ABD – TEKSAS Mobilya Sektör Raporu

Covid 19 pandemisi sonrasında dünyada yaşanan küresel tedarik zincirindeki kırılmanın olumsuz etkileri Amerika Birleşik Devletlerinde (ABD) yüksek enflasyon olarak ortaya çıkmıştır. 2022 yılı Haziran ayında tüketici fiyat endeksinin %1,3 olmasıyla 12 aylık enflasyon %9,1’e yükselmiştir. Bu durum ABD’de günlük hayatta da fazlasıyla hissedilmekte olup, ayrıca Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaş ile ortaya çıkan enerji fiyatlarındaki artış ABD’de halihazırda en öncelikli gündem maddesi konumundadır. 

Bununla beraber ABD’de ekonomide durgunluk beklentileri enflasyon ile birlikte öne çıkarken bir yandan da pandemi döneminde yaşanan iş kayıplarının telafi edilmiş olması, ekonominin çarklarının dönmeye devam ettiğine dair yorumları da beraberinde getirmektedir. 

Teksas ekonomisi ise pandemicnin yaralarını hızlı bir şekilde sarmış durumdadır. Özellikle istihdam açısından Teksas ABD’de öne çıkan eyaletlerden birisi konumundadır. 2020 yılında %7,7 olan işsizlik 2021 yılında %5,7 oranına gerilemiştir. Teksas ekonomisinde küçük ve orta ölçekli işletmelerin büyük bir ağırlığı bulunmaktadır. 

Teksas’ın coğrafi konumu, Houston limanı başta olmak üzere limanları sayesinde ABD ticaretinin lojistiği bakımından önemli bir konuma taşımaktadır. Houston limanı ABD’nin temel ihracat limanıdır. Teksas’ın Meksika ile en uzun sınıra sahip eyalet olması, Houston limanına gelen bir konteynerin 6 saat içinde Meksika’ya ulaşmasına imkân sağlaması Teksas’ın yalnızca ABD pazarı için değil, Meksika pazarına erişimde de önemli bir Merkez olmasını sağlamaktadır. 

ABD İstatistik Bürosu’nun (US, Bureau of Census) tahminlerine göre 2021 yılında 29,5 milyon olan Teksas nüfusunun istikrarlı bir şekilde artması beklenmektedir. Dünya çapında serbest piyasa ekonomilerinin en büyük örneği olarak gösterilen ABD ekonomisinde, üretim ve hizmetlerin büyük bir bölümü özel sektör tarafından tüketilmekte ve sağlanmakta olup, dünya çapında kamunun ağırlığının bu kadar az olduğu başka bir ekonomi bulunmamaktadır. Teksas özellikle kurumlar vergisi almayan bir eyalet olarak yatırımcılar ve iş dünyası için elverişli bir ortam sağlamasıyla öne çıkmaktadır. 

ABD verimli toprakları, zengin mineral yatakları, elverişli iklim koşulları ve diğer doğal kaynakları ile ekonomik büyümenin sağlanması açısından çok uygun bir ortama sahiptir. Teksas ABD’nin enerji merkezidir. Exxon, ConocoPhillips gibi ABD’nin önde gelen petrol şirketlerinin merkezi Houston’da bulunmaktadır. 

ABD aynı zamanda, iletişim ve bilgi teknolojileri alanında “kolay uyum sağlayabilen ve yetenekli” işgücünün eğitimine de büyük önem vermektedir. Tüm dünyada “beyin göçü” olarak adlandırılan, bilim ve teknoloji dallarında eğitim almış yetenekli ve zeki gençlerin ABD ekonomisine kazandırılması, sorunların çözümünde anahtar rolü olan bir araç olarak görülmektedir.

Eyaleti son dönemlerde teknoloji firmalarının merkezlerini taşımasıyla (Tesla, HPE, Oracle gibi) ve California merkezli bir çok teknoloji firmasının Austin’e yerleşmesiyle teknoloji, siber güvenlik ve diğer yazılım alanlarında da önemli bir merkez haline gelmektedir. 

Houston ABD’nin en büyük 4. Metrolopolü konumunda olup, yoğun bir nüfus hareketliliği bulunmaktadır. Pandeminin etkilerinin azalmasıyla beraber yeniden hareketlenen iş hayatı Houston’da emlak piyasasını da hareketlendirmiş, bu da paralel sektörleri olumlu yönde etkilemiştir. Benzer şekilde Austin ve çevresinin özellikle teknoloji ve mühendislik firmalarının ilgi odağı haline gelmesi, Samsung firmasının yarı iletken çip üretimi için 23 milyar dolara varacağı ifade edilen yatırımını Austin’e yapacağını açıklaması, Austin’de emlak piyasasını da etkilemiş, gelir düzeyi yüksek bir nüfus hareketliliği başlamıştır. Mobilya sektörü bu hareketlilikten olumlu etkilenen sektörlerden bir tanesidir. 

Amerika Birleşik Devletleri genellikle yabancı yatırımcıya konuksever bir yatırım ortamı ile birlikte geniş pazar imkanları sunmaktadır. Vergi kanunları, haksız rekabet, menkul kıymetlerin halka satışı, tüketicinin korunması, işçi ve göçmen hukuku, telif hakkı, marka ve patent, icraiflas, gıda, eczacılık ürünleri, çevre ve kirlilik kontrolüne ilişkin düzenlemeler, yabancı yatırımcıyı ilgilendiren federal kanunlar kapsamındadır. ABD hukuk düzeni, federal yargının yanı sıra, eyalet ve yerel hukuk düzenlemeleri üstüne kurulmuş ender bir kanuni sistemdir. 

Raporun devamı için tıklatınız.