Ahşap Festivali Misafirlerinin İlgi Odağı Oldu

İsviçre ve Rusya’dan ahşap sanatçılarının katıldığı ve Türkiye’nin farklı illerinden sanatkarların dahil olduğu 4’üncü Uluslararası Ahşap Heykel Festivali, kortej yürüyüşü ile başladı. Geniş bir katılımın olduğu kortej yürüyüşüne cambazlar,  palyaçolar, halk oyunları ekipleri ve Odunpazarı Bandosu eşlik ederken, objektiflere renkli görüntüler yansıdı.

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, ilçenin isimi ile bütünleşen Ahşap Heykel Festivali’nin 4’üncüsünü düzenlediklerini söyledi. Hem ilçe hem Eskişehir hem de Türkiye’nin turizmi açısından değerli olan festivalin ülke ekonomisine de katkı sunacağı için mutlu olduğunu belirten Kazım Kurt, “Biz, kültüre ve sanata en yüksek düzeyde destek veren bir belediye olmaktan onur duyuyoruz” dedi. Başkan Kazım Kurt’tan sonra konuşan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ise Odunpazarı Belediyesi’nin yaratıcı festivalleri ile Türkiye’de öne çıkan bir belediye olduğunu söyledi.

Ahşaba şekil veren sanatkârlar her gün canlı performansları ile birbirinden değerli eserleri gün yüzüne çıkartıyor. Eskişehir ve Odunpazarı sakinleri ise ahşap festivalinin yapıldığı alanına giderek sanatçıları yakından takip ediyor.  Bir hafta boyunca sürecek olan Uluslararası Ahşap Heykel Festivali’nde ortaya çıkartılan eserler, Odunpazarı Ahşap Eserler Galerisi’nde  sergilenecek. Bu eserlerden önemli olan parçalar ise yeni hizmete giren Hamamyolu Caddesi içinde açık havada vatandaşların ziyaretine açılacak.

4’üncü Uluslararası Ahşap Heykel Festivali’ne Rusya’dan Vasilisa Chugunova, İsviçre’den Jean- Paul Falcioni’nin yanı sıra Türkiye’den birçok sanatçı olmak üzere toplam 12 ahşap ustası katıldı. Bu arada geleneksel hale getirilen festival kapsamında fidanlar dikilerek 75. Yıl Mahallesi’ne Kardeşlik Ormanı kuruldu.

Festival kapsamında, Odunpazarı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nde açılan müzik atölyelerindeki eğitimci ve atölye katılımcılarının oluşturduğu bin kişilik dev koro, Odunpazarı Meydanı’nda Kardeşlik Konseri verdi. Şefliğini Kenan Pekgöz’ün yaptığı dev koro birbirinden güzel şarkı ve türkülerin seslendirildi. Festivale Rusya’dan katılan Vasilisa Chugunova, “Odunpazarı’nda olmak çok güzel. Ahşap sanatına halkın ilgisi beni mutlu etti. Dostlukları pekiştirdik. Sanatın olduğu yerde barış ve dostluk olur” dedi.
Diğer bir Ahşap Sanatçısı Haluk Rıza Şafak ise ahşaptan Türkiye Haritası ve Ankara Bölümü’ne ise Atatürk’ün siluetini yaptığını söyleyerek, kardeşlik ve dostluğun ülkemiz açısından çok önemli olduğunu vurgulayan bir çalışmaya imza attığını belirtti.