Yapı Merkezi İdis’ten büyük başarı: SIL4 sertifika sürecini tamamlayan ilk Türk firması oldu.

Dünya çapında dev projelere imza atan Yapı Merkezi grup şirketi  Yapı Merkezi İdis, 20 Eylül günü Berlin’de başlayan InnoTrans 2022 Fuarı’nda büyük bir başarıya imza atarak  yüzde 100 yerli ve milli olarak geliştirdiği sinyal sisteminin EN50126, EN50128 ve EN50129 standartları ile uyumlu SIL4 sertifikası ile katılan ilk Türk firması olmanın gurunu yaşadı. Yapı Merkezi İdis dünyada az sayıda şirketin sahip olduğu SIL4 sertifikasyonu ile geliştirdiği YM İDAS sinyal sisteminin kalitesini, ilgili tüm standartlara uyumunu ve en yüksek emniyet düzeyini gerektiren demiryolu sinyal  uygulamalarına uygunluğunu tescillemiş oldu.

Innotrans Fuarı esnasında lansmanı gerçekleştirilen törende, Yapı Merkezi İdis Yönetim Kurulu Başkanı Özge Arıoğlu TCDD Genel Müdürü Hasan Pezük’e YM İDAS sinyal sisteminin SIL4 sertifikasını takdim etti.

 

Emniyet bütünlük seviyesini en üst düzeyde sağlıyor

Yurt içi ve yurt dışında dikkat çeken birçok projeyi başarıyla tamamlamış ve ülkemizin raylı sistemler alanında gelişimine öncülük eden Yapı Merkezi İdis’in çalışmaları hakkında Özge Arıoğlu’ndan ve Yapı Merkezi Genel Müdürü Dr. Tamer Taşkın’dan bilgi alan TCDD Genel Müdürü Pezük şöyle konuştu: “Bir Türk firmasının dünyanın bu uluslararası sertifikayı alması gurur verici. Dünya çapında dev projelere imza atan ve 22 Eylül 1965 yılında kurulan Yapı Merkezinin 57. kuruluş yıldönümünü kutluyor, bugüne kadar gerçekleştirdiği başarılı projelere hem yurt içinde hem de yurt dışında devam etmesini temenni ediyorum. Bununla birlikte Yapı Merkezi grup şirketi Yapı Merkezi İdis, büyük bir başarıya imza atarak yüzde 100 yerli ve milli olarak geliştirdiği sinyal sisteminin Avrupa Standartları ile uyumlu SIL4 sertifikasını alan ilk özel Türk firması olmasını tebrik ediyorum. Yapı Merkezi İdis dünyada az sayıda şirketin sahip olduğu SIL4 sertifikasyonu ile geliştirdiği YM İDAS sinyal sisteminin kalitesini, ilgili tüm standartlara uyumunu ve en yüksek emniyet düzeyini gerektiren demiryolu sinyal uygulamalarına uygunluğunu tescilleyerek Türkiye’nin bu alanda öncüsü olmuştur. Bu vesile ile hem Yapı Merkezi yönetimini hem de Yapı Merkezi İdis çalışanlarını bu büyük başarılarından dolayı kutluyor, hayırlı olsun diyorum.

Yapı Merkezi İdis Yönetim Kurulu Başkanı Özge Arıoğlu ise” Bu başarı yalnızca Yapı Merkezi İdis’in değil Türkiye demiryolu sektörünün başarısıdır,’ diyerek TCDD Genel Müdürü Hasan Pezük’e SIL4 sertifikasını takdim etti ve teşekkürlerini iletti.

Sektöründe öncü

Türkiye’nin yüzde 100 yerli ve milli ilk sinyal sistemi YM İDAS’ın üreticisi Yapı Merkezi İdis, Sinyal ve Telekom sistem entegratörü olmasının yanı sıra ücret toplama ve biletleme sistemi, yük yönetim sistemi, demiryolu araçları yönetim sistemi, ECS SCADA ve MEMS sensörü gibi birçok temel sistemi de yerli ve milli olarak geliştirdi. Ayrıca YM İDAS’la birlikte geliştirilen ve SIL4 emniyet düzeyinde sertifikalandırılan  Hemzemin Geçit Kontrol Sistemi’ne de sahip olan Yapı Merkezi İdis bu sistemi sinyalsiz hatlarda bağımsız olarak veya YM İDAS ve diğer sinyal sistemleri ile entegre olarak sağlıyor.

YM İDİS’in çok amaçlı olarak geliştirdiği, esnek bir mimariye sahip, ana hat, tali hat, tramvay, hafif raylı sistem, lojistik köy uygulamalarını destekleyen YM İDAS sistemi sertifikasyon öncesi  ilk olarak 2017 yılında Metro İstanbul T4 hattında devreye alındı. Bu sistem  halen Metro İstanbul ağında işletme altındaki ilk ve tek yerli ve milli sinyal sistemi olma özelliğini taşıyor. YM İDAS’ın Bursa BURULAŞ T2 tramvay hattı ve TCDD Alayunt-Afyon-Konya ana hat sinyal uygulama projeleri ise devam ediyor.

Demiryolu sinyal sistemleri doğası gereği hatta hizmet verilen insanların can ve mal emniyetini doğrudan etkileyebilecek sistemler arasında en önemlileri. Yapı Merkezi İdis, bu sistemleri geliştirirken ve projelere uygularken öncelikle işletme emniyetini tehdit edebilecek tüm ihtimalleri tespit ederek uygun yazılım ve sistem tasarım çözümleri ile bunları elimine ediyor. Uluslararası standartlarda belirtilen gereksinimleri tümüyle yerine getirerek hat üzerine yerleştirilecek YM İDAS sinyal uygulama projesinin diğer sistemler ve hat boyu ekipmanları ile ara yüzleri kapsayacak şekilde tasarlıyor. Bununla birlikte operasyon sırasında oluşabilecek insan hatalarını da öngörerek ve elimine ederek demiryolunun emniyetli çalışmasını sağlıyor.