Avrupa Parke Pazarı 2018’de ufak bir düşüş kaydetti

Avrupa Parke Endüstrisi Federasyonu FEP, üye şirketleri ve ulusal derneklerinden elde edilen bilgilere dayanarak Avrupa Parke Endüstrisi’nin 2018 yılına ait genel tüketim rakamlarının % 2’den biraz daha az oranda düştüğünü kaydetti. FEP, bu yüzde oranının bir ön tahmin olarak görülmesi gerektiğini belirtti. Oran, Münih’teki BAU fuarında düzenlenen son FEP Kurulu toplantısında üye ülke temsilcileriyle yapılan görüşmeler sonucu açıklandı. Haziran ayının ortalarında Portekiz Lizbon’da gerçekleşecek olan FEP’in yıllık Genel Kurulu’na iletilecek olan tüm veriler sonrasında daha net bir tablonun gözler önüne sergilenebileceği belirtiliyor.

Üç yıllık ılımlı büyüme veya istikrarın ardından ve yılın genel olarak iyi bir başlangıcına rağmen, Avrupa’daki parke tüketim rakamları 2018 yılına kadar geriledi. Tüm yılda % 2’ye yakın bir düşüşün gerçekleştiği belirtildi.

Geçmişte görüldüğü gibi, sonuçlar ülkeden ülkeye değişiklik gösteriyor. Pazardaki daralma, esas olarak Almanya, İsviçre ve İskandinav pazarında (Danimarka, Finlandiya ve Norveç) bir bütün olarak görülen parke tüketiminin azalmasından kaynaklanıyor. İskandinav pazarı, konut inşaatı faaliyetlerinin evrimini yansıtan bölgesel farklılıklar ile dalgalı olmaya devam ediyor. Son olarak, Fransa ve Benelüks de tüketimde düşüş kaydetti.

Öte yandan, Avusturya, İtalya ve Polonya’da ise parke pazarı gelişmeye devam ederken, İspanya ve İsveç’te sabit bir seyir izledi.

FEP Yönetim Kurulu, söz konusu ülkelerde 2019 yılının başındaki olumsuz eğilimlerin devam edeceğinden korkuyor. Endüstrinin kaptanları, aynı zamanda, özellikle LVT başta olmak üzere, “ahşap benzeri” döşeme çözümlerinden gelen sert rekabetin de altını çiziyor.

FEP, AB yetkilileri tarafından, iklim değişikliği ile mücadele etmek ve Dairesel Ekonomi, Dairesel Biyoekonomi ve sürdürülebilirliği desteklemek amacıyla parke de dahil olmak üzere, ahşap ürünlerinin olumlu katkısı konusunda artan bir kabul ve destek görüyor. Parkenin doğayı eve getirip daha iyi bir gelecek inşa etmeyi sağlayan tek Gerçek Ahşap döşeme olduğuna dikkat çekiliyor.

 

Genel Kurul 2019

Geçen yıl Sorrento’da yapılan yıllık toplantıda açıklandığı üzere FEP’in 63. Genel Kurulu ve 44. Parke Kongresi, 13-14 Haziran 2019 tarihlerinde Portekiz’in Lizbon kentinde yapılacak. FEP, parke endüstrisinin yıllık bu eşsiz toplantısında tüm üyeleri, uluslararası konukları ve basın temsilcilerini ağırlamayı dört gözle bekliyor.