörüne verilen desteklere rağmen sektörün büyümeye geçişinin gerçekleşmediği belirtildi. Yılın üçüncü çeyreğinde ekonomide yüzde 3,9büyüme yaşanırken inşaat sektörünün yüzde 14,1küçüldüğüne dikkat çekildi. İkinci çeyrekte ise ekonomi yüzde 7,7büyürken inşaat sektörünün güncellenen veri ile yüzde 9,9daraldığı vurgulandı.

İnşaat malzemeleri sanayi üretimi 3. çeyrekte yüzde 3,4 azaldı   

2022 yılı ilk çeyrekte yüzde 4,4, ikinci çeyrekte ise yüzde 2,1oranında artış gösteren inşaat malzemeleri sanayi üretimi de uzun süre sonra üç ay üst üste gerileme kaydederek temmuz, ağustos, eylül aylarını kapsayan 3. çeyrekte yüzde 3,4daraldı.

Yılın ilk dokuz ayında inşaat malzemeleri sanayi üretim artışı geçen yılın aynı dönemine göre sadece yüzde 0,8olarak gerçekleşti. Yılın ilk dokuz ayında 13alt sektörde üretim geçen yıla göre artarken, 9alt sektörde üretim geriledi.

2022 yılının ilk dokuz ayında en yüksek üretim artışları seramik kaplama malzemelerinde yüzde 28,4, plastik inşaat malzemelerinde yüzde 18,7, birleştirilmiş parke ve yer döşemeleri ile seramik sağlık gereçlerinde yüzde 16oranında gerçekleşti. Düz cam ve yalıtım camı üretimi yüzde 13,7yükseldi.

Buna karşın yılın ilk dokuz aylık döneminde demir çelik radyatör üretiminde yüzde 14,3ve tuğla ve kiremit üretiminde yüzde 15,1gerileme yaşandı. Çimento üretimi yüzde 4,2ve hazır beton üretimi yüzde 4,9geriledi.

Türkiye İMSAD Hakkında

Kuruluşundan bu yana geçen 38 yılda, Türk inşaat sanayisini gerek yurt içinde gerekse yurt dışında temsil eden bir sivil toplum örgütü olan Türkiye İMSAD, 85 sanayici firma, 54 sektör derneği ve 4 üniversite üyesiyle, pazarda 32 binden fazla noktaya etkin bir şekilde ulaşmaktadır. Sürdürülebilir büyüme için yurt içinde ve yurt dışında iş birlikleri geliştiren Türkiye İMSAD, iç pazardaki gelişmeleri yakından izlemekte ve ihracatta ulaşılan başarının artarak sürdürülebilmesi için, dış pazarları yakından takip etmektedir. Türkiye İMSAD, inşaat sektörünün çok önemli grupları olan 35 farklı alt sektörü temsil etmektedir. 2011 yılında Brüksel, 2015 yılında ise Kamerun temsilciliğini kuran, sektörel projeler yürüten, raporlar yayınlayan Türkiye İMSAD, Avrupa Komisyonu’nun fonladığı birçok projeye de liderlik etmektedir. 2018 yılından bu yana buildingSMART Türkiye şubesine ev sahipliği yapmaktadır.