Catas’tan “Geleceğe Bir Bakış”

Sizi bugün Sicam’da tekrar görmek gerçekten büyük bir zevk ve aynı zamanda yaşadığımız sezonun nihayet sona erdiğine ve geleceğe yenilenmiş bir coşkuyla bakabileceğimize dair güçlü bir işaret”. Ahşap ve mobilya sektörü için Avrupa’nın en önemli test ve sertifikasyon laboratuvarı olan Catas’ın baş direktörü Franco Bulian, İtalya’nın Pordenone kentinde düzenlenen SICAM fuarındaki basın toplantısını işte bu sözlerle açtı.

Güçlü bir şekilde çeşitlenen mobilya endüstrisinin çok olumlu bir sezon geçirdiği, tüm mobilya segmentlerini kapsayan çift haneli büyümenin yaşandığı bu dönemle ilgili 2027 yılına kadar küresel anlamda “sürekli büyüme” trendi bekleniyor. Bu nedenle oluşan güçlü talebin karşısındaysa her zamankinden daha fazla özel gereksinimlerle “şartlandırılmış” ve performanslarını uzun süre korumayı garanti eden “dayanıklı” ürünler gerekiyor. Herkes için güvenli ürünlerin, herhangi bir yerde ve herhangi bir son kullanım ihtiyacı için gerekli güveni garanti edebilmesi isteniyor. Gittikçe daha fazla güvenilirlik ve güven ile eşanlamlı olan üreticinin “adı” ile markayla giderek daha fazla ilişkilendirilen ürünler tercih ediliyor. Testler, analizler ve ürün sertifikalarının ve tabii ki Catas faaliyetlerinin temel aldığı tüm değerler de bunun en güzel örneği.

 

Tasarımlarından yaşam döngülerinin sonunda atılmalarına kadar çevre dostu olduğu kanıtlanan ürünler, mümkün olan en az enerji ve kaynak kullanımınıyla dikkat çekiyor. Tüm dünyada tüketicilerin giderek artan bir ilgi gösterdiği değerler, ekonomik göstergeleri 2021 için de sürekli büyüme gösteren Catas faaliyetleri üzerinde belirleyici ve olumlu bir etkiye sahip bir trende işaret ediyor.

 

İşte bu büyüme Catas Yönetim Kurulu’nu da yeni ve çok önemli yatırımlar başlatmaya ikna etmiş ve İtalya’nın Udine bölgesinde yer alan San Giovanni al Natisone’nin genel merkezinde 2400 metrekarelik yeni bir üç katlı bina inşa etmeye karar verilmiş. Bu yeni binada yeni gelişimlere ev sahipliği yapacak laboratuvarlar olacağı belirtiliyor. Yeni binada “Test 4.0” platformu da daha da güçlendirilecek ve birkaç aydır günde 24 saat çalışan 100’den fazla test istasyonunun San Giovanni ile genel merkez Catas Brianza ofislerinde gerçek zamanlı olarak yönetilmesine izin veren gerçek bir ağ kurulacak. Böylece Catas’ın Manifaktura ile iş birliği içinde Pesaro’daki ilk Catas noktasının da açılışıyla teyit ettiği üzere en önemli İtalyan “mobilya bölgelerine” daha yakın ve daha entegre olma arzusu da gerçekleşmiş oluyor. Elektrikli olanlar da dahil olmak üzere mobilyaların “Risk Değerlendirmesi” gibi laboratuvarın sunduğu yeni hizmetler dikkat çekici. Ayrıca “Catas Akademi”nin bir parçası olan tüm eğitim faaliyetlerinde önemli bir artışın söz konusu olduğu ve bu yıl 300 saatten fazla eğitim için toplam 50’den fazla kurs düzenleneceği belirtiliyor.

 

Catas sadece ürünleri veya performansları “ölçmekle” kalmıyor, aynı zamanda kullanıcıların veya son tüketicilerin değerini hemen anlayabilecekleri gerçek “kalite sertifikaları” talebinin ışığında ürün belgelendirme alanındaki işini de genişletiyor. Enstitü, “Catas Kalite Ödülü” ile ahşap esaslı panellerin formaldehit emisyonlarını, kaplamaların kalitesini, yapışkan lam kirişlerin yapışma performansını ve oyun alanı yüzeylerinin güvenliğini kanıtlıyor. Kısacası Catas endüstrinin geleceğini yeni bir bakışla bugüne getirmeyi başarıyor.