TÜRKİYE İMSAD: İnşaat malzemeleri sanayi üretimi yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,7 arttı

TÜRKİYE İMSAD İLK ÇEYREK SEKTÖR RAPORUNU AÇIKLADI

Türkiye İMSAD mayıs ayına ait verilerle birlikte yılın ilk çeyreğini değerlendiren sektör raporunu açıkladı. Mayıs Ayı Sektör Raporu’na göre; enerji kesintilerinin etkisine rağmen 2022 yılının ilk üç ayında üretim, geçen yılın ilk üç ayına göre yüzde 4,7 arttı. Talep tarafında ise büyüme yavaşlayarak devam etti.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD), yılın ilk 3 aylık dönemine ilişkin sektör verilerini açıkladı. Yapı sektörü ve ekonomi çevreleri tarafından dikkatle izlenen raporda şu değerlendirmeler yer aldı:

İnşaat malzemeleri sanayi üretimi 2022 yılı ocak ayında enerji kesintileri nedeniyle önemli ölçüde yavaşlayarak yüzde 0,1oranında, şubat ayında ise yüzde 8,3artış kaydetmişti. Mart ayında üretimdeki büyüme devam ederek geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,8arttı.

Böylece yılın ilk üç aylık döneminde üretim artışı geçen yılın ilk üç ayına göre yüzde 4,7olarak gerçekleşti. İnşaat malzemelerine yönelik talep de ilk çeyrekte yavaşlayarak büyümeye devam etti.

2021 yılında tüm alt sektörler üretim tarafında yüksek büyümeler kaydederken, 2022 yılında bazı alt sektörlerde düşüşler yaşandı. Yılın ilk üç ayında 13alt sektörde üretim geçen yıla göre arttı. 9alt sektörde ise üretim geriledi.

2022 yılının ilk üç ayında en yüksek üretim artışı yüzde 31,8ile seramik kaplama malzemelerinde, yüzde 27,5ile birleştirilmiş parke ve yer döşemelerinde ve yüzde 24,7ile seramik sağlık gereçlerinde gerçekleşti. Demir çelikten çubuk ve profiller üretimi yüzde 19,6ve plastik inşaat malzemeleri üretimi yüzde 21,3yükseldi. Buna karşın yılın ilk üç aylık döneminde tuğla ve kiremit üretiminde yüzde 22, metalden kapı ve pencereler üretiminde ise yüzde 9,6gerileme oldu.

İnşaat sektörü küçülüyor, iç talep yavaşlıyor

Türkiye’nin ilk üç aylık büyüme verilerine göre, diğer iktisadi faaliyetlerdeki büyümeye karşın inşaat sektörü, 2021 yılı üçüncü çeyreğinde girdiği küçülme eğiliminden çıkamayarak 2022 yılı ilk çeyreğinde de yüzde 7,2küçüldü. İnşaat sektöründe ilk çeyrekte yaşanan bu daralma, inşaat malzemelerine yönelik iç talepte bir duraklama olduğuna işaret ediyor. İnşaat malzemeleri sanayisinde ilk çeyrekteki üretim artışı, büyük ölçüde dış talep kaynaklı olarak gerçekleşti.

İnşaat sektörü ile ekonomik büyüme arasında ayrışma devam etti

İnşaat sektörü ile ekonomik büyüme arasındaki ayrışma 2022 yılının ilk çeyrek döneminde de sürdü. İnşaat sektörünün kendi iç dinamiklerindeki arz ve talep sıkıntısının devam ettiğinin bir işareti olarak yılın ilk çeyreğinde ekonomide yüzde 7,3büyüme yaşanırken inşaat sektörü yüzde 7,2küçüldü.

İç pazarda öncü gösterge olan alınan yeni yapı ruhsatları alan olarak yüzde 21,8 daraldı

Sektör açısından önümüzdeki dönemde yeni inşaat başlangıçları için önemli bir gösterge olan alınan yeni yapı ruhsatları, 2022 yılının ilk çeyrek döneminde geçen yıla göre alan olarak yüzde 21,8daraldı. 2021 yılı ilk çeyreğinde 34,38milyon metrekare olan alınan yapı ruhsatları 2022 ilk çeyrekte 26,87milyon metrekareye indi. Alınan yapı ruhsatlarındaki düşüş, müteahhitlerin yeni işler için çok istekli olmadığını ve artan inşaat maliyetlerinin yeni inşaat işlerine olan eğilimi sınırladığını gösteriyor.

Alınan yeni yapı ruhsatları daire sayısı yüzde 27,9 geriledi 

Sektör açısından önemli göstergelerden biri olan, konut ve konut dışı binalar için alınan yeni yapı ruhsatları içindeki daire sayısında da düşüş kaydedildi. 2022 yılının ilk çeyreğinde alınan yeni yapı ruhsatlarında daire sayısı 125 bin 854adet iken geçen yılın ilk çeyreğinde bu sayı 174 bin 675adet, 2021 yılının son çeyreğinde ise 237 bin 146adet olarak gerçekleşti.

 

Türkiye İMSAD Hakkında

Kuruluşundan bu yana geçen 38 yılda, Türk inşaat sanayisini gerek yurt içinde gerekse yurt dışında temsil eden bir sivil toplum örgütü olan Türkiye İMSAD, 84 sanayici firma, 52 sektör derneği ve 3 üniversite üyesiyle, pazarda 32 binden fazla noktaya etkin bir şekilde ulaşmaktadır. Sürdürülebilir büyüme için yurt içinde ve yurt dışında iş birlikleri geliştiren Türkiye İMSAD, iç pazardaki gelişmeleri yakından izlemekte ve ihracatta ulaşılan başarının artarak sürdürülebilmesi için, dış pazarları yakından takip etmektedir. Türkiye İMSAD, inşaat sektörünün çok önemli grupları olan 35 farklı alt sektörü temsil etmektedir. 2011 yılında Brüksel, 2015 yılında ise Kamerun temsilciliğini kuran, sektörel projeler yürüten, raporlar yayınlayan Türkiye İMSAD, Avrupa Komisyonu’nun fonladığı birçok projeye de liderlik etmektedir. 2018 yılından bu yana buildingSMART Türkiye şubesine ev sahipliği yapmaktadır.