Mobilya sektörü SICAM’da bir kez daha buluştu

12-15 Ekim tarihleri ​​arasında İtalya’nın Pordenone kentinde düzenlenen SICAM’ın on ikinci etkinliği, en iyimser tahminleri bile geride bırakan bir başarı elde etti. İtalya ve diğer 28 ülkeden 540’ın üzerinde katılımcı ile etkinlik, 2020-2021 döneminde devam eden ve hatta tasarım ile üretim kapasitesini yoğunlaştıran mobilya endüstrisi için bileşen ve aksesuar sektörünün gücünün gerçek bir teyidi oldu.

Katılımcıların hepsi ticaret fuarlarında tekrar buluşmanın mutluluğunu yansıttılar. Yüzyüze görüşmek, birlikte düşünce süreçleri üzerinde çalışma imkanıyla fikir alışverişinde bulunmak ve projeleri değerlendirmek için fırsatlar yakaladılar. Mobilya endüstrisi profesyonelleri, İtalya’ya ek olarak 97 kadar yabancı ülkeden 7200’den fazla şirketi temsil eden katılım gerçekleşti ve bunun %66’sı İtalya’dan, %34’üyse yurt dışından geldi. Pandeminin yayılmasını engellemek için uygulanan tüm kısıtlamalar ve uluslararası uçuş tarifelerinin hala 2019 seviyelerinden uzak olması nedeniyle etkinliğin gerçekleştiği zamanda bu yoğun katılımı hayal etmek zordu ama SICAM bunu başardı.

“Yine de birçok şirket bize inandı ve bize yatırım yaptı” diyen SICAM kurucusu ve organizatörü Carlo Gobbi sözlerine şöyle devam etti: “Piyasa durumunu tam olarak takip ettiler ve yeni işlerin bu formatta somut bir şekilde geliştirilebileceğinin farkında olarak, yüz yüze ticaret fuarlarına geri dönmek için gerçek bir arzuları vardı.” Sonuca göre salonlardaki atmosfer pandemi öncesi zamanlarda görülene benziyordu ve yeniden bağlantı kurmak ve daha da yoğun bir şekilde normal çalışmaya geri dönmek için açık bir istek vardı. Carlo Gobbi, “Bu yıl her zamankinden daha fazla, Pordenone’ye gelip SICAM’a bizzat katılmayı seçenlerin çok tatmin edici bir deneyim yaşadıkları doğru. Etkinlikte kaydedilen ve 2022 yılında geri dönecek kayıt sayısı bunu açıkça kanıtlıyor. Biz kendi kendimizi övenlerden değiliz, etkinliğin işe yarayıp yaramadığını bize şirketlerin kendi eylemleri gösteriyor” dedi.

Bu ilk toparlanma döneminde yüz yüze etkinlikler olarak düzenlenen ticaret fuarları, iş dünyasının hala çok güncel ve hayati olan bu köklü araç olmadan yapamayacağını açıkça gösterdi. Gelecek yılın yani 2022 fuar tarihiyse, 18 Ekim Salı ile 21 Ekim Cuma arası olarak belirlendi. Mobilya endüstrisi, Pordenone’de küresel iş dünyası ile bir sonraki toplantılarını şimdiden planlamaya başladı.