Yıldız Entegre’nin arşiv niteliğindeki ‘Cumhuriyetin Mimarları’ kitabı lansmanı, Pera Palas Otel’de seçkin davetlilerin katılımıyla gerçekleşti

Yıldız Entegre’den Cumhuriyetin 100. Yılında ‘Cumhuriyetin Mimarları’ Kitabı

Yıldız Entegre, Cumhuriyet’in 100. yılında mimari alandaki zengin birikim ve deneyimin gelecek nesil mimarlara aktarılmasını sağlamak amacıyla hayata geçirdiği ‘Cumhuriyetin Mimarları’ adlı kaynakça kitabın lansmanını gerçekleştirdi.

Sunuculuğunu ve moderatörlüğünü Yekta Kopan’ın üstlendiği gecede, Prof. Dr. Suha Özkan, Doğan Tekeli ve Melike Altınışık ile kitap hakkında söyleşi gerçekleşirken, şef Murat Bozok ise Mustafa Kemal Atatürk’ün sevdiği yemeklerden oluşan özel bir menü hazırladı.

133 yıllık geçmişiyle orman ürünleri sektörünün köklü ve küresel üreticilerinden olan Yıldız Entegre, sektörde fark yaratan bir çalışmaya daha imza attı. Cumhuriyet ilkelerini büyük içtenlikle benimsemiş bir marka olan Yıldız Entegre, Cumhuriyet’in 100. yılında, mimari alanda önemli izler bırakacak ‘‘Cumhuriyetin Mimarları’’ adlı eseri sektöre ve Türkiye’ye kazandırdı.

Prof. Dr. Suha Özkan’ın danışmanlığında hazırlanan ‘‘Cumhuriyetin Mimarları’’ kitabının lansmanı, 12 Aralık akşamı Pera Palas Otel’de gerçekleştirildi. Lansmana, kitapta yer alan ve çalışmalarına devam eden mimarların yanı sıra hayatını kaybetmiş mimarların aileleri ile seçkin davetliler katıldı.

Lansman, moderatörlüğünü Yekta Kopan’ın üstlendiği; Prof. Dr. Suha Özkan, kitapta biyografilerine ve eserlerine yer verilen duayen mimar Doğan Tekeli ve uluslararası çapta ödüllere sahip en genç kadın mimarlardan Melike Altınışık söyleşisi ile başladı. Cumhuriyet tarihine iz bırakmış farklı kuşakları temsil eden mimarlarla gerçekleştirilen söyleşi sonrası şef Murat Bozok, geceye özel olarak hazırladığı, Mustafa Kemal Atatürk’ün sevdiği yemeklerden oluşan akşam yemeği seçkisiyle konuklara benzersiz bir deneyim yaşattı. Vals gösterisi ve Özge Erdeniz’in Mustafa Kemal Atatürk’ün sevdiği şarkıları seslendirdiği canlı performansı ise konuklar tarafından büyük beğeni topladı.

Yıldız Entegre Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Melike Alkan lansmanda yaptığı konuşmada, “133 yıllık geçmişimiz boyunca ardımızda hep anlamlı izler bırakmak istedik. Kimi zaman kurduğumuz, istihdam sağladığımız fabrikalarla kimi zamansa ‘ağacın izinde’ yaklaşımıyla doğa ve insanı buluşturduğumuz çalışmalarla bunu başardık. Oluşturduğumuz ekonomik ve toplumsal değerle her zaman büyük gurur duyduk. Bu kez de çok değerli yol arkadaşlarımız olan mimarlar için hazırladığımız ‘Cumhuriyetin Mimarları’ kitabıyla arkamızda anlamlı bir iz daha bırakıyoruz. Cumhuriyet döneminin önemli kilometre taşlarını oluşturan, bu disiplinde çok değerli eserler vermiş mimarları bir araya getiren, bu zengin deneyim ve birikimi gelecek nesil mimarlara aktaracak bu eseri, Cumhuriyetimizin 100. yılına ithaf ediyoruz.” dedi.

Yıldız Entegre’ye tüm desteklerinden dolayı teşekkür eden Mimar Suha Özkan da “Kitabı hazırlama sürecinde doğrudan doğruya cumhuriyet döneminde ürün veren mimarları listeledik. Listeyi tam 100’de tuttuk. Seçki yapmak büyük sorumluluk gerektiren bir iş. Türkiye’de ilk seçki Cumhuriyetin 50. yılı için, ardından Atatürk’ün 100. doğum yılı için yapıldı. Günümüzde ise Cumhuriyetin 100. Yılında mimarlık antolojisi yapma konusunda sorumluluk alan firma Yıldız Entegre oldu. Bu projeyi başından beri büyük bir titizlik ve özenle takip edip sahiplendikleri için Yıldız Entegre ekibine ayrıca teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

 

  1. Yılda Yapılarıyla 100 Mimar

Cumhuriyetin Mimarları kitabı, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına damga vuran 100 mimarın özgün tasarımlarıyla hayat bulmuş yapıları, kitapları ve bu alanda alınan ödülleri inceleyerek değerli bir seçki sunuyor. Cumhuriyetin ilanından günümüze kadar hafızalarda iz bırakan yapılar ve mimarlarından oluşan eser, Yıldız Entegre tarafından tasarım ve mimarlık dünyasına karşı duyulan sorumluluğun bir simgesi olarak hazırlandı ve Cumhuriyet’in 100. yılına ithaf edildi.

Yıldız Entegre Hakkında

Yıldız Entegre, 1890 yılında Trabzon’da kereste ticaretiyle başlayan iş hayatında kazandığı deneyimleri, 1982 yılında gerçekleştirdiği kurumsallaşma hamlesiyle vizyonunu ileriye taşımaktadır. Yıldız Entegre, farklı ihtiyaçlara yanıt veren geniş ürün yelpazesiyle orman ürünleri sektöründe global bir oyuncu olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Girişimci ve yenilikçi yaklaşımıyla fark yaratan Yıldız Entegre, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu Raporu’na göre Türkiye’nin en büyük 32. sanayi şirketi olurken, dünyada ise orman ürünleri sektöründe yer alan ilk 10 şirket arasında yer almaktadır. Yıldız Entegre Türkiye, MDF, MDFlam, sunta, suntalam, laminant parke, boyalı levha (MDF, sunta), kapak panel, lak panel, MDF kapı, kapı paneli, emprenyeli dekor kâğıdı ve tutkal üretimi gerçekleştirmektedir.