Välinge, Türkiye’deki laminat üreticileriyle uzun vadeli bir ortaktı

1993 yılında kurulan Välinge, tutkalsız tıklamalı zemin kaplama konseptine öncülük ederek insanların zemin döşemelerini kurma ve kullanma şeklini değiştirdi. Orijinal mekanik kilitleme sisteminin piyasaya sürülmesinden bu yana Välinge dünya çapında, 3.100’den fazla onaylanmış patent ve 250’den fazla lisans sahibinin yer aldığı bir lisans tabanıyla dikkat çekiyor. ORSİAD olarak, Välinge Satış Direktörü Jarl Gunnarsson ve Avrupa’dan Sorumlu Müşteri Yöneticisi Andreas Nilsson ile Türkiye’ye yaptıkları iş gezisinde konuşma fırsatı bulduk.

ORSİAD:Son zamanlarda sektörde 5G hakkında daha fazla şey duyuyoruz. Bize 5G® kurulum sistemlerinden bahseder misiniz ve bu tıklamalı döşeme teknolojisi sektöre ne gibi bir fark sunuyor?

Andreas Nilsson:5G Katlanabilir kurulum sistemi, 15 yıldan uzun bir süre önce kompozit ahşap ürünlerinde tanıtıldı, ancak kısa süre sonra laminat ve esnek (SPC/LVT) döşeme ürünlerinde de mevcut hale geldi. Bugün bu döşeme sistemini kullanarak iki milyar metrekarelik döşeme kaplamasına yaklaşıyoruz. 5G katlama sistemi, tüm değer zinciri tarafından takdir edilmektedir. Üretimdeki geniş tolerans penceresi, üreticiler, müşteriler ve montajcılar tarafından büyük beğeni topluyor ve geleneksel ‘angle/angle’ (açı/açı) ve ‘angle/snap’ (açı/şipşak) çözümlerinden iki kat daha hızlı ve kolay kurulumuyla çok seviliyor.

ORSİAD: Ürünlerinizden 5G® Climb™ ve 5G® Dry™ avantajları nelerdir?

Andreas Nilsson:Yeni tanıtılan 5G Climb ve 5G Dry versiyonlarımız, herhangi bir döşeme kategorisine ek özellikler katıyorlar.

5G Dry sistemi harika bir yenilik olarak yapışkan veya kenar sızdırmazlığı gibi kimyasallar eklemeden, NALFA yüzey şişme testini de geçerek kilitleme sistemini su geçirmez hale getirir. 5G Dry sistemi, hem Woodura yüzey teknolojisine dayanan kendi kompozit ürünü ahşap serimizde hem de ABD pazarında satılan laminat ürünlerde çok iyi test edilmiştir.

5G Climb ise döşeme ürününüzün duvara tırmanmasını sağlamak için harika bir çözümdür. Son derece basit bir çözüm olarak hem zemine hem de duvarlara döşeme panelleri yerleştirme imkânı sunar.

ORSİAD: Valinge’nin Türkiye pazarı için mevcut ve yakın gelecek gündemi nedir?

Andreas Nilsson:Ekim ayında Intermob’da olacağız ve orada gelecekteki gelişmeleri tartışmak için tüm döşeme üreticileriyle tekrar buluşmayı dört gözle bekliyoruz. Välinge, Türkiye’deki laminat üreticileriyle uzun vadeli bir ortaktır. 5G kurulum sistemindeki son iyileştirmelerimizle, gelecekte başarılı iş birliklerine imza atacağız. ABD ve Avrupalı ithalatçıların Asya tedarikine alternatifler aramasının bir sonucu olarak, esnek döşeme kategorisine olan ilginin arttığını görüyoruz. SPC üreticileri için komple kurulum sistemi portföyümüz büyük bir esneklik sunuyor. “Herkese uyan tek beden” yoktur. Ağırlık tasarrufu sağlayan Liteback çözümümüzle birlikte üreticilere bu rekabet avantajını sağlayan cazip paketler sunmaya hazırız