Vivonio Mobilya Holding KA Interiør şirketini devraldı

Münih merkezli mobilya holdingi Vivonio Furniture GmbH, Danimarkalı sürgülü kapı üreticisi KA Interiør şirketini satın aldı. Bu satın alma ile, Vivonio özel yerleşik kabinler portföyünü genişletmeyi ve bu segmentteki Avrupa pazar konumunu güçlendirmeyi planlıyor.

KA Interiør, 1991 yılında Danimarka’nın Grindsted şehrinde küçük bir sürgülü kapı atölyesi olarak başladı. Bugün yaklaşık 100 çalışanı bulunan şirket, İskandinavya’da sürgülü kapı dolaplarının en büyük özel etiket üreticisi haline geldi. Ana satış pazarları Danimarka, ardından Norveç ve İsveç’tir ve önemli satış kanalları mutfak perakende, yapı market (DIY) depoları ve gayrimenkul geliştirme projeleridir. Şirket müşterilerine geniş bir yelpazede yüzeyler, aksesuarlar ve iç tasarım seçenekleri sunmaktadır. KA Interiør, ürün gelişmelerini güncel trendlerle birleştirmesiyle dikkat çeken bir firmadır.

KA Interiør Yönetim Kurulu Başkanı Allan Meyer satın alma işlemiyle ilgili, “Şirketin eski sahibi DKA Capital’ın desteğiyle, geçtiğimiz birkaç yıl içinde çok başarılı bir gelişme yaşadık ve Münih merkezli mobilya şirketi Vivonio ve onun çoğunluk hissedarı Equistone ile yeni ve güvenilir ortaklarla işbirliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Vivonio Mobilya Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Elmar Duffner ise şu açıklamada bulundu: “Ankastre dolaplar ve gömme dolaplar pazarı çok büyük bir yükselişte. KA Interiør’i satın alırken, Vivonio bu niş segmentinde daha fazla pazar payını korumayı amaçladı. Mart 2017’de satın alınan Noteborn ile birlikte, şimdi Benelüks ülkeleri ve İskandinavya’daki en büyük tedarikçilerden biriyiz.”

KA Interiør ve Noteborn’un yanı sıra ofis mobilyası üreticileri fm Büromöbel ve Leuwico, düz paket mobilya MAJA Möbel’in üretim ve satışı konusunda uzman ve yatak odası mobilyaları Staud’un önde gelen üreticilerinden biri de Vivonio Mobilya Holding’in bir parçasıdır.

Vivonio’daki çoğunluk hissedarlarının, Avrupa hisse sermaye yatırımcısı Equistone Ortakları tarafından kontrol edilen fonlar olduğu belirtiliyor.

Sözleşmenin tarafları, satın alma bedeli ile ilgili sessizlik kararı aldılar.