ALMANYA’NIN HARİCİNDEKİ AVRUPA PİYASALARINDAN POZİTİF GÖSTERGELER

Geçtiğimiz günlerde biraraya gelen Parke Endüstrisi Avrupa Federasyonu (FEP) Yönetim Kurulu, Avrupa pazarına ait parke ve son ekonomik göstergeleri tartıştılar.

 

FEP Yönetim Kurulu’nun 4 Nisan 2018 tarihinde gerçekleşen toplantısında, Avrupa pazarlarının genel olarak olumlu bir ruh hali ve hafif bir büyüme yaşadığı belirtildi. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre, 2018’in ilk çeyreğine ilişkin geçici sonuçlar, 2017 yılında gözlenen ve Almanya’da belirgin bir azalış kaydeden durum hariç, pozitif parke eğilimlerinin devam edeceğine işaret etmektedir.

Renovasyon ek faaliyetler yaratsa da, projeler pazarın ana itici gücü. Uzun ve yağışlı kış mevsimine rağmen, hammadde mevcudiyeti şu an için kritik bir konu değil. Bununla birlikte, orman sahipleri ve kereste üreticilerinden verimli hasat talep edildiğinden, küçük formatlar artık maalesef pek bulunamıyor.

Aşağıdaki tabloda, ülke başına kısa bir özet verilmektedir.

 

Pazar Değerlendirmesi

Avusturya

 

 

Avusturya’daki parke satışları, 2018 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre % 2 artmaya devam etti.

 

Belçika

 

 

Mevcut göstergeler 2018 yılının ilk üç ayında parke tüketiminin % 3’lük büyümesine işaret etmektedir.
Baltık Ülkeleri

 

 

Baltık ülkeleri pazarlarında 2018’in ilk çeyreğinde olumlu eğilim gözlendi.

 

Danimarka

 

 

Danimarka parke piyasası yassı seyrini koruyarak, perakende pazarındaki düşüşü yansıtırken bu durum sözleşmeler ve projeler için gözlenen artışlarla telafi edildi.
Finlandiya

 

 

Finlandiya piyasasında parke satışları hafifçe olmak üzere % 1 artmıştır. Büyük projelerle birlikte konut piyasasının istikrarı bu ılımlı büyümenin ana itici gücüdür.
Fransa

 

 

Fransa piyasası olumlu gelişmeye devam ediyor. Parke satışları 2018’in ilk çeyreğinde % 2 oranında artmıştır.
Almanya

 

 

Veriler, parke satışlarının yılın ilk çeyreğinde % 5 düştüğünü ama öte yandan da 2017 yılının ilk çeyreğine kıyasla iyi olduğunu belirtiyor. Bu düşüş, düşük konut piyasasını, projelerin değişmesine neden olan tesisatçıların yokluğunu, “ahşap görünümlü” zemin kaplamalarından kaynaklanan rekabeti ve ahşap parkelerin DIY’deki raflarda kaybolan alanlarını yansıtmaktadır.
Hollanda

 

 

Alınan bilgiler, Hollanda pazarında gözlenen gelişmelerin teyidine işaret ediyor. Parke satışları, 2018’in ilk çeyreğinde yaklaşık % 3 arttı.
Norveç

 

 

Derlenmiş veriler, Norveç pazarının 2018’in ilk aylarında hafifçe iyileşmeye (% 0-1) doğru olduğunu göstermektedir.
İspanya

 

Çalkantılı siyasi duruma rağmen, İspanya pazarı 2018 yılının ilk çeyreğinde yavaşça ancak % 1 ila 2 oranında pozitif olarak gelişiyor gibi görünüyor.

 

İsveç

 

2017 yılında gözlemlenen eğilimler devam ediyor ve parke tüketimi 2018’in ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre % 2 arttı. Perakende pazarında satışlar azalırken, proje pazarları büyümeye devam ediyor. İsveç şu anda İskandinavya’nın en dinamik pazarı.
İsviçre Parke tüketimi 2018’in ilk aylarında İsviçre’de yüksek seviyede sabit kalmaktadır. Devam etmekte olan çok sayıda yenileme projesi vardır.