COVID-19 KRİZİ GÜNEY AVRUPA PARKE PİYASALARINI SERT VURDU

FEP (Avrupa Parke Sanayi Federasyonu) Yönetim Kurulu 2 Nisan 2020’de sanal toplantıda bir araya gelerek parke piyasalarının durumu ve Covid-19 krizinin Avrupa pazarları üzerindeki ilk etkilerini tartıştı.

Avrupa parke piyasaları, Ocak ve Şubat aylarında istikrarlı ve hafif olumlu eğilimler göstererek genel anlamda iyi başladı. Ancak Mart ayı ve Covid-19 virüsünün Avrupa topraklarına gelişi bu olumlu harekete son verdi.

Geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında, 2020’nin ilk üç ayı için geçici sonuçlar İskandinavya (yapısal nedenlerden ötürü İsveç hariç), Baltık Devletleri ve hatta faaliyetin devam ettiği Almanya’da istikrarlı parke tüketimini göstermektedir. Öte yandan, daha katı kısıtlama önlemleri yaşayan Güney Avrupa genellikle parke tüketiminde önemli düşüşler olduğunu bildirmektedir. Her ne kadar faaliyetlerin ne zaman yeniden başlayacağını ve tüketimin nasıl gelişeceğini tahmin etmek imkansız olsa da, bu krizin Avrupa ekonomisi ve endüstrisi üzerinde uzun vadeli ve önemli etkileri olacağı açıktır.Ülke başına durum değerlendirmesinin kısa bir özet tablosu aşağıdaki gibidir.

Genel Pazar Değerlendirmesi

Avusturya

 

 

Avusturya’da parke satışları, 2020 yılının ilk çeyreğinde 2019’un ilk üç ayına göre % 10 oranında önemli ölçüde azaldı. Ocak ve Şubat aylarında faaliyetler iyi geçti, ancak pazar Mart ayında çöktü. Bazı şirketler faaliyetleri durdurdu, mağazalar kapalı veya yalnızca çevrimiçi çalışıyor.
Baltık Devletleri

 

 

Baltık ülkelerinin parke piyasaları bu yılın ilk çeyreğinde yatay seyretti. Bu ülkelerde faaliyetler bugüne kadar devam etmektedir.
Danimarka

 

 

Danimarka parke pazarı 2020 yılının ilk çeyreğinde yatay seyretti. Perakende mağazaları krizle birlikte kapanmaya başlarken proje pazarı hala iyi durumda. Yine de insanlar yenilemek için evde çalışmaya devam ediyorlar.
Finlandiya

 

 

Finlandiya piyasası şu ana kadar krizden etkilenmemiş gibi görünse de, yeni binaların yapım başlangıcı azalıyor. Sonuçta, 2020 yılının ilk çeyreğinde parke satışları Finlandiya pazarında sabit kalmıştır.
Fransa

 

 

2019’un ilk üç ayına kıyasla, parke tüketimi 2020’nin ilk çeyreğinde % 15 ila 17 oranında düştü. Ocak ve Şubat normal faaliyet aylarıydı, ancak Fransız parke pazarı Mart ayında çöktü. Tüm dükkanlar kapalı. Tüm fabrikalar faaliyetlerini durdurdu.
Almanya

 

 

2020 yılının ilk çeyreğinde Almanya’da parke satışları sabit kaldı (% 0 ila -1). Alman pazarı, 2019 yılına kıyasla iyi başlayan Mart ayının başına kadar istikrarlıydı. Perakende mağazalar şimdi kapalı ancak DIY (kendi kendine yap) dükkanları birçok yerde açık. Şirketler ve montajcılar hala çalışıyor. Üretim ve inşaat faaliyetleri şimdilik (kısıtlamalarla) devam etmektedir.
İtalya

 

 İtalya parke pazarı, bu yılın ilk üç ayında % 10 geriledi. Ocak ayında faaliyet yavaştı, sonra İtalya krizden etkilenen ilk Avrupa ülkesiydi. Tüm fabrikalar ve mağazalar en azından Nisan ortasına kadar kapalı ve normale dönüş zaman alacaktır.
Norveç

 

 

Veriler, Norveç pazarının 2020 yılının ilk üç ayında sabit kaldığını gösteriyor. Kısıtlayıcı önlemler Avrupa’nın güneyinde olduğu kadar güçlü değil, ancak Norveçler evde kalıyor ve yenileme gibi DIY (kendi kendine yap) ürünleri için talep artıyor.
İspanya İspanya pazarı 2020 yılının ilk çeyreğinde istikrarlı bir seyir izledi. Bu çeyrek Mart ayı dışında iyi başladı ancak kriz bu olumlu harekete son verdi. İspanya’da da katı sokağa çıkma yasağı önlemleri uygulanmaktadır.
İsveç

 

Parke tüketimi, 2019’un ilk çeyreğinde, 2019’un ilk çeyreğine göre % 3 ila 4 oranında hafifçe düştü. Bu küçük düşüş, yeni binaların başlatılmasının azalması gibi yapısal değişikliklerden kaynaklanıyor, ancak mevcut kriz yaşama olduğu gibi yansımıyor çünkü İsveç’te hayat neredeyse normal ve işletmelerle mağazalar açık.

 

İsviçre Veriler, 2020 yılının ilk üç ayında İsviçre’de parke tüketiminin % 8 düştüğünü gösteriyor. İsviçre pazarı, Mart ayının son iki haftasını daraltmadan önce durgunlaştı. Şantiyeler kapalı ve faaliyetler azaltılmıştır. Ülkenin Fransızca konuşulan kısmında kısıtlama önlemleri önemli ölçüde daha serttir.

2020 Genel Kurul Toplantısı İptal Edildi

Avrupa’daki durumun gelişimini yakından izleyen FEP Yönetim Kurulu, 11-12 Haziran tarihlerinde Hamburg’da gerçekleşmesi beklenen 2020FEP Genel Kurul ve Parke Kongresi’ni iptal etmek zorunda kaldı.