ASD Laminat Pazarlama ve Kalite Yönetim Sistemleri Direktörü Sn. M.Cem Başaran ile Yaptığımız Röportaj

Cem bey öncelikle yeni göreviniz hayırlı olsun.

İlk Olarak kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

58 yaşındayım, 3 çocuk babasıyım. Orman endüstri mühendisiyim. Uzun yıllardır orman ürünleri sektöründe çalışmaktayım.

Kaç senedir bu sektöre emek veriyorsunuz?

1987 yılında Üniversiteden mezun oldum ve o günden itibaren orman ürünleri sektörünün önde gelen birçok firmasında görev aldım.

Aslında çocukluğumdan beri ahşap ürünlerinin içindeyim çünkü rahmetli babam da orman ürünleri sektörüne uzun yıllar hizmet vermiş birisiydi. Çocukluğumdan itibaren babamın yanında bu konuda yetişme fırsatı buldum.

1991-1997 DEMPA – Alım Kalite Müdürü

1997-1998 YONGAPAN Pazarlama Müdürü

1998-1999 İNTERDEKOR Satış ve Pazarlama Müdürü

1999-2001 ASD Pazarlama Müdürü

2001 – 2003 E2P Dekor Kağıdı Türkiye Satış Müdürü

2003-2005 ERON Pazarlama ve Satış Müdürü

2005-2010 GENTAŞ AŞ Satış ve Pazarlama Müdürü

2010-2013 TURCOM Dekor Şirket Ortağı

2013-2021 KASTAMONU ENTEGRE Ürün Müdürü

2021 ASD Laminat Pazarlama ve Kalite Yönetim Sistemleri Direktörü

2021 Yılı Nasıl Geçti?

Pandeminin tüm Dünyada hala devam etmesine rağmen 2020 Mart-Nisan-Mayıs ayındaki durgunluk artık tamamen ortadan kalktı. Mobilye ve Yapı sektöründe devam eden ihracat şansı artarak devam ediyor. Bazı ürünlerde talebe cevap veremeyecek kadar yoğun siparişler alıyoruz. Tabii ki bazı önemli ham maddelerde oluşan tedarik zinciri bozulmaları ve aşırı fiyat artışları sektörü olumsuz etkiliyor.

 

 

2022 yılında ASD olarak orta ve uzun vadede planlarınız?

Ülkemizin coğrafi olarak konumu ve Asya’dan Avrupa’ya geçiş ülkesi olması sebebiyle tüm ihracatçı firmalar için büyük bir avantaj olduğunu düşünüyorum. Firmamız açısından da aynı durum geçerli. Kaliteyi önemseyen Avrupa’daki bir çok firma için ürettiğimiz ürünlere olan talep artarak devam edecektir. Ürün çeşitliliğimiz ve gereken kalite standartlarını karşılayabilme kabiliyetimizle ihracatımız artarak devam edecektir. Önümüzdeki dönemde güney ve orta Amerika ile Uzakdoğu hedef bölgelerimiz arasında yer almaktadır.

2022 yılında sektörel öngörüleriniz nelerdir?

ASD Laminat bünyesine eklediğimiz yeni pres makinamızın devreye alınması ile dış cephe kompakt Laminat ürünümüzü tüm pazarlarda gerektiği gibi tanıtarak bu konuda da dünya markası firmalar arasına girmeyi hedefliyoruz. Yapacağımız yeni yatırımlarla gerek teknolojik gerekse yeni yüzey ve dekor anlamında yüksek kalite ürünlerimizi ön plana çıkararak müşterilerimizin istekleri doğrultusunda sektöre yön vermeyi hedefliyoruz. Her zaman olduğu gibi güvenle inançla ve heyecanla, umutla yılmadan ihtiyaç ve beklentilere karşılık vererek yolumuza emin adımlarla devam edeceğiz.

Yeni dönemde de müşteri ve ürün odağını terk etmeden Türkiye ve yurtdışında açılımı hedefleyen ASD Laminat, teknoloji uygulama süreçlerindeki başarısı ve tüm paydaşlarımızın desteği ile ülkemiz adına global bir başarı hikayesi yazmaya devam edecek.

Saygılarımla,

M.Cem Başaran

ASD Laminat

Pazarlama ve Kalite Yönetim Sistemleri Direktörü