Tomruk Kereste Fiyat Endeksi Yüzde 9,8 Arttı

Wood Resource Quarterly tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre, Kuzey Avrupa, Batı Avrupa ve Batı Avrupa ülkelerinde görülen büyük çaplı fiyat artışları sebebiyle küresel tomruk kereste fiyat endeksi 2017 yılında % 9,8 oranında yükseldi.

2017 yılının dördüncü çeyrek döneminde ölçümlenen Küresel Tomruk Kereste Fiyat Endeksi (GSPI), bir önceki çeyreğe göre yüzde 1 artarak 76 $ / m3’ün üzerine çıktı. Kereste fiyatları 2017 yılında ABD doları cinsinden dünya çapında yükseldi. Doğu Avrupa’da, Kuzey ülkeleri ve Batı Kuzey Amerika’da meydana gelen büyük artışlara karşın, ABD Güney, Latin Amerika ve Okyanusya’daki fiyat hareketleri daha mütevazı oldu.

Batı ABD’deki Kereste fiyatları, iki yıldan kısa bir sürede olağanüstü bir artış gördü. Orman yangınları, düşük testere stoğu stokları ve güçlü yerel kereste pazarları nedeniyle kısıtlı kütük akışlarının bir kombinasyonu bu dönemde, batı eyaletlerindeki kereste fiyatlarında büyük bir sıçrama ile sonuçlanmıştır. Bu sonuçlar, fiyatların bir yıldan fazla bir süre boyunca yavaşça yukarıya doğru seyrettiği bir zamana denk geldi. 2017 yılı 4.çeyrekte, Douglas-köknar ve hemlok ağacı keresteleri için ortalama fiyatlar, 2016 yılının başından yaklaşık % 27 daha yüksekti ve bu durum, WRQ’nun 1995 yılında kereste fiyatlarını takip etmesinden bu yana mevcut fiyat seviyelerin en yüksek seviyesini kaydetti.

Bazı istisnalar dışında, Avrupa’daki kereste stoğu fiyatları 2017, 4.Ç’te daha düşüktü ve bu da 2017 3.Çeyrek’te iki yıllık bir zirveye ulaşan Avrupa Kereste Fiyat Endeksi’nin (ESPI) çeyrekten çeyreğe kazancında yüzde 1,2’lik bir düşüşe yol açtı. Avro cinsinden 2017 yılında en büyük fiyat artışı, kereste üretimi arttıkça kereste stoğuna olan talebin arttığı Doğu Avrupa’da gerçekleşti. Buna ek olarak, Baltık Denizi bölgesi etrafındaki tomruk stokları, kayıt ve ulaşım için elverişsiz hava koşulları nedeniyle sıkıydı ve 2017 yılının ikinci yarısında artan fiyat baskısına katkıda bulundu.