Daha Sağlıklı Yaşam İçin Çocuk Odalarında Laminat Parke Kullanımı

Günümüzde her anne-baba evlerinin inşaatında, özellikle de çocuklarının odasında kullanılan yapı ürünlerin sağlık riskleri içermemesi konusunda güvence istiyor. Bir zemin kaplaması seçerken sadece dış görünümü beğenmek yetmiyor. Ürünün kalitesine, geçtiği testlere ve garanti ettiği güvencelere de dikkat etmek gerekli. İşte çevre dostu sağlıklı yaşam döşeme ürünleri tablosuna baktığımızda, laminat parke önde gelen popüler ürünler arasında yer alıyor.
Test edilmiş laminat parke tahtalarının “yüksek teknoloji yeşil ürün” olarak tanımlanmaları boşuna değildir. Berlin’deki IBU (Alman İnşaat ve Çevre Enstitüsü) tarafından verilen Çevresel Ürün Beyanları (EPD) tarafından da kanıtlanmış özellikleriyle laminat parkeler, mükemmel çevre kimlik bilgileri dolayısıyla döşeme pazarında önde gidiyorlar. Üretim kaynak tasarrufu, çok uzun ve mükemmel fonksiyonel faydaları, tamamen geri dönüştürülebilir olmalarıyla bu başarının sahibiler. AB onaylı laminat parkeleri ağırlıklı yenilenebilir hammaddelerden üretiliyorlar ve plastikleştiricileri kesinlikle içermiyorlar. Bu plakaların ana bileşenlerinde, en kaliteli özel kağıtlar şeklinde ahşap kaynaklı ağaç lifleri ve kağıt hamuru vardır. Kullanılan odun hamurunun sürdürülebilir kaynağını doğrulamak için onay mühürlerini taşırlar. İnsan sağlığını ve çevreyi korumak için, tüm zemin bileşenleri REACH yani titizlikle uygulanan AB Avrupa Kimyasallar Yönetmeliğine uyduğu garantisini içerir.

elnd1508_b1_Egger

Laminat parke, çevre dostu ürünler kapsamında sınıflandırılır ve sağlıklı bir yaşam ortamına katkıda bulunur. Bu da, evin ufak üyeleri için, güvenlik demektir. Özellikle günümüzde mevcut tasarım çeşitliliği nedeniyle, laminat parke görünüm açısından da rakipsizdir. Çeşitli şekillerde döşenebilir güzel ahşap, taş, tekstil ve yaratıcı efektlerle, dokunsal 3D yüzey dokularının yanı sıra farklı tahta boyutları ile çekici dekorları sayesinde, her ihtiyaca hitap eden modelleir vardır. İster yeni bir yapı olsun, ister renovasyondan geçen bir oda, her zaman için zengin tasarım fırsatı tanıyan uygun bir laminat parke bulabilirsiniz.

elnd1508_b3_wineo
Laminat parke ayrıca yüzey zemini nedeniyle çok hijyenik tipte ürün olduğunu da kanıtlamıştır. Özellikle sert ve dayanıklı olan melamin reçinesinden yapılan koruyucu tabaka ve gelişmiş bir tıklama kilit tekniğinin bir sonucu olarak, levhalar, kolay ve güvenli bir şekilde monte edilebilir ve sağlamlığı da tartışılmaz. Laminat mühürlü yüzey kir ve toz parçacıklarının birikmesi sorununu engeller. Hatta ev tozu ve diğer alerji oluşturan mikroorganizmaların büyüme ve üremesine düşman çevresel koşulları bulması sebebiyle çok sağlılıklıdır ki, alerji sorunu olanların takdir edeceği bu özellik onu vazgeçilmez kılar. Laminat parke zemin kaplaması özellikle aile ve hayvan dostu evler için uygun bir tiptir ve temizlenmesi de çok kolaydır. Dışarıdan gelen kir veya evdeki kir kolayca vakumlanır, bir süpürge ile temizlenebilir veya arada bir hafif nemli bir bezle silinebilir. Zaman zaman temizleme suyuna bir laminat temizleyici eklenmesi tavsiye edilir. Laminat parke, en az temizlik maddeleri kullanımını sağlamasıyla, çevre dostu olduğu kadar, ev bütçenizin de dostudur.

elnd1508_b2_Meister