Acimall: İTALYA AĞAÇ İŞLEME MAKİNELERİ ENDÜSTRİSİ DEĞERLENDİRMESİ

Salgının endüstri ekonomisi üzerindeki etkisini değerlendirmek için henüz yeterli ayrıntıda bilgi sahibi olunmasa da İtalyan Ağaç İşleme Makinelerive Aletleri Üreticileri BirliğiAcimall tarafından ülkeye dair yapılan analiz çalışması, 2019 yılına ait ahşap ve mobilya teknolojisinin değerlendirmesini sunuyor. Geçtiğimiz yıla ait on iki ayın parlak olmayan tablosuna eklenen 2020’nin ilk aylarındaki dramatik olayların, endüstrinin gelecek durumuyla ilgili endişe yaratacağına dikkat çekiliyor.

Sanayi şirketlerini temsil eden Confindustria üye derneği Acimall’ın direktörü Dario Corbetta, “Şimdi her zamankinden daha fazla, temsil ettiğimiz endüstrilerin ekonomik durumunu anlamak esastır” diyor ve ekliyor: “Daha önce hiç olmadığı kadar güçlü olmak zorundayız ve proaktif bir merkezi ekonomi politikası gerektiren bir dönemle karşı karşıyayız ki bu olmadan ahşap makine işletmesi çok yüksek bir bedel ödeyebilir. Covid-19’un Araştırma Çalışmaları Ofisimiz tarafından bildirilen etkileri maalesef 2019’da kaydedilen önemli yavaşlamaya katkıda bulunacak ve bu da 2016-2018 seviyelerine geri dönmek için daha da büyük bir çaba gerektirecek bir duruma yol açacak.”

Rapor çalışmasında üretimdenbaşlayarak rakamlar sunuluyor. İtalyan ahşap işleme makineleri ve araçları endüstrisinin 2019’da 2018’e göre % 9,9 düşüşle 2.266 milyon euro değerini ulaştığı belirtiliyor. Bu düşüş yılın ilk başında “kabul edilebilir” bir trendden kaynaklanırken sonrasında, en çok Almanya olmak üzere tüm büyük uluslararası rakipleri etkileyen daha önemli düşüşler izliyor.

 

2019 yılındaihracat, geleneksel hedef pazarlarda güçlü bir eğilim göstererek yüzde 8’lik bir düşüş kaydederken İtalya, ihracat akışlarını büyük ölçüde farklılaştırıyor ve bu nedenle bazı pazarlardaki ciddi zorlukların diğerlerinde daha olumlu eğilimlerle dengelendiği ifade ediliyor.

Rapora göreiç piyasada, düşüş yüzde 13,5 olarak gerçekleşirken beş yıldır pozitif olan bir endeksin eğilimini tersine çevirmiş görünüyor ve aynı zamanda birçok şirketin 2016-2018 döneminde ekipman filosunu yükseltmesini sağlayan mali teşvikler de bu eğilimi destekliyor.

 

Daha da güçlü bir düşüş, ithalatı yüzde 17 oranında düşürürken, ticaret dengesinin yüksek seviyede kaldığı (1,4 milyar euro) belirtiliyor. Bu nedenle, İtalyan ahşap ve mobilya teknolojisi endüstrisi, İtalya’nın aktif dengesine en fazla katkıda bulunan sektörlerden biri olan güçlü ihracat eğilimini yeniden teyit ediyor.

 

HEDEF PİYASALARI

 

Peki ama hangi ülkeler İtalyan ahşap teknolojisine daha fazla yatırım yaptı diye merak mı ediyorsunuz. Rapor sonucuna göre 2019’u bir önceki yıla göre yüzde 5 artışla kapatan Fransa, toplam 110 milyon euro değerine ulaştı. İhracat Almanya’ya (102 milyon, eksi yüzde 9.3) düşerken, Polonya’daki sonuç (eksi yüzde 20), büyük yatırımların talebi doyurduğu ve mevcut “yansıma duraklamasına” neden olduğu son yılların çok olumlu eğiliminden güçlü bir şekilde etkilendiği şeklinde açıklanıyor.

 

Acimall Studies araştırma ofisi Avrupa’daki durum değerlendirmesinde, İspanya’ya (eksi yüzde 8,9) ve İngiltere’ye (eksi yüzde 13) ihracattaki azalmayı vurguluyor. Rusya ve Türkiye içinse özel bir açıklama sözkonusu: Birincisi, para birimi ve bankacılık sorunları nedeniyle birkaç yıl süren krizden sonra, yüzde 9’luk bir azalma yaşandı ve 38 milyon Avro’da bunun durduğu, ikincisiyse, birkaç yıl boyunca yüksek seviyelerde koştuktan sonra, 2018’den yüzde 50’nin üzerinde düşüşle 11 milyon Avro’luk İtalyan ihracatını emdiği söyleniyor.

 

Afrika’da İtalyan ihracatı genel olarak yüzde 25 düşerken, ABD’nin İtalyan ahşap işleme makinelerinin en üst noktası olduğu Kuzey Amerika’da sağlam bir eğilim kaydedildiği, ancak 2018’den 200 milyon avronun altında bir toplam değer için yüzde 5’lik bir düşüş kaydedildiğine dikkat çekiliyor.

 

Güney Amerika’da Arjantindüşmeye devam ediyor ve yüzde 50’yi (6 milyon avro) kaybederken, Brezilyayeniden büyümeye devam ediyor ve buna bağlı olarak İtalya’da yapılan arzların 20 milyon avro ile yüzde 30 arttığı belirtiliyor. Bu pazarın, 2018’de tüm zamanların en düşük seviyesine dokunarak birkaç yıllık sürekli düşüş kaydettiği vurgulanıyor.

 

İtalyaOrta Doğu’da, bir önceki yıla göre % 14 daha az 33 milyon avro değerinde makine satarken, Uzak Doğu’da Çin, 2018’den % 17,4 daha az olan 63 milyon avro İtalyan teknolojisi satın alarak kurulu liderliğini yeniden teyit ediyor.

 

2019’da Avustralya, İtalya’dan toplam değeri 20 milyon avro olan yüzde 38 daha az ağaç işleme ve mobilya makinesi satın aldı. Polonya ve diğer ülkeler gibi, bu durumda da olumsuz eğilim büyük ölçüde 2018’deki çok olumlu sonuçlardan kaynaklanıyor ve bu nedenle inceleme altındaki yıl temel olarak piyasa değeri istikrar sürecini göstermektedir şeklinde bir açıklama yapılıyor.

 

Değişkenler Milyon Avro olarak Değeri 2018’e % Değişimi
Üretim 2,266 -9.9
İhracat 1,580 -8.2
Yerli Pazar 686 -13.5
İthalat 201 -16.9
Ticaret Bakiyesi 1,379 -6.8
Görünen Tüketim 887 -14.3

 

2019 Son Rakamları
Kaynak: Acimall Studies Office, Mayıs 2020.