14. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması’na yoğun ilgi

Gençlerin mobilya tasarımına duydukları ilgiyi artırmak, genç yeteneklerin gelişmesine destek olmak ve sektöre tasarımcı kazandırmak amacıyla MOSDER tarafından bu yıl 14. kez düzenlenen Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması’nın başvuruları devam ediyor.

Geleceğin tasarımcı adaylarını, Türkiye ekonomisinin lokomotif güçlerinden biri olan mobilya sektörüne kazandırmayı amaçlayan MOSDER, bu sene Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması’nın 14.’sünü gerçekleştiriyor. Yarışmada; Oturma – Dinlenme, Depolama – Koruma – Düzenleme, Tamamlayıcı Mobilya ve Aksesuar, Uyuma, Genç Odası ve Engelliler İçin Ev Mobilyası olmak üzere birbirinden farklı 6 kategori bulunuyor.

Yarışmaya www.mosder.org.tr web sayfası üzerinden online olarak gönderilen tüm başvurular, 1. aşamada jüri üyeleri tarafından değerlendiriliyor. Jüri değerlendirmesi sonrası her kategoriden üç proje olmak üzere toplamda 18 finalist belirleniyor. Üniversite-sanayi iş birliğinin en iyi uygulama örneklerinden biri olarak, 1. aşamanın finalist projeleri, mobilya sektörünün öncü markaları arasında yer alan MOSDER üyeleri tarafından üretilerek 2. aşamada değerlendirilmeye hak kazanıyor. Ayrıca, finalist projeler TÜRKPATENT tarafından onaylı ‘Tasarım Tescil Belgesi’ ile tescilleniyor.

Yarışmaya kimler başvurabilir?

Yarışmaya; Türkiye’deki üniversitelerde eğitim gören, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Endüstriyel Tasarım, İç Mimarlık, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı, Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği ve Orman Endüstri Mühendisliği fakültelerinin 1. 2. 3. ve 4. sınıf (veya son 6 ay içinde bu bölümlerden mezun olmuş kişiler) T.C vatandaşı olan lisans öğrencileri katılabiliyor. Ayrıca yarışmaya, bireysel ve grup başvurusuyla birden fazla projeyle katılan öğrenciler, her kategoride en fazla üç farklı projeyle yarışabiliyor.

Toplam 114 bin TL ödül!

  1. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması kapsamında toplam 114 bin TL para ödülü verilecek. Yarışmanın 1. aşamasında öğrenciler; Oturma – Dinlenme, Depolama – Koruma -Düzenleme, Tamamlayıcı Mobilya ve Aksesuar, Uyuma ve Genç Odası kategorilerinde yarışacak ve finale kalan öğrencilere 4.000’er TL, Engelliler için Ev Mobilyası kategorisinde finale kalan finalistlere ise 6.000’er TL ödül verilecek.

Yarışmanın 2. aşamasında ise; Oturma – Dinlenme, Depolama – Koruma – Düzenleme, Tamamlayıcı Mobilya ve Aksesuar, Uyuma ve Genç Odası kategorilerinde birinci seçilen tasarım sahiplerine 4.000’er TL, Engelliler için Ev Mobilyası kategorisinin birincisine ise 6.000 TL ödül verilecek.

Ayrıca, 14. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması kapsamında en çok proje başvurusunun geldiği üniversite de 10.000 TL’lik üniversite ödülünün sahibi olacak.