BAB Architects’ten, Maçkolik’e Özel Yenilikçi YouTube Stüdyosu

Ulusal ve uluslararası alanda gerçekleştirdikleri farklı ölçeklerdeki mimari, iç mimari ve broadcast design projeleriyle tanınan BAB Architects, Türkiye’nin önde gelen spor haberleri ve canlı skor takip platformu Maçkolik için tasarladığı modern YouTube stüdyosu ile spor medyasına yeni bir soluk getiriyor.

Türkiye’de ve dünyanın farklı coğrafyalarında mimari, iç mimari ve broadcast design (set tasarımı) projelerine imza atan Mimar İrem Arıbaş ve İç Mimar Hüseyin Beş liderliğindeki BAB Architects, özellikle spor tutkunlarının mobil cihazlarda aşina oldukları Maçkolik uygulaması için özel olarak tasarlanan YouTube stüdyosu ile spor yayıncılığını fiziksel bir stüdyo ortamıyla birleştirerek benzersiz bir deneyim sunuyor.

Küçük ölçekli projelerde anlamlı bir kompozisyon oluşturma sürecini heyecan verici bir “challenge” olarak yorumlayan BAB Architects mimarları, sınırlı bir alana sahip olan Maçkolik YouTube Stüdyosu’nu kurumun kendi çalışma alanının alt katında, 4.50 x 3.30 metrelik bir köşede konumlandırmış. Küçük metrekarede olabildiğince derin bir mekan algısı oluşturmanın hedeflendiği stüdyo, zeminde siyah epoksi seçimi ve tavanda kullanılan özel yapım yuvarlak ışık truss’ı ile dikkat çekiyor. Bu tasarım yaklaşımı, mekandaki sınırlı tavan yüksekliğinin aşılarak stüdyo algısının vurgulamasını amaçlıyor.

BAB Architects, stüdyoların kamera açılarında genellikle gizli tutulmaya çalışılan unsurlar olan ışık ve kamera kullanımlarını, bu projede bilinçli bir şekilde görünür hale getirmiş. Bu yaklaşım, sınırlı bir alanda daha profesyonel ve düşünülmüş bir stüdyo etkisi yaratmayı sağlamış.

Maçkolik YouTube Stüdyosu, modern tasarımı ve teknolojik özellikleri ile sadece içerik üretim sürecine katkıda bulunmakla kalmayıp aynı zamanda şirketin özgün ve çağdaş kimliğine de vurgu yapıyor. Türkiye’nin en eski spor yayın platformlarından biri olan Maçkolik’in güçlü ve köklü kurumsal duruşunu yansıtmak amacıyla tuğla duvarlar tercih edilmiş. Stüdyo duvarlarında, kurumsal kimlikle uygun bir palet içinde kullanılan renkler ve özenle seçilmiş mobilyalar, sadece sıcak ve samimi bir atmosfer yaratmakla kalmayıp aynı zamanda Maçkolik’in dinamik yayın çizgisini de vurguluyor. Kurumsal renklerle uyumlu şekilde RGB ledler ile aydınlatılan duvarların renkleri ışık masası ile değiştirebiliyor. Bu özellik, farklı programların aynı stüdyoda kaydedilmesine olanak tanıyarak, içerik çeşitliliği ve dinamizmi artırmayı sağlıyor.

Koltuklu düzen dost sohbetlerine sıcaklık katarken bar taburesi ve masa düzeni daha dinamik ve enerjik bir atmosfer sağlıyor. Beş farklı çekim seçeneği sunan Maçkolik YouTube Stüdyosu’nun renk, malzeme ve açı değişkenleri, farklı programların değişen tasarım ihtiyaçlarına kolaylıkla uyum sağlıyor.

Hareketli dekor elemanları arasında yer alan yuvarlak masa 1+1 setuplarını karşılarken, modüler L masa 1+1 ve 1+2 setupları göz önünde bulundurularak tasarlanmış. Maçkolik YouTube Stüdyosu’ndaki tüm masaların tasarımında renk değiştirebilen yüzeyler kullanılması, farklı programlarda kolaylıkla değişen renk paletleri elde edilmesine olanak sağlamış.