AVRUPA PARKE PAZARINA DAİR DUYGULAR KARIŞIK

AVRUPA PARKE PAZARI, BÜYÜK PİYASALARDAKİ HAFİF YÜKSELİŞLERİN YANI SIRA BAZI PAZARLARDAKİ DÜŞÜŞ TRENDİNE KADAR FARKLILIK GÖSTERİYOR.

Avrupa Parke Endüstrisi Federasyonu (FEP) Yönetim Kurulu 2 Ekim 2019’da bir araya geldi ve Avrupa pazarındaki parke durumu ve son ekonomik gelişmeleri değerlendirdi.

Geçen yılın aynı dönemine kıyasla, 2019’un ilk dönemindeki geçici sonuçlar farklı eğilimlere işaret ediyor. Bir yandan tüketim, parkenin en büyük Avrupa pazarı olan Almanya ve Avusturya, Fransa, Polonya ve İspanya’da olumlu gelişmeler göstermeye devam ediyor. Öte yandan, İtalya, İsviçre ve Benelüks’te durgun veya hafif düşüş gösteren tüketim eğilimleri görülüyor. İskandinavya ise karışık bir resim sunuyor.

Lüks Vinil Karolar (LVT) rekabeti Avrupa çapında varlığını sürdürüyor. Ancak, rekabet açısından, FEP Yönetim Kurulu özellikle ABD ile Çin arasındaki “ticaret savaşı”nın Avrupa pazarındaki etkilerini vurguluyor. Bu etkiler yakın zamanda başka bir tarife artışıyla da desteklenmişti.

Her ülke için kısa özet aşağıdaki tabloda verilmiştir.

 

Pazar Genel Değerlendirmesi

Avusturya

 

 

Avusturya parke pazarı, 2019 yılının ilk döneminde, yılın üçüncü çeyreğinde tüketimin yavaşlaması beklense de, geçen yılın aynı dönemine göre iyi bir performans sergilemiştir.

 

Belçika

 

 

Eldeki bilgiler 2019’un ilk altı ayında azalan bir piyasaya işaret ediyor. Bu eğilimin önümüzdeki aylarda yükselmesi beklenmiyor.

 

 

Danimarka

 

Derlenen veriler, 2019’un ilk bölümünde artan bir Danimarka parke pazarına işaret ediyor, ancak şehirlerdeki yeni evlerin satışlarının azalması nedeniyle, bu eğilimin zaman içinde sürdürülememesi endişesi var.

 

 

Finlandiya

 

 

Finlandiya’da parke satışları artmaya devam ediyor, ancak Finlandiya pazarı görünürlükten yoksun ve veriler ışığında herhangi bir faaliyet yoğunluğu sürdürülebilir görünmüyor.

 

 

Fransa

 

 

Fransa piyasası 2019’un ilk yarısında 2018’deki aynı döneme göre, özellikle de ilk çeyrekte iyi bir performans sergilemiştir.

 

Almanya

 

 

İlk yarıyıl boyunca hafif bir gelişme ve yükseliş gösterdikten sonra, Alman piyasası şu an istikrarlıdır ve 2019 yılının sonuna kadar tüketimde daha fazla ilerleme beklenmemekte olup, yıl boyunca % 1 oranında hafif bir artış beklenmektedir.

 

 

İtalya

 

İtalya’daki parke satışları, 2019’un ilk altı ayında, geçen yılın aynı dönemine göre düşüş göstererek ekonomik yavaşlamanın, düşük inşaat aktivitesi seviyesinin ve azalan bir yenileme segmentinin devam ettiğini göstermektedir.

 

Hollanda

 

 

Alınan bilgiler, 2019’un ilk yarısında Hollanda’daki parke satışlarının düşmesine işaret ediyor. Bu, Hollanda pazarındaki faaliyetin yavaşlamasının, yılın geri kalanında da LVT çözümlerinden gelen rekabeti yansıtarak devam etmesi bekleniyor.

 

Norveç

 

 

Derlenmiş veriler, Norveç pazarının 2019’un ilk döneminde, LVT’den gelen rekabeti yansıtan önemli ölçüde azaldığını göstermektedir.

 

Polanya

 

 

Polonya’nın parke tüketimi, 2018’deki aynı döneme kıyasla, 2019’un ilk yarısında belirgin bir şekilde yükseldi.

 

İspanya İspanya parke pazarı, 2019’un ilk yarısında biraz gelişti. Ancak, ikinci çeyrekte performans ilk çeyreğe göre daha düşüktü ve yeni seçimlerle birlikte siyasi durum ekonomik büyümeyi desteklemiyor.

 

İsveç İsveç parke pazarı hafifçe düşmekte olup, yenileme/renovasyon çalışmalarının hala iyi bir performans sergilemeye devam etmesi yeni konut segmentindeki düşüşe işaret etmektedir. Bu yıl için iyileşme öngörülmedi.

 

İsviçre Beklendiği gibi, İsviçre’deki parke tüketimi 2019’un ilk altı ayında hafif düşüş gösterdi.