2.Kapı Çalıştayında Sn. Cengiz MUTLUBEY ‘in Konuşma Metni: Cesadoor Yönetim Kurulu Üyesi Kurulu Üyesi

ORSİAD: Cengiz Bey, 2018 satış rakamlarınızı öğrenebilir miyiz?

CENGİZ MUTLUBEY: 2018 ile ilgili aslında sektörümüz bu belirtileri bize hissettirmeye başlamıştı. Şu anda yaşadığımız sektör inşaat odaklı hareket ettiğimiz için yani 2017 yılında 2016 yılında zirve noktasındayken sektörde çok hızlı üretim yaptık. Bu üretime dayanarak da ciddi yatırımlar yapıldı. Maalesef 2018 yılında 6. aydan sonra ve şu anda maalesef üretim kapasitelerimiz Ahmet Bey’inde dediği gibi ciddi derecede düşüş yaşadı. Üretimde ortalama olarak %35 bir düşüş yaşandı. 2019 yılı için de, düşündüğümüz yaşadığımız bir sürecin bu yıl devam edeceği ve planlamalarımızı ona göre yapmamız gerektiği naçizane kendi düşüncemizdir. Yönetim kurulumuzdaki arkadaşlarımızla yaptığımız görüşmelerde; masrafların kontrol altına alınması, daha planlı çalışmalar yapılması konusunda çalışmalarımız olacak. Tabii sektörün bu şekilde olmasına istinaden de durmak yerine yenilikler yapacağız. Bazen krizlerde doğru yatırımlar doğru ARGE çalışmaları yapılırsa, sektörün açıldığı dönemlerde diğer rakip firma arkadaşlarımız yatırımla uğraşırken biz satışa odaklanırız. Bununla alakalı Yıldız Sunta MDF ile birlikte bu beraberliğin içinde olmakla ve onların yapmış olduğu bu gelişimlerden ve ARGE çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum.

ORSİAD: Cengiz Bey, Sektörün organize olması için ne gerekiyor?

CENGİZ MUTLUBEY: Meslekte 3. Kuşağız. Neden organize değiliz? Çünkü; alaylı bir tabandan geliyoruz. İmalatçı bir ruhla geliyoruz. Bu ruh bizi öyle bir noktaya getiriyor ki bir makine sevdasıyla başlıyoruz. İşlerimiz biraz iyi olunca makine almaya başlıyoruz. İşin rüzgarıyla beraber ciddi bir şekilde büyüme kazanıyoruz. Fakat sektörde daralma olduğu zamanda ciddi sorunlar yaşıyoruz ve yaşayan arkadaşlarımız var. Bir çoğumuz da mevcudu korumak için ciddi emekler veriyoruz. Organize olmak için ne yapmalıyız? Taner hocam gibi akademisyen hocalarımızdan büyüklerimizden destek almalıyız. Şirketlerimizin bünyesinde gerçekten kurumsallaşacak vizyonda ekipler çalıştırmalıyız.

Tasarımla alakalı olarak da bizim sektör arz talep meselesiyle hareket eder. Size bir numune gelir katalog gelir siz onu önce yapmaya çalışırsınız belli bir noktadan sonra da kendiniz üretime geçersiniz.

ORSİAD: Cengiz Bey, bu durgunluk bekleniyor muydu? Kapı üreticileri ve sektörün liderleri olarak hazırlığınız var mıydı? Sürpriz mi oldu size?

CENGİZ MUTLUBEY: İstanbul merkezli bir fabrika olduğumuz için etkileri ve tepkileri anında hissediyoruz. Sektörle alakalı bazı takip ettiğimiz noktalar vardır. Mesela müteahhit firmalarla devamlı bağlantılı oluruz, bölgedeki belediyelerin imar ve mimar ofisleriyle bağlantılarımız olur. Bundan 1 yıl önce mimari ofisler bunun işaretini vermeye başlamıştı. Yeni proje yok diyorlardı. Müteahhit firmalar yeni projelere girmiyordu. Bunun yanı sıra belediyelerin imar birimlerine sadık arkadaşları gönderiyorduk. Evet hazırlık yaptık, imalatlarımızı ve giderlerimizi kontrollü bir şekilde arza ve talebe göre hareket edecek şekilde planlamaya başladık. Döviz borçlanmasına sıcak bakmadık girmiyoruz. Uzun vadeli yatırımlarımızı planlamalarımızı biraz daha kenara koyduk.

ORSİAD: Cengiz Bey, devletten beklentileriniz nelerdir?

CENGİZ MUTLUBEY: Önce kendimizi firmamızı tanımamız lazım ne yaptığımızı bilmemiz lazım. Yurt dışı kesinlikle şu kriz ortamında gözlemlediğimiz bir konu. %35- 40 olarak oranı düşünüyoruz. Coğrafi konum olarak da ekonomik olarak da değişken bir yerdeyiz. Kesinlikle Ahmet Bey’inde dediği gibi markalaşmak lazım, Hocamın dediği gibi ARGE yapmak lazım.