AHŞAP İŞLEME TEKNOLOJİSİ: “NORMAL DÖNÜŞ” DEVAM EDİYOR

İtalyan ahşap işleme ve mobilya teknolojisi imalatçıları derneği Acimall’ın Çalışmalar ofisi tarafından yapılan üç aylık anket, siparişlerin ve cironun üstel büyüme döneminden sonra normal duruma beklenen ve kaçınılmaz dönüşü yeniden teyit etti.

Bu yılın Nisan-Haziran döneminde ise yurt dışından verilen siparişlerde yüzde 18,7, yurt içinde ise yüzde 13,8 oranında azalan siparişler, 2022’nin aynı dönemine göre yüzde 17,8 azaldı. Bu sonuç, tamamı olumsuz olan önceki dört ayın eğilimini tekrarlıyor ve genel sanayi endeksini 2019 seviyelerine geri getiriyor. Dolayısıyla, pandemi kaynaklı gerileme ve ardından son on yıllarda benzeri görülmemiş büyüme oranlarına sahip şirketlere fayda sağlayan sonraki toparlanmanın ardından normale dönüş.

Ahşap ve mobilya teknolojisi endüstrisi, 5,2 aylık bir sipariş birikimine (önceki çeyreğe göre değişmeden) güvenebilirken, yılın başından bu yana yüzde 1,2’de sabitlenen fiyat değişimi, bu sektörü karakterize eden enflasyonun soğumasına yardımcı oluyor ve Son iki yılda tüm ekonomi.

Kalite anketine göre, görüşülen şirketlerin yüzde 72’si üretimde önemli bir istikrar beklerken (önceki çeyrekte yüzde 71), yüzde 9’u daha fazla küçülme ve yüzde 19’u artış bekliyor (denge artı 10 puan).
Örneklemin yüzde 14’üne göre istihdam artıyor, yüzde 81’i durağan, yüzde 5’i azalıyor. Görüşülen kişilerin yüzde 34’üne göre mevcut stoklar sabit (Ocak-Mart döneminde yüzde 62), yüzde 33 arttı ve yüzde 33 azaldı.

Tahmin anketine bakıldığında, Acimall Studies ofisi tarafından işlenen rakamlar bir önceki çeyreğe göre daha az olumlu bir hava ortaya koyuyor: dış pazarlara bakıldığında, örneklemin yüzde 33’ü istikrarlı bir trend bekliyor (önceki çeyrekte yüzde 38’e karşı); yüzde 48’e (Ocak-Mart’ta 38) göre azalacak, kalan yüzde 19’a göre (24’e karşı) artacak. İtalya pazarına gelince, görüşülen kişilerin yüzde 48’ine göre (2023’ün ilk çeyreğinde yüzde 57) istikrarlı olacak, yüzde 38 (yüzde 24’e karşı) küçülecek ve 14 (önceki çeyrekte yüzde 19) genişleyecek.

Acimall direktörü Dario Corbetta, “Bu beklenen bir senaryo, ancak yalnızca ahşap ve mobilya teknolojisi endüstrisi tarafından değil, tüm makine mühendisliği segmentleri ve ötesinde hevesle beklenen yeni Endüstri 5.0 Geçiş Planı ile bir yön değişikliği olabilir” yorumunda bulundu. . Bu planın kapsamı, önümüzdeki aylarda veya en azından 2024’ün başından itibaren İtalyan pazarının toparlanmasını sağlayabilir” dedi.

Bu önlemler kesinlikle iki yönde hareket etmek için yeni ve daha büyük fırsatlar sunacaktır, yani dijital dönüşüme doğru daha fazla ilerleme ve endüstriyel operasyonlarda daha da güçlü ve somut bir “yeşil” devrim.