25 yıl EPLF: Avrupalılar öz güvenle geleceğe bakıyorlar

18 laminat parke üreticisi, 20 tedarikçi şirket ve 10 destekleyici üye EPLF Avrupa Laminat Zemin Kaplaması Üreticileri Birliğinin Avrupa ağını oluşturuyor. Laminat sektörünün dünya çapındaki en büyük bölgesel birliği 2019 yılında 25 yaşında olacak. Geleneksel yer döşemesi pazarlarında artan direncin karşısında EPLF aktörleri öz güvenle duruyor ve özel güçlü yanlarını bir kez daha hatırlıyor.

EPLF üyeleri 2017 yılında bile bir milyar metrekarelik global laminat satışının yaklaşık yarısını kendi hesabına yazabildi. Global bakıldığında laminat parke eskisi gibi artış oranlarına sahip, sadece Batı Avrupa’da ve özellikle Almanya’da satışlar bir süredir geriye doğru gelişiyor. Değişim eğilimleri özellikle daha yüksek alım gücü olan bölgelerde kendini gösteriyor. Güncel olarak EPLF üreticileri, dünya çapında ihracatta iyi durumda olmalarından ve Avrupa laminat parkenin Doğu Avrupa’da, Asya’da, aynı zamanda Kuzey ve Güney Amerika’da artış göstermesinden yararlanıyorlar. EPLF’de laminat için birlikte, özellikle de kendi pazarları olan Avrupa’ya yönelik geliştirme potansiyelleri üzerinde de çalışılıyor.

 

Yer döşemesi pazarları değişim içinde. Müşterilerin yeni, çok ihtiyaca özel talepleri var. Tam kullanım ihtiyaçlarını karşılayan modern bir yer döşemesi istiyorlar. Laminat bu konuda avantajlarını ortaya koyabiliyor: Çünkü Avrupa laminat parke etkileyici benzersizlik özelliklerine sahip: On yıllar boyunca yapılan geliştirme çalışmaları sayesinde teknik açıdan gelişmiş, tasarım kalitesi mükemmel ve çok iyi bir fiyat/hizmet oranıyla puan topluyor. Avrupa laminatı sürdürülebilir şekilde üretiliyor: Ekolojik açıdan yenilenebilir kaynaklardan, ekonomik açıdan büyük miktarlarda en modern teknolojilerle verimli, ayrıca adıl ve düzenli çalışma koşulları ve ortamları sayesinde sosyal açıdan uyumlu.

 

Ürünler sürekli geliştiriliyor

Avrupa laminat parke sektörünün son derece güçlü yanı yenilik gücüdür. Bu liderlik rolünü daha da sağlamlaştırmak EPLF’nin istemidir. Birlikte Avrupa laminat parkeyi müşteri isteklerini optimum derecede yerine getirme ışığında sürekli geliştirmek istiyorlar. Mayıs 2018’de yeni EPLF başkanlığına seçilen ve henüz 2018 sonbaharda Kuzey Amerika’daki yeni görevleri nedeniyle tekrar veda etmek zorunda kalan Paul De Cock’un (Unilin) ayrılmasından sonra da EPLF yönetici heyetin açıkladığı hedef budur. O zamandan beri yönetim kurulu başkan yardımcısı olarak Max von Tippelskirch (Swiss Krono Group) onun görevlerini devraldı. Von Tippelskirch başkan olarak Pazarlar + İmaj çalışma grubunu yönetmeye devam ediyor. Yanında “Teknik” çalışma grubunun başkanı olan yönetim kurulu üyesi Eberhard Herrmann (Classen) yer alıyor. EPLF üyeleri Haziran 2019’da Belçika’daki yıllık genel kurul toplantılarında yeni bir başkan seçecektir. EPLF yönetim kurulunun 2019 planlamaları Paul De Cock ile birlikte belirlenmişti, bu nedenle birlik çalışmaları düzenli olarak devam ediyor. 2019 yılının başından beri EPLF ağında yeni bir aktörü selamlıyor: Asıl üye olarak laminat parke üreticisi Rezult LLC (Kiev/Ukrayna, www.rezult.pro) birliğe alındı.

Birlikte yenilikleri ileri taşıyorlar

EPLF yenilik motoru, güçlendirici ve hızlandırıcı olarak görev alıyor. Yenilik manifestosuyla 2017’de gelecekteki birlik çalışmaları için hedefleri ve stratejik çerçeveyi belirledik. “Laminat 2020 – Yenilik Forumu” 2016 yılından beri tedarikçilerin yeni yaklaşımlarının ve teknolojilerinin alışverişine olanak tanıyor. Yedek üyeler orada fikirlerini ve yeni konseptlerini tanıtıyor ve bu şekilde laminat parke üreticilerine önemli fikir önerileri veriyor. Bu sayede birlik ortak ağında Avrupa laminat parkenin ‘son teknolojisini’ dinamik bir şekilde ileri taşıyabiliyor. Aynı zamanda yenilik çalışmalarına kaliteyi güvenceye alan önlemler, yanı EPLF araştırma projeleri ve CEN ve ISO düzeyinde standart çalışmaları da eşlik ediyor.

Dijitalleşme sektörü yeni zorlu görevlerle karşı karşıya bırakıyor. Süreç optimizasyonuna, daha esnek ve daha hızlı üretime, daha iyi envanter yönetimine ve böylelikle bütünde taleplerdeki değişikliklere daha çabuk tepki verme hızına yönelik olanaklar sunuluyor. Bu genel olarak dijitalleşme, aynı zamanda özel olarak dijital baskı için geçerlidir. Çok sayıda EPLF üyesi en modern üretim sistemlerine sahiptir ve yeni olanaklardan yararlanabiliyorlar. Ayrıca dijitalleşme, çalışanların yetkinliğini daha da tutarlı bir şekilde geliştirmeye olanak tanıyor. Çünkü ürünlerimizi daha iyi, daha yenilikçi ve sürdürülebilir hale getiren onlardır.

Dijitalleşme pazarlara yeni bir şeffaflık getiriyor. Bu, Avrupa laminatının üstün tasarım kalitesini daha da ikna edici şekilde aktarmaya ve hem piyasaya hem de dünyanın her yerindeki nihai tüketiciye daha iyi bir oryantasyon sağlamaya yardımcı oluyor. Sonuç olarak dijitalleşme, bazılarının uluslararası boyutta hâlâ kandığı sahte ürünleri ve şüpheli işaretlemeleri daha zor hale getiriyor.

Yeni EPLF araştırma projelerine başlandı

EPLF 2018 yazında yeni araştırma konuları başlattı: Neme ve mikro çiziklere / polisaj etkilerine karşı direnç. Her iki konu güncel ürün gelişimini yansıtıyor: Bir taraftan mutfaklara, banyolara veya çamaşır odalarına döşenen, neme dayanıklı laminat parkenin arzı artıyor. Bu ürünleri kalite açısından değerlendirmek ve karşılaştırmak için EPLF neme karşı dayanıklılığın mantıklı bir sınıflandırmasını hazırlıyor. İkinci bir konu bakımı kolay laminat parkenin parlaklık derecesinden ortaya çıkıyor. Bu, parlak ve çok parlak yüzeylerde mikro çiziklerin veya mat yüzeylerde polisaj etkilerinin nasıl oluşabileceğine ilişkin daha fazla teknik bilgi gerektiriyor. Birlik buna yönelik kesin kavram tanımları oluşturmak istiyor, pratiğe yönelik sınıflandırmalar hazırlamayı ve sonuç olarak ürün değerlendirmesi için mantıklı, yeniden uygulanabilir test yöntemleri geliştirmeyi hedefliyor.

 

Yeni test yöntemlerinin ve test cihazlarının geliştirilmesine yönelik EPLF projesi “Sandalye tekerleği” gelecek yılın Ağustos ayına kadar devam edecektir. Ayrıca EPLF uzmanlarıyla standartların tüm revizyon süreçlerinde aktif yer alıyor. Yeni EN Standardı 16354 artık yer döşemeleri için çeşitli altlıkların teknik karşılaştırılabilirliğini sağlıyor. Ayrıca henüz 2018 ilkbaharda EN 14041 revizyonu “Elastik, tekstil, laminat ve modüler katmanlı yer kaplamaları – önemli özellikler“ kabul edildi. EPLF’nin de beraber çalıştığı CEN’in resmi bir “Kılavuz broşürü” çok sayıda modifikasyonun daha iyi anlaşılması için artık “kullanım kılavuzu” olarak katkı sağlayacaktır.

EPLF daha da Avrupalı oluyor

2019 yılın birliği önemli tarihler bekliyor: EPLF 25 yaşında! Üyeler, 5 ve 6 Temmuz tarihlerinde, Beaulieu şirketler grubu tarafından Antwerp’te (Belçika) düzenlenecek olan Yıllık Genel Kurul’da yıldönümünü kutlayacaklar. EPLF, Avrupa Halı Endüstrisi Birliği (ECRA), Esnek Yer Kaplamaları Birliği (ERFMI) ve MMFA ile birlikte EuFCA Birliğini kurdu: EuFCA Avrupa Yer Döşemeleri Birliği anlamına geliyor. Ocak 2019’dan beri EPLF Brüksel’de, Avrupa kurumlarına ve karar mercilerine çok yakın bir şekilde EuFCA, ECRA ve ERFMI ile birlikte bir büro ortaklığı oluşturuyor. Bu şekilde, EPLF şu anda Brüksel’de, Avrupa kurumlarına ve karar vericilere yakın bir yerde bulunmaktadır. EPLF Sekreteryasının gelecekte de orada bulunup bulunmayacağı, yönetimin nasıl yönetileceğine bağlıdır. 2019’da personelde bir değişiklik de kapıda: 22 yılın ardından EPLF Genel Müdürü Peter H. Meyer emekliliğine hazırlanıyor. Yani EPLF 25 yıl sonra gelişiminde yeni, heyecan verici bir sürece giriyor. Üyeler ve yönetim kurulu ekibi kendilerine yüksek hedefler koydu: Max von Tippelskirch, “Avrupa laminatının başarı rotasını gelecek 25 yılda da devam ettirmeye kesin kararlıyız.”