ARAŞTIRMA : Gelecek 5 yıl için döşeme endüstrisi

DOMOTEX asia /CHINAFLOOR: “Dünya genelindeki sert yüzey kategorileri için mutlak bir lider platform.”

DOMOTEX asia / CHINAFLOOR bu ayın başlarında, mevcut haberleri, trendleri ve güncellemeleri duyurmak amacıyla döşeme endüstrisindeki kilit kişilerle bir dizi röportaj başlattı. İşte bu kapsamda Firmfit ve CFL Flooring’in Başkanı Thomas Baert, endüstrinin geleceği ve bugünkü durumu hakkında soruları yanıtladı.

Gelecek 5 yıl için döşeme endüstrisi odaklı olarak küresel ekonomide neler bekliyorsunuz?

Odaklandığımız daha yüksek kalite laminat parke pazarı hala güçlü ve bu segmentte işimizin istikrarlı kaldığını görüyoruz. SPC başka bir hikaye ve yılda % 25 oranında büyümeye devam ettiğini görebiliyorum. Aynı zamanda daha az PVC içeren veya hiç PVC içermeyen, Tenacity gibi inovasyona sahip, mineral çekirdekli ve PVC’siz ürünlere doğru giden bir eğilim var. Geleneksel döşeme kategorileri gittikçe daha fazla iç içe geçiyor ve bu da yenilikçilik için harika bir platform sunuyor. Kolay DIY (kendin yap) kurulumu ABD’deki işgücü sıkıntısı ile büyük bir konu olmaya devam edecektir. Belirsizlik sektörümüze yardımcı olmuyor. Endüstri daha uzun vadeli planlar oluşturabileceğimiz istikrarlı bir ortama ihtiyaç duyuyor.

 

Bununla ilgili olarak Asya pazarının büyüdüğünü görüyor musunuz?
Evet, suya dayanıklı ürünlere olan talep Asya pazarlarında giderek ivme kazanıyor. Asya’daki odak nokta kurulumla daha az ilgili ve daha kolay bakım, performans ve dayanıklılık ihtiyacına bağlı gelişmeye devam ediyor.

 

Şirketiniz 2020 ve sonrasında hangi konulara odaklanacak?

Çevre dostu çözümlerin yanı sıra, kendi başına yap kurulumları (DIY) için uygun çözümlere odaklanmaya devam edeceğiz.

 

Sert döşemenin geleceğini nasıl görüyorsunuz ve son zamanlarda hangi ürünlerin popüler hale geldiğini düşünüyorsunuz?

Esnek döşeme kesinlikle büyümeye devam edecek ve geleneksel olarak seramik kaplama malzemeleri pazarından pazar payını almaya devam edecektir. Ayrıca PVC içermeyen eğilim önümüzdeki yıllarda daha da önem kazanacak.

 

Son yıllarda hangi döşeme yeniliklerini en önemli buluyorsunuz?

Bence asıl yenilik, esnek LVT pazarını bozan esnemeyen çekirdek.

 

Tarife durumu, döşeme işini ve özellikle de sizin işinizi nasıl etkiledi?

Tarife durumu, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki müşterilere yeni tanıtımları yavaşlattı. Pazarın bu değişiklikleri özümsemesi biraz zaman aldı. En son 301 ABD tarifesinin bir kısmının yakın zamanda geri çekilmesinden bu yana, Çin’de ezici bir şekilde üretilen kategorilerin büyük olasılıkla bir sonraki aşamaya geçmesi mümkün olacak.

 

Güneydoğu Asya’da üretimin geleceğini nasıl görüyorsunuz? Asya bölgesinde döşeme distribütörleri / toptancıları için cazip hale gelen ülkeler hangileridir?

Tarifeler, çoğunlukla Asya’nın farklı ülkelerinde genişlemesine rağmen, Güneydoğu Asya’daki ülkelerde imalatın büyümesine neden oldu. Bazı tarifelerin düşmesiyle, daha düz bir oyun alanı oluştu ve her bölge hayatta kalabilmek için kendi alanını bulmak zorunda kalacağa benziyor.

 

CFL’nin bazı üretim hatlarını Vietnam’a taşıdığını okuduk. Şimdiye kadar sonuç nedir? Karar ABD ticaretiyle mi bağlantılı alındı?

301 tarifesi son zamanlarda iptal edilse bile, belirsizlik yakın zamanda ortadan kalkmayacak. Hedefimiz jeopolitik risklerin üzerinde esnek çözümler sunmaya devam edebilmek.

DOMOTEX asia / CHINAFLOOR 2019 hakkındaki düşünceleriniz nelerdi? Fuarın gücünü nasıl değerlendiriyorsunuz ve ziyaret veya sergileme yapacaklara neler tavsiye edersiniz?

DOMOTEX asia / CHINAFLOOR, dünya genelindeki sert yüzey kategorileri için mutlak lider platform haline geldi. Büyüyen ve canlı bir sektörün, fikir alışverişinde bulunulan yıllık bir toplanma merkezine ihtiyacı var ve burada bir sonraki seviyeye yeni girişimler başlıyor.

Thomas Baert, CFL Flooring başkanı ve DOMOTEX asia / CHINAFLOOR’un kurucu ortağıdır. Çin’de 20 yıldan fazla bir süredir aktif olarak çalışan Baert kariyerine, Beaulieu of Americafirmasının ihracat başkan yardımcısı olarak başladıktan sonra, döşeme endüstrisinde 25 yıldan fazla bir deneyime sahiptir.